Dom » Wnętrza

Prawdziwa wizytówka Twojego domu

Dobrze wkomponowane w bryłę budynku dodają mu charakteru i podnoszą jego wizualną atrakcyjność. Umiejętnie użyte, pozwalają nawet w małych wnętrzach uzyskać wrażenie dużej, otwartej przestrzeni.

Zastosowane w nich rozwiązania i nowoczesne technologie pomagają nie tylko oszczędzać energię, ale też zwiększają komfort naszego życia. Okna i drzwi – bo o nich mowa – przeszły w ostatnich latach prawdziwą ewolucję i stały się niezwykle ważnym elementem współczesnej architektury.

 

Czasy, kiedy drzwi służyły jedynie do zabezpieczenia domu czy mieszkania przed nieproszonym gościem, a okna do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnienia pomieszczeniom odpowiedniej ilości światła, minęły bezpowrotnie. Zmieniający się styl życia, a wraz z nim architektoniczne trendy wymusiły nowe podejście do stolarki otworowej i zwiększyły wymagania stawiane tym produktom. Nie bez znaczenia był też wzrost świadomości ludzi – tej ekonomicznej, dotyczącej np. kosztów ogrzewania budynków, jak i ekologicznej – czyli zalet stosowania technologii i materiałów przyjaznych środowisku.

Komfort termiczny i akustyczny

Rosnące ceny energii sprawiły, że producenci coraz większy nacisk zaczęli kłaść na to, aby okna i drzwi były jak najbardziej energooszczędne. – Zimą, gdy temperatury spadają nawet do kilkunastu kresek poniżej zera, chcemy by w naszych mieszkaniach było przytulnie i ciepło. Oczekujemy więc maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Z kolei latem, staramy się zabezpieczyć przed napływem gorącego powietrza z zewnątrz. Nowoczesne produkty są w stanie spełnić te oczekiwania – tłumaczy Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A.–wieloletniego lidera w branży drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej,firmy zrzeszonej w Związku Polskie Okna i Drzwi. Nowe technologie pozwalają na stworzenie konstrukcji, w których dzięki zastosowaniu ciepłych ramek i odpowiednich zestawów szyb, straty ciepła są minimalne. Dostosowując się do oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów, firmy produkujące elementy stolarki otworowej kładą też duży nacisk na odpowiednie walory akustyczne produktów. – Hałas to problem szczególnie dokuczliwy w POiD, organizacji zrzeszającej producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej.

Ważna kwestia – ekologia

Wyzwaniem dla producentów jest też rosnąca świadomość i coraz większe wymagania klientów w kwestiach ekologii. Dla kupujących okna i drzwi cena przestała być już głównym kryterium
decydującym o zakupie. Chcą, aby nabywany przez nich produkt był nie tylko trwały i funkcjonalny, ale też wykonany z naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów, np. drewna.  Drewniane okna i drzwinajczęściej wybierają  osoby ceniące sobie tak  naturalność jak i nienaganną estetykę. Drewno to używany od wieków szlachetny materiał. Odpowiednio zastosowany zapewni użytkownikom komfort, funkcjonalność i elegancki wygląd. Jest surowcem odnawialnym, a więc w pełni bezpiecznym dla środowiska naturalnego –mówiAugustyn Zioło. Ponadto naturalne piękno drewna dodaje stylu każdemu wnętrzu – od klasycznych, po te nowoczesne. Drewniane okna i drzwi są też niezwykle trwałe, bo uznani producenci dokładają starań, by do ich produkcji wybierano tylko materiały pierwszego gatunku.

Liczą się styl i bezpieczeństwo

W nowoczesnej architekturze okna i drzwi tworzą przede wszystkim nierozerwalny związek z zaprojektowanym miejscem oraz wszystkimi elementami stanowiącymi o całości kompozycji wnętrza. Podkreślają też charakter budynku– mówi Paweł Wróblewski. Dotyczy to nie tylko projektów futurystycznych wieżowców zrodzonych w głowach architektów-wizjonerów, ale przede wszystkim nowoprojektowanych osiedli i domów. Nowym trendom architektonicznym ulegają bowiem nie tylko elementy wyposażenia wnętrz czy kolory zastosowane do ich dekoracji. Klienci wyjątkowo często decydują się na okna i drzwi tarasowe dużo większe od standardowych. Z jednej strony, w gęsto zabudowanej przestrzeni miejskiej pozwala to na uzyskanie optymalnej ilości wpadającego z zewnątrz światła. Z drugiej, pomaga optycznie powiększyć pomieszczenia użytkowe. Przeszklone budynki i przestrzenie wyglądają też wyjątkowo estetycznie i bardzo nowocześnie. Jednak ponadgabarytowe okna stanowią spore wyzwania dla producentów. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa ich użytkowania.  Dla przykładu okno balkonowe o bardzo dużych rozmiarach inaczej będzie zachowywało się w warunkach zabudowy parterowej, a inaczej na wyższych kondygnacjach. Szczególnie w budynkach nieosłoniętych. Dlatego niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na statykę konstrukcji, m.in. jak produkt będzie reagował na silne parcie wiatru – wyjaśnia Augustyn Zioło ze Stolbudu Włoszczowa S.A.lidera w branży stolarki okiennej i drzwiowej. Dodatkowo duże konstrukcje charakteryzuje duża masa, stąd ważne jest zastosowanie odpowiednich okuć pozwalających na bezproblemowe użytkowanie okien. Możliwe jest również zainstalowanie np. elektrycznych napędów. Wszystko w trosce o wygodę i bezpieczeństwo użytkowników.

Rynek architektury stolarki okiennej i drzwiowej rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci dostosowując ofertę do upodobań klientów, tworzą doskonałej jakości, coraz śmielsze w formie wyroby. Dbałość o najdrobniejsze nawet szczegóły, modernistyczny design czy kolorystyczne  dopasowanie do elewacji stają się standardem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RedPen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »