Gospodarka » Opakowania

Projekt ustawy ograniczający cenę za plastikową torbę w przygotowaniu

Projekt ustawy ograniczający cenę za plastikową torbę w przygotowaniu
Zobacz więcej zdjęć »
Już niedługo za plastikową torbę zapłacisz maksymalnie 1 zł - tak przewiduje projekt ustawy, który niebawem może trafić do sejmu.

Wszystko to ma na celu ograniczenia zużycia plastikowych reklamówek, które polacy stosują zbyt często. Średnio zuzywamy rocznie 270 takich toreb, a więc znacznie więcej niż przeciętyn europejczyk (200 sztuk).

Ta zmiana jest częścią projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który obecnie rząd konsultuje z różnymi podmiotami. 1 zł jest to maksymalna cena jaką sprzedawca będzie mógł nałożyć na klienta za kupno plastikowej torby na zakupy - choć jak przyznaje przedstawiciel resortu są to na razie wstępne zmiany. Nadal bezpłatne pozostaną popuarne zrywki oraz torby służące m.in. do pakowania warzyw, czy owoców.

 Zmiany związane z unijną dyrektywą z 2015 r. która zmusza państaw członkowskie do mniejszego zużycia lekkich toreb plastiwowych.

Zgodnie z możliwościami jakie dawała dyrektywa polski resort wybrał możliwość wprowadzenia opłaty za oferowane torby jednocześniej zwalniajaąc z opłat klientów za torby lekkie. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy cena za torbę będzie podstawową bądź czy będzie doliczana do obecnej ceny za plastikową reklamówkę. Wszystko w celu zniechęcenia konsumentów do zakupu takich torb. Zmiany mają wejść w życiu od 2019 r.

Szukasz ekologicznych torb? Sprawdź opakowania dla gastronomii firmy AKAR. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

siriuspro

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »