Dom » Wnętrza

Profesjonalne odkurzacze piorące

Zwykłe odkurzacze do odkurzania na sucho są wystarczająco dobre, ale ma dłuższą metę sprawdzają się tylko tam, gdzie potrzebujemy czyścić wykładziny, dywany i tapicerki na sucho. Na polskim rynku wśród firm sprzątajacych najpopularniejsze modele posiada w ofercie Numatic i Santoemma.

Pranie przez wyciąganie


Profesjonalne odkurzacze piorące działają w technologii prania ekstrakcyjnego. Jest to złożona, kilkuetapowa procedura, w czasie której brud zostaje dosłownie „wyciagnęty” z runa, natomiast nie w taki sposób, w jaki odbywa się to w zwyczajnym odkurzaczu.

Podstawowy program czyszczenia składa się z dwóch faz: rozpuszczenia brudu oraz jego ekstrakcji. Rozpuszczenie brudu następuje po rozpyleniu dyszą na dywan specjalnej substancji chemicznej. Poza samym rodzajem presprayu, bo tak się ogólnie te środki nazywa, wpływ na skuteczność tworzenia zawiesiny brudu będzie miało kilka czynników: temperatura, działanie mechaniczne i czas.

Drugi etap polega na wypłukaniu brudu za pomocą środka do płukania ekstrakcyjnego. Procedurę można z każdej strony rozszerzyć bądź o odplamianie punktowe bądź o osuszanie, natomiast standardowo funkcje te nie muszą znajdować się we wszystkich programach odkurzaczy profesjonalnych.


Nie tylko woda i środki chemiczne


Dość pobieżnie nawet przejrzawszy ofertę odkurzaczy piorących, każdy pozbędzie się złudzenia, że pranie odbywa się jedynie na mokro. Dywan do prania musi zostać właściwie przygotowany i tutaj etapów może być kilka: odkurzanie turboszczotką, czyszczenie szczotką z włosiem, oczyszczanie krawędzi zagłębień (co dotyczy szczególnie procedury prania tapicerek) czy trzepanie dywanów.

Dobry odkurzacz piorący musi przynajmniej część z tych funkcji zrealizować. Pełny program zazwyczaj wymaga wykorzystania kilku różnych urządzeń, natomiast przypomina to trochę zwyczajne zabiegi pielęgnacyjne: regularne odkurzanie na sucho i okazjonalne pranie dywanów daje bowiem zbliżony efekt do wyprania dywanu odkurzanego rzadko, ale po uprzednim odkurzeniu i wytrzepaniu.


Co jest ważne przy zakupie odkurzacza piorącego?


Piorące odkurzacze profesjonalne to prawdziwe kombajny czystości, natomiast mają również pewne swoje ograniczenia, a tym przede wszystkim zasięg (zarówno jeśli chodzi o długość przewodu zasilającego, jak i rur roboczych z końcówkami). Przy wyborze odkurzacza piorącego trzeba zwrócić uwagę na trzy odrębnie oznaczone pojemności: na sucho, na mokro oraz pojemność zbiornika ekstrakcyjnego. Parametry takie jak moc, wartość wytwarzanego podciśnienia albo prędkość przepływu powietrza mogą dać przybliżony obraz wydajności odkurzacza, natomiast trzeba pamiętać, iż realna wydajność może różnić się w zależności od stosowanych akcesoriów oraz odkurzanej powierzchni.

Dla trwałości odkurzacza ważne jest, aby zarówno jego obudowa, jak i rury i końcówki robocze były wykonane z trwałych materiałów. O ile obudowy odkurzaczy najczęściej wykonywane są z twardego i odpornego ABS, o tyle już rury często produkuje się nie tylko z trwałych tworzyw sztucznych, ale również stali szlachetnej lub aluminium. Ważna jest oczywiście również jakość końcówek roboczych oraz możliwość ich oddzielnego dokupienia – nawet najwyższej klasy produkty zdarza się uszkodzić lub zgubić.

Wysokiej jakości odkurzacze piorące mogą służyć przez około 5-10 lat, oczywiście wszystko w zależności od intensywności eksploatacji i sposobu użytkowania. Stosowane w domach często mogą być wykorzystywane nawet przez kilkanaście do dwudziestu lat, więc jest to inwestycja, która naprawdę może się opłacać i to nie tylko w biurach.


Porównanie odkurzaczy piorących


Poszczególne odkurzacze piorące mogą w znacznym stopniu różnić się parametrami technicznymi. W zależności od projektowanych zastosowań, producenci odkurzaczy wdrażają inne rozwiązania techniczne, które mają na celu optymalizację wydatków na sam zakup sprzętu, a także jego eksploatację. W tym artykule przedstawiamy zestawienie trzech popularnych modeli odkurzaczy piorących. W porównaniu nie uwzględniamy dostępnych na rynku maszyn piorących o olbrzymiej wydajności przeznaczonych wyłącznie do zastosowań przemysłowych.


Numatic GVE 370-2


Numatic GVE370-2 jest niewielkim odkurzaczem piorącym o klasycznej konstrukcji. Jego szczególną cechą, po części wynikającą z niedużych, jak na tego rodzaju urządzenie, rozmiarów, jest wielozadaniowość. Odkurzacz ten równie skutecznie pierze, czyści na sucho oraz czyści ekstrakcyjnie tapicerki. Do realizacji wszystkich tych zadań wystarcza podstawowe wyposażenie. Numatic GVE370-2 wyposażony jest w pojedynczy silnik o mocy 1200W, który pozwala na osiągnięcie przepływu powietrza na poziomie 40 l/s. Waga urządzenia to niespełna 9kg, natomiast pojemności (odpowiednio na sucho, mokro i zbiornika ekstrakcyjnego) wynoszą 15, 9 oraz 6 litrów. Cena Numatic GVE370-2 wynosi około 2000 złotych, co czyni ten odkurzacz jednym z najtańszych w segmencie urządzeń profesjonalnych.


Numatic CTD 900-2


Numatic CTD900-2 jest odkurzaczom należącym do środkowego segmentu cenowego (cena to około 6000 złotych). Przepływ powietrza na poziomie dwukrotnie większym niż u poprzednika, zapewniają dwa silniki o łącznej mocy 2400W. Przy wadze 26 kilogramów, Numatic CTD900-2 może pracować w odległości do 27 metrów od gniazda zasilającego. Zdecydowanie większe niż w poprzednim modelu, są pojemności zbiorników: 40 litrów na sucho, 32 na mokro i 17 litrów pojemności zbiornika ekstrakcyjnego.

Jest to odkurzacz, który doskonale sprawdza się przy czyszczeniu dość dużych powierzchni, na przykład biurowców lub szpitali, DPS-ów czy szkół. Odkurzacz ten wyposażony jest w system dodatkowego obiegu powietrza, co pozwala na bardzo wydajną pracę.


Odkurzacz ekstrakcyjny Grace Santoemma


Odkurzacz ekstrakcyjny Grace Santoemma jest to już nieco inna kategoria sprzętu. To urządzenie, kosztujące ponad 12 tysięcy złotych, przeznaczone jest już do czyszczenia bardzo dużych powierzchni z olbrzymią wydajnością do 100 metrów kwadratowych na godzinę. W przeciwieństwie do obu poprzednich modeli, odkurzacz ekstrakcyjny Grace Santoemma jest zaprojektowany jedynie z myślą o praniu ekstrakcyjnym, w związku z czym nie udostępnia opcji odkurzania na sucho. Odkurzacz piorące posiada podwójny, o łącznej pojemności 140 litrów. Bestia ważąca prawie 60 kilogramów napędzana jest dwoma turbinami o łącznej mocy 3000W. Nadwyżka mocy nad poprzednim modelem nie jest więc duża, natomiast różnica projektu, wynikająca z przystosowania odkurzacza wyłącznie do prania ekstrakcyjnego, pozwala na efektywne wykorzystanie każdej ilości energii.

W zależności od stosowanych akcesoriów, pompa dostosowuje prędkość przepływu wody. Trzy dysze czyszczące pozwalają na wyczyszczenie nawet bardzo uporczywych plam, natomiast oczywiście odkurzacz ten nie nadaje się do codziennego użytku. W tym przypadku nie jest to jednak wada, ale cecha produktu przeznaczonego do wykonania określonego zadania z dużą wydajnością.


Podsumowanie


Różnorodność jest oczywiście znacznie większa, natomiast nie jest sprawą prostą nadążyć za zmianami w ofercie producentów. Nowe technologie i produkty charakteryzują się coraz lepszą wydajnością i trwałością, ale nawet na podstawie tego porównania na pewno potrafisz sobie wyobrazić, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

julia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »