Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

PRÓCHNICA A PROBLEMY Z WYMOWĄ – MLECZAKI SĄ WAŻNIEJSZE NIŻ MYŚLISZ!

PRÓCHNICA A PROBLEMY Z WYMOWĄ – MLECZAKI SĄ WAŻNIEJSZE NIŻ MYŚLISZ!
Zobacz więcej zdjęć »
Pierwsze zęby – choć wydają się mało istotne, ponieważ z założenia zostaną zastąpione stałymi zębami – mają znaczący wpływ na rozwój dziecka.

Dbałość o mleczaki jest ważna, ponieważ dzieci ucząc się mówić, wymawiać pierwsze głoski, potrzebują uzębienia. W sytuacji, gdy dojdzie do najgorszego stadium próchnicy kwitnącej, mleczaki ulegają całkowitemu zniszczeniu. W efekcie mali pacjenci są kierowani przez logopedów do gabinetów stomatologicznych, ponieważ mają trudności z wymową. Źródłem tych problemów mogą być także nieprawidłowości z wędzidełkami.

 

Chcąc uniknąć lub ograniczyć problemy związane z zębami mlecznymi, należy zacząć od wizyty u stomatologa. Rodzice powinni odbyć ją z dzieckiem w okresie od roku do półtora roku od urodzenia. W jej trakcie lekarz udzieli informacji na temat pielęgnacji mleczaków, uwzględniając ich stan zdrowia. Co ważne, badane są m.in. wędzidełka wargi górnej i dolnej oraz języka, które mają bezpośredni wpływ na rozwój mowy. Wszelakie nieprawidłowości ich dotyczące mogą dodatkowo generować zaburzenia ortodontyczne. Zidentyfikowanie tego rodzaju problemów na wczesnym etapie, umożliwia ich szybsze skorygowanie i zahamowanie późniejszych problemów związanych z aparatem mowy.

 

 Próchnica u dzieci jest bardzo często spotykanym problemem. Niestety w wielu przypadkach wynika ze złych nawyków higienicznych rodziców. Wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków, powinny być one regularnie myte, zwłaszcza po jedzeniu i przed spaniem. W przeciwnym wypadku dziecko jest zagrożone próchnicą kwitnącą, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. W najgorszym przypadku po zębach mlecznych zostaje tylko korzeń i zaczynają pojawiać się problemy wtórne. – mówi dr Barbara Obłoj, właścicielka warszawskiego Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Dodaje: – Jedynym rozwiązaniem w sytuacji całkowitej utraty zębów mlecznych staje się wykonanie mikroprotezy. Tylko w ten sposób dziecko ma szansę nadrobić zaległości związane z funkcjonowaniem aparatu mowy. Aby uniknąć tego typu problemów, należy dbać o zęby malucha od samego początku, a w późniejszym wieku wypracować wraz z dzieckiem nawyk ich systematycznego czyszczenia.

 

Zdrowie dziecka i jego prawidłowy rozwój w dużej mierze zależy od zaangażowania rodziców. Powinni być oni świadomi roli zębów mlecznych i konsekwencji ich zaniedbania. Chcąc zapewnić maluchowi zdrowy start, należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa i wdrożeniu odpowiedniej i przede wszystkim systematycznej higieny. Co istotne, zdrowe nawyki wykształcone u dziecka we wczesnym wieku będą procentować w jego dorosłym życiu.

 

 

Więcej informacji:

http://odent.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »