Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Praktyki studenckie dla przyszłego prawnika - jak wyglądają?

Dobry prawnik powinien mieć nie tylko wiedzę na tyle dużą, aby w profesjonalny sposób nieść pomoc swoim klientom. Oczekuje się od niego również doświadczenia, o jego zdobywaniu warto więc myśleć z pewnym wyprzedzeniem.

Oczywiście, student prawa nie ma szans na to, aby brać na swoje barki poważne wyzwania, nikt nie powierzy bowiem klienta osobie pozbawionej odpowiednich kwalifikacji. Nie oznacza to jednak, że do momentu przystąpienia do egzaminu aplikacyjnego powinien ograniczać się do zdobywania wiedzy teoretycznej. Młodemu prawnikowi przyda się też odrobina doświadczenia praktycznego, a właśnie praktyki studenckie są najlepszym sposobem na jego zdobycie.

Co nas czeka na praktykach?
Nie ma schematu praktyk studenckich dla przyszłych prawników, który sprawdzałby się bez względu na okoliczności. Wiele zależy od tego, gdzie młody człowiek zdecyduje się na ich odbycie, choć nie bez znaczenia są jego cechy indywidualne, wiedza, poziom zaangażowania, dociekliwość i determinacja. Jedno jest jednak pewne bez względu na okoliczności – student nie zostanie osobą prowadzącą sprawę klienta nawet, jeśli miałaby być to sprawa niezbyt skomplikowana. Praktyki, np. w kancelarii Edwarda Boczuli - http://kancelaria-animus.pl/kancelaria/, mają przygotowywać do pracy w zawodzie, nie można jednak dopuścić, aby zdobywanie doświadczenia odbywało się kosztem ludzi rzeczywiście potrzebujących pomocy.

Przegląd najbardziej typowych aktywności
Niektóre zajęcia powierzane młodemu prawnikowi podczas praktyk nie budzą przesadnego entuzjazmu, trudno wykrzesać go bowiem dowiadując się, że oczekuje się od nas pomocy przy archiwizacji dokumentów i poszukiwaniu decyzji wydawanych przez Sąd Najwyższy w gąszczu podobnych do siebie przepisów. Młody prawnik nie musi jednak służyć tylko taką pomocą. Często może liczyć też na aktywne uczestnictwo w sprawach prowadzonych przez opiekującego się nim adwokata, ma więc okazję do tego, aby przyglądać się jego pracy i podpatrywać charakterystyczne dla niego zachowania. Na praktykach studenckich wiele osób udziela też odpowiedzi na pytania klientów podczas dyżurów, choć zawsze działalność taka jest prowadzona pod czujnym okiem doświadczonego prawnika.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (45)

 • avatar
  ~lendzion! 2016-04-05 14:43:51

  @zaspana polub Votum S.A. na FB to będziesz na bieżąco z takimi imprezami..ale masz szczęście bo z tego co widzę organizują kolejne spotkanie dla studentów. Jak piszą jest to cykl spotkań pod hasłem Adrenalina Biznesu…hmm ciekawe..Nie brałem udziału w takich zjazdach a wy?

 • avatar
  ~zaspana 2016-04-04 15:08:27

  Ja jak zwykle przeczytam cos ciekawego po terminie. Czy wiecie coś o innych warsztatach we Wrocławiu? Oczywiście dla studentów no i w terminie takim abym załapała się jeszcze na zapisy.

 • avatar
  ~lendzion! 2016-04-04 14:55:18

  ooo doczytałem, że te warsztaty są również szansą na rozmowę z kierownikami o możliwościach odbycia praktyk wakacyjnych!!

 • avatar
  ~!lendzion 2016-03-31 14:47:09

  Znów coś dla studentów ! Rozpoczęły się zapisy na Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych ELSA Wrocław. 4 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się warsztat ”Zażalenie w postępowaniu karnym – praktyczne wskazówki”, który poprowadzi mec. Aniela Łebek - Wspólnik w KAiRP A. Łebek i Wspólnicy sp.k., Kierownik Departamentu Karnego.
  Zapowiada się ciekawie!

 • avatar
  ~zolza 2016-03-01 15:36:39

  @Kasia myślę, że tak. Zerknij na ich stronę internetową w zakładce kariera – oferty pracy. Ja jak się do nich zgłaszałam właśnie w tym miejscu była informacja o stażach i praktykach.

 • avatar
  ~Kasia 2016-02-26 15:24:18

  Nie wiecie czy nadal poszukują praktykantów w Votum SA? Jestem bardzo zainteresowana zdobyciem praktycznych umiejętności związanych z wybranym przeze mnie kierunkiem. A firma z tego co czytam stawia na młodych ludzi i ma pozytywne opinie.

 • avatar
  ~zolza 2016-02-15 15:44:44

  @edi Wrocław. Ja tam miałam praktyki i polecam. Warto! Przyjaźni, pomocni i uczynni ludzie tam pracują. Jeśli będziesz zaangażowany to na pewno to docenią. Być może w biurach regionalnych jest tez możliwość, nie wiem, dokładnie w to nie wnikałam.

 • avatar
  ~Magda 2016-02-12 15:11:01

  @edi myślę, że w Votum SA praktyki przeważnie odbywa się w centrali, czyli we Wrocławiu. Bynajmniej mi się tak wydaje. Najlepiej jakbyś udał się do Nich na rozmowę. Może są inne możliwości.

 • avatar
  ~Julian 2016-02-08 13:44:56

  @lendzion! Dzięki za cynk o nowych warsztatach. Przyjrzałem się temu bliżej i niestety są one kierowane dla Zakładów Ubezpieczeń. Musimy czekać na inny projekt, który będzie kierowany dla studentów.

 • avatar
  ~edi 2016-02-04 00:26:28

  W jakich miastach są organizowane te praktyki? czy w krakowie też można się załapać?

 • avatar
  ~!lendzion 2016-02-02 13:53:07

  Votum S.A. robi organizuje kolejne warsztaty: „Nowa Rekomendacja w sprawie Szkód Osobowych – co czeka ubezpieczycieli?” Zajęcia zaplanowane są na 10 marca. Może komuś pomogą w pisaniu pracy magisterskiej. Na spotkaniu omawiane będą zagadnienia działań ubezpieczycieli, które zmierzają do odmowy wypłaty świadczenia w sprawach, w których poszkodowani doznali stosunkowo niewielkich urazów. Z tego co wiem już można się zapisywać.

 • avatar
  ~zolza 2016-01-14 14:53:31

  @Franky no to super, powodzonka! Naprawdę warto, doświadczenia i wiedzy nigdy za wiele :)

 • avatar
  ~Franky 2016-01-08 12:02:16

  dzięki @zolza..złożyłem papiery już w grudniu. Teraz czekam na jakieś wieści, fajnie by było jakby zaprosili mnie na rozmowę kwalifikacyjną. Czas pokaże..

 • avatar
  ~zolza 2015-12-29 15:02:39

  @Franky ja długo szukałam praktyk, wiele opinii czytałam. Kawę parzyć umiem więc chciałam się nauczyć czegoś z zawodu. Wybrałam Votum i nie żałuję. Także śmiało składaj papiery.

 • avatar
  ~Franky 2015-12-16 14:29:30

  Okropny jest w tych czasach rynek pracy. Trzeba mieć znajomości albo wielkiego fuksa. Piszecie o tym Votum. Musze się zapoznać z tą firmą, poczytać. Jeśli to prawda, że stawiają na młodych ludzi to warto spróbować swoich sił.

 • avatar
  ~Markus 2015-12-08 15:02:54

  Zapisy na projekt Akademii Odszkodowawczej są już zamknięte ale firma ta poszukuje praktykantów do działu prawnego. Dzięki tej formie również można nabyć sobie fajne doświadczenie, nauczyć się czegoś. Dodatkowo praktyka jest płatna i można dopasować sobie godziny do zajęć na uczelni. Ja składam papiery.

 • avatar
  ~Klaus 2015-12-01 15:24:37

  Ja się niestety nie zakwalifikowałem ale będę próbować następnym razem. Piszą, że mają zamiar kontynuować projekt ponieważ było bardzo dużo chętnych więc trzeba czekać i być dobrej myśli.

 • avatar
  ~gelinaRE 2015-11-30 11:04:01

  z tą Akademią też się spóźniłam :( ale skoro było takie duże zainteresowanie to myślę ze za chwilę ruszą z kolejnym programem

 • avatar
  ~He_nryk 2015-11-26 14:12:46

  W odpowiednim miejscu odbyta praktyka daje ogromne pole manewru i pozwala na szersze spojrzenie na otaczający rynek pracy.

 • avatar
  ~gapa 2015-11-25 08:56:45

  Kurczę, spóźniłam się na zapisy z tą Akademią. Za późno się o niej dowiedziałam. Czy często są organizowane takie warsztaty w tej firmie? Może ktoś coś słyszał o podobnych? Z chęcią wzięłabym udział w takim lub podobnym projekcie.

 • avatar
  ~Kama 2015-11-20 09:26:35

  Brałam udział kiedyś w podobnej akcji, w Warszawie. Były to ciekawe warsztaty, na których mogliśmy pracować na przykładach z życia z osobami, które mają w tym kierunku już doświadczenie.
  Były one dla osób, które nie pracowały jeszcze w swoim zawodzie, obrazowały jak wygląda wybrany przez nas zawód, z jakimi sytuacjami będziemy mieć styczność. Warto było się sprawdzić i nawiązać nowe znajomości.

 • avatar
  ~@_artyniec 2015-11-19 09:49:04

  Czy ktoś wie coś więcej na temat tego Projektu Akademia odszkodowań? Braliście już udział w tego typu konceptach?

 • avatar
  ~!lendzion 2015-11-13 12:50:30

  Teraz ruszyły zapisy na Akademię Odszkodowań VOTUM SA. Projekt skierowany jest do studentów prawa i administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Słuchacze otrzymają możliwość przygotowania się do praktyk, a także wykorzystania zdobytej wiedzy w środowisku biznesowym.

 • avatar
  ~Kama 2015-11-10 13:24:48

  Oby więcej takich firm gdzie stawiają na rozwój młodych ludzi. Brawo dla Votum!

 • avatar
  ~Nowetolenoss 2015-11-06 11:14:22

  votum..Votum... wszędzie gdzie czytałem o praktykach we Wrocławiu przewijała się ta firma. Myślę sobie albo maja dobry marketing albo faktycznie jest tak super. Spróbowałem...zaniosłem papiery...przygotowałem się do rozmowy...I udało się ! Jestem praktykantem pełną parą. Wiem, że pracuję, ze otaczają mnie kreatywni,mądrzy ludzie. Super, jednak warto

 • avatar
  ~Aneta 2015-11-05 12:54:01

  Praktyki powinny rozwijać młodych ludzi, serwować im ogromną dawkę wiedzy i umiejętności.
  Powinny pokazywać nam co niesie za sobą wybrany zawód i ułatwiać nam późniejszą karierę. Bardzo fajną praktykę odbyłam w dużej kancelarii odszkodowawczej – spełniła moje oczekiwania.

 • avatar
  ~Piotr 2015-10-30 10:15:07

  Praktyki fajna sprawa, trzeba szukać odpowiedniego pracodawcy aby ten zapewnił praktykantowi odpowiednie warunki i aby potraktował go jak pełnowartościowego pracownika. Jeśli w jakimś stopniu będziesz wykonywał pracę tak jak osoba na etacie i dostaniesz wsparcie od innych dopiero się czegoś nauczysz. Ja trafiłem na fajny zespół w firmie Votum SA. Przygarnęli mnie pod swoje „skrzydło”, przekazali wiele wiedzy, dużo tłumaczyli.. wiele im zawdzięczam…super doświadczenie.

 • avatar
  ~Darek 2015-10-26 14:51:01

  Tak naprawdę o wartości praktyk studenckich decyduje w dużej mierze sam student. Jeśli już na etapie poszukiwania firmy, w której odbędzie praktyki, zaangażuje się on w swoją przyszłą karierę zawodową, praktyki będą dla niego dobrym doświadczeniem, które może zaprocentować później angażem na staż czy nawet podpisaniem umowy o pracę w tej samej firmie.
  Wiem to z własnej autopsji. Możliwość zatrudnienia dała mi Kancelaria z Wrocławia.

 • avatar
  ~Beata 2015-10-23 09:32:19

  Oczywiście , że warto, trzeba tylko umieć sobie znaleźć dobrą firmę na praktykę, staż:

  1. Najlepiej by firma miała doświadczenie w organizowaniu praktyk

  2. Im bardziej znana firma tym lepiej - będzie to lepiej wyglądać w cv

  3. Fajnie jak jest jakiś opiekun nad praktykantami w firmie, który pokaże co i jak

  4. Rekrutacja - im trudniej się na daną praktykę załapać tym na ogół więcej można się z niej nauczyć

  5. Wynagrodzenie oczywiście najlepiej jak praktyka jest płatna nawet symbolicznie

 • avatar
  ~Iza 2015-10-16 15:01:24

  Na polskim rynku jest wiele przedsiębiorstw, które interesują się potencjalnymi pracownikami - praktykantami. Jest to dla młodych ludzi duży plus ponieważ praktyki pomagają im budować swój wizerunek. Nabywamy nowego doświadczenia, nowych umiejętności – dla przyszłego pracodawcy to bardzo istotne rzeczy. Ja mojej pierwszej praktyki doświadczałam w Kancelarii Votum we Wrocławiu i z czystym sumieniem polecam Wam składać do Nich papiery.

 • avatar
  ~Kamil 2015-10-16 09:29:18

  Dobra praktyka to często klucz do wyznaczenia sobie celu w życiu. Odpowiednie ukierunkowanie i fachowcy, którzy wiele wniosą do naszego doświadczenie to podstawa. Zachęcam, żeby dobrze wybrać miejsce praktyk.

 • avatar
  ~Ewelina 2015-10-15 15:35:47

  W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest na rynku pracy. Warto zatem pomyśleć o tym już na studiach i zacząć swoją karierę od praktyk. Dobrze zorganizowane praktyki to fajne doświadczenie, którym możemy później pochwalić się u przyszłego pracodawcy. Zwłaszcza jeśli wyniesie się z nich nową wiedzę i umiejętności. Ja swoje odbywałam również w korporacji Votum. Praktyki, które odbyłam w pełni zadowoliły moje oczekiwania.

 • avatar
  ~Marcin 2015-10-05 15:03:21

  Ja również odbywałem praktyki w Votum S.A. Mogę wam powiedzieć, że dzięki nim jestem teraz o wiele mądrzejszy. Dużo się nauczyłem. Podobało mi się u nich to, że wdrażają Cię w tematy, które właśnie realizują. Omawiają je z Tobą, pytają o Twoje zdanie. Jest szansa się wykazać, nauczyć nowego. Fajne doświadczenie.

 • avatar
  ~Eliza 2015-10-01 12:04:11

  Praktyka studencka to doświadczenie zawodowe na przyszłość. Miałam okazję ją odbyć w Kancelarii we Wrocławiu – Votum S.A. W jej ramach zdobyłam nowe umiejętności, sprawdziłam wiedzę zdobytą na studiach i nawiązałam nowe kontakty. Bardzo miło wspominam spędzony tam czas.

 • avatar
  ~Przemysław 2015-09-24 12:12:16

  Odbywałem praktykę w Kancelarii odszkodowawczej w Krakowie.Chwalę sobie ten czas poświęcony na sprawdzaniu własnych słabości oraz umiejętności. Zdobyłem duże doświadczenie w stosunkowo krótkim czasie.To praktyka, która zostanie długo w mojej pamięci bo dzięki temu miejscu poznałem swoją żonę :)

 • avatar
  ~Wojtas 2015-09-23 13:49:50

  Każdy student prawa powinien mieć więcej praktyki. A nie tylko teoria, teoria, teoria..
  Na praktyce więcej wejdzie Nam do głowy niż zakuwana na pamięć teoria.
  Też odbyłem praktykę w Votum i powiem Wam, że więcej się nauczyłem i więcej rzeczy do mnie dotarło niż na wykładzie. Przy okazji poznałem super ludzi. Jeszcze raz będę składał do nich aplikację tylko, że tym razem na dłużej. Wojtas

 • avatar
  ~Magda 2015-09-18 12:33:48

  W Votum SA panuje bardzo przyjazna atmosfera. Bardzo łatwo się zaaklimatyzować i nawiązać kontakt z resztą zespołu. Dużo się nauczyłam. Dzięki zdobytej wiedzy łatwiej pisało mi się pracę magisterską. Jest to duża organizacja, która stwarza wiele możliwości. Polecam się tam zaczepić a nawet zostać na stałe.

 • avatar
  ~Tobiasz 2015-09-14 12:10:57

  Widzę, że dużo z was odbywało praktykę w Votum. Moi koledzy z uczelni również chwalą sobie tą firmę. Proszę napiszcie coś więcej. Jaka atmosfera tam panuje? Czy trudno wdrożyć się w pracę? Czym tak naprawdę zajmuje się ta firma?

 • avatar
  ~Joanna 2015-09-03 13:09:09

  Emila możesz być spokojna. Nie mają nacisku na języki obce. W procesie rekrutacji pochwalisz się innymi swoimi zaletami.

 • avatar
  ~Emila 2015-08-31 14:15:29

  Moi drodzy powiedzcie mi jak tam w tym Votum z językiem obcym? Biorą go pod uwagę przy rekrutacji? Zaczynam zaraz IV rok. Zaczęłam się właśnie zastanawiać nad swoją przyszłością zawodową i myślę o praktykach. Teraz ten język obcy jest wszędzie wymagany a ja mam przed nim jakąś blokadę :/

 • avatar
  ~Joanna 2015-08-26 11:20:41

  Praktyki to przygotowanie do zawodu. Szansa na sprawdzenie samego siebie. Osobiście również odbywałam praktyki w Votum i jestem mega zadowolona. W tym roku również składam tam papiery. Dzięki nim wiem,że to zawód dla mnie.

 • avatar
  ~Romek 2015-08-19 12:18:22

  Klaudia, osobiście zaniosłem do Votum swoje papiery i po 2 tygodniach otrzymałem od Nich telefon. Zaprosili mnie na rozmowę. To była moja pierwsza praca, moje pierwsze praktyki. Masz bardzo duże szanse, trzeba wierzyć w siebie. Poszukują właśnie studentów IV i V roku prawa i nawet administracji. Przyjmują praktykantów w trakcie trwania wakacji jak i w roku akademickim.
  Powodzenia!

 • avatar
  ~Klaudia 2015-08-13 14:01:51

  Romek możesz napisać jak dostałeś się do Votum? Miałeś już gdzieś wcześniej doświadczenie? Jestem zainteresowana praktykami w trakcie trwania roku akademickiego. Czy jest szansa, że mnie przyjmą?Jestem na IV roku Prawa i bardzo mi zależy na dalszym rozwoju w tym kierunku.

 • avatar
  ~Daria 2015-08-11 15:50:58

  Uważam, że aby poznawać środowisko prawnicze najlepiej zacząć od praktyk. Wiedza teoretyczna to za mało , ważna jest praktyka. Jestem na 3 roku studiów i staram się mieć plany na przyszłość. Dużo czytam na forach o praktykach w moim zawodzie. Na dzień dzisiejszy przekonuje mnie do siebie Votum. Już dziś bym chciała składać do Nich papiery ale niestety jeszcze rok muszę czekać.

 • avatar
  ~Romek 2015-08-06 09:55:49

  Praktyki są najlepszą sprawą aby zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca prawnika.
  W zeszłym roku złożyłem aplikację do firmy Votum. Dostałem się, odbyłem praktyki.
  Zdobyłem ogrom wiedzy praktycznej, dużo się nauczyłem.
  Firma ta przykłada się bardzo do praktykantów, prawnicy dzielą się swoją wiedzą.
  Polecam Votum wszystkim studentom prawa i administracji!


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »