Gospodarka » Przemysł

Prąd będzie coraz droższy – ale można się przed tym bronić

Prąd będzie coraz droższy – ale można się przed tym bronić
Zobacz więcej zdjęć »
• W 2018 r. zużycie energii zwiększyło się globalnie o 2,9 proc. i było na najwyższym poziomie od 2010 r. • Zapotrzebowanie na samą energię elektryczną będzie rosło 2 razy szybciej niż zapotrzebowanie na wszystkie typy energii łącznie – oceniają eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Ceny rosną, popyt nie spada

Problem coraz wyższych cen energii dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców – w Unii Europejskiej ceny energii elektrycznej dla odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi w pierwszym półroczu 2019 r. zanotowały jeden z najwyższych wzrostów w ciągu ostatniej dekady. Częściowo jest to spowodowane większymi podatkami, ale UE zwraca również uwagę na rosnące koszty samej energii – zarówno jej wytworzenia, jak i przesyłania[1].

Polska odczuje to już w tym roku. Według różnych szacunków, ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosną o 10 proc., a ceny dla przemysłu nawet o 20-40 proc[2]. Podwyżki miały mieć miejsce już w 2019 roku, ale powstrzymały je działania rządu, m.in. rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych.

Poprawa wydajności jedynym ratunkiem

Dla przedsiębiorców coraz większy popyt oraz brak perspektywy spadku cen oznacza tylko jedno możliwe rozwiązanie: minimalizowanie kosztów po swojej stronie. Czas przejść na rozwiązania energooszczędne i poprawiające efektywność energetyczną.

– Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z technologii, która potrzebuje stałego dopływu energii elektrycznej, takiej jak np. rozwiązania chmurowe czy edge computing. Rosnące ceny prądu sprawią, że konieczne stanie się bardzo dokładne monitorowanie energii, by przedsiębiorcy kupowali jej tylko tyle, ile faktycznie zużywają – i by byli w stanie aktywnie regulować jej zużycie. Odpowiedzią jest tutaj system EcoStruxure: pozwala na stały monitoring urządzeń działających w jego ramach, a także na kontrolowanie zużycia energii przez niektóre z nich, dzięki czemu cały system działa optymalnie – mówi Katarzyna Zaparty-Makówka, Kierownik projektów efektywności energetycznej w Schneider Electric.

Stały monitoring informacji o zużyciu pozwoli przedsiębiorcom uniknąć wielu pułapek potencjalnie zwiększających ich koszty. Jednym z tych problemów jest częste podpisywanie umów na dostawę większej ilości energii elektrycznej, niż to faktycznie jest potrzebne. Wiedza o tym, ile energii jest potrzebne pozwoli na kupowanie tylko koniecznej ilości energii i tym samym minimalizację kosztów – co często oznacza oszczędności na poziomie setek tysięcy złotych.

Zastosowanie EcoStruxure Building w Almaty Arena pozwoliło na automatyzację procesów (np. wyłączanie klimatyzacji w przypadku braku osób na trybunach) – sam system, w zależności od budynku, pozwala na oszczędności rzędu 30 proc. kosztów energii.  Z kolei system EcoStruxure Facility Advisor umożliwia stały monitoring zużycia energii w danym budynku, dzięki czemu sieć Carrefour zmniejszyła rachunki za energię w swoich egipskich sklepach o 7 proc.[1] Eurostat, Electricity price statistics

[2] Podwyżki cen prądu od nowego roku. "Niektórzy tego nie wytrzymają", Business Insider PolskaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AZ_2018

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »