Firma » Biznes

Projekt miasta i biznesu. Ruszyły zajęcia u pracodawcy

Projekt miasta i biznesu. Ruszyły zajęcia u pracodawcy
Zobacz więcej zdjęć »
Z początkiem września uczniowie kierunku, utworzonego w ramach unijnego projektu, mogli rozpocząć praktyczną naukę zawodu w halach patronackiej firmy KAN. Zakończono też wyposażanie szkolnych pracowni warsztatowych

Przez niemal dwa lata pandemia uniemożliwiała przyszłym operatorom maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych naukę zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy. Jest to jeden z głównych elementów projektu „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, realizowanego przez Miasto Białystok. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zajęcia w halach KAN – firmy, która objęła patronat nad klasą, wreszcie ruszyły.

- To umożliwi nam realizację, przewidzianego dla tego kierunku, kształcenia z elementami systemu dualnego – czyli zajęć teoretycznych, uzupełnionych praktyczną nauką zawodu – mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2. - Dzięki takim zajęciom praktycznymi uczniowie bezproblemowo odnajdą się w przyszłości w nowym miejscu pracy.

Zajęcia w halach prowadzone są przez oddelegowanych przez firmę technologów KAN.

- Zajęcia praktyczne w rzeczywistych warunkach, z wykorzystaniem innowacyjnego parku maszynowego, jakim dysponuje KAN to kluczowy dla przyszłych operatorów element edukacji  - mówią przedstawiciele KAN. - Tylko na hali uczniowie są w stanie poznać procesy technologiczne w sposób kompleksowy - od wstępnego przygotowania tworzyw – ich suszenia i rozdrabniania poprzez kompletację półwyrobów, które później są kompletowane w wyroby gotowe i pakowane. Pod okiem operatorów młodzi ludzie uczą się obsługi poszczególnych maszyn, m.in. wtryskarek i wytłaczarek. Poznają też pracę magazynu form i działu utrzymania ruchu, gdzie uczą się obsługi serwisu maszyn i urządzeń.

Siedmiogodzinne zajęcia w KAN odbywają się raz w tygodniu. Naukę praktyczną zawsze poprzedza krótkie szkolenie BHP, po czym podzieleni na grupy uczniowie uczą się obsługi poszczególnych maszyn pod okiem operatorów KAN. W zajęciach uczestniczą uczniowie klasy III tego kierunku; dla uczniów klasy I zaś w najbliższym czasie przewidziano wycieczkę, by mogli zobaczyć „na żywo”, jak będzie w przyszłości wyglądało ich miejsce pracy.

Profesjonalne pracownie

W ramach projektu, istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1,budynek warsztatowy został przebudowany, wyremontowany  i dostosowany do potrzeb dydaktycznych. W nowy rok szkolnych szkoła weszła z pracowniami warsztatowymi w pełni wyposażonymi już w nowoczesny sprzęt do produkcji elementów z tworzyw  sztucznych – w tym w dwie kluczowe maszyny:  nowoczesną i profesjonalną wtryskarkę oraz pełen zestaw wytłaczarski z osprzętem, a także w zgrzewarkę, opalarkę, spawarkę, czy urządzenia do kontroli jakości. Firma KAN wyposażyła pracownię i salę lekcyjną w pomoce naukowe w postaci tablic, które zawierają informacje o rodzajach tworzyw, budowie wtryskarki i wytłaczarki itp. Dodatkowo na korytarzu zawieszono tablice z systemami KAN-therm , dzięki czemu uczniowie mogą zobaczyć, jak wygląda pełny system elementów produkowanych w firmie. W planach jest też  dostarczenie przez KAN formy wtryskowej, by młodzież mogła uczyć się na niej poprawnej konserwacji narzędzi.

Zainteresowani nauką na kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” mogą jeszcze składać dokumenty. Przyjęci uczniowie uczą się w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2. Absolwenci klasy po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy – jako patron przedsięwzięcia, zobowiązała się do tego firma KAN. Prócz zajęć praktycznej nauki zawodu, prowadzonych przez specjalistów-praktyków, uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny.

Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.

 

 

Projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3 mln 175 tys. zł, w tym ponad 2 mln 698 tys. zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pomysł utworzenia kierunku kształcącego operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych to wspólna inicjatywa dyrekcji szkoły i białostockiego producenta instalacji wodnych i grzewczych - firmy KAN, która zwróciła uwagę na problem braku fachowców na rynku pracy w tym zawodzie.

 

 

 

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marzenas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »