Kultura, sztuka » Kultura

Przed nami rozstrzygnięcie globalnej edycji Wienerberger Brick Award 2020.

Przed nami rozstrzygnięcie globalnej  edycji Wienerberger Brick Award 2020.
Zobacz więcej zdjęć »
Gala międzynarodowego konkursu Brick Award odbyłaby się w czerwcu 2020 r. już po raz dziewiąty, jednak ze względu na pandemię wydarzenie zostało przesunięte w czasie. Nagrody zostaną wręczone 23 września br. podczas gali, która po raz pierwszy odbędzie się w formacie online.

Wienerberger Brick Award to ciesząca się międzynarodową renomą nagroda architektoniczna, regularnie przyznawana od 2004 roku. Konkurs wyróżnia obiekty o niebanalnej architekturze, w których rolę główną grają materiały ceramiczne, cegły i dachówki. Ich niestandardowe, kreatywne zastosowanie jest jednym z kilku kluczowych kryteriów wyboru zwycięzców w konkursie, który od ponad 16 lat docenia innowacyjną architekturę ceglaną, pokazując jak różnorodne mogą być wyroby ceramiczne stosowane w budynkach i ich otoczeniu.

Jury
 Tegoroczni zwycięzcy wybierani byli przez jury, w którym znaleźli się architekci z pięciu krajów: Helena Glantz, Urban Design (Szwecja) - laureatka nagrody Brick Award 2018 w kategorii Building Outside the Box, Toni Gironès Saderra, Estudi d'Arquitectura Toni Gironès (Hiszpania), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Słowenia), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dania) oraz Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Wielka Brytania).

Nominowane projekty
Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 644 projektów z 55 krajów Ze wszystkich zgłoszeń wybrano 50 projektów, które przeszły do ścisłego finału. Członkami pre-jury byli dziennikarze zajmujący się architekturą: Anneke Bokern (Holandia), Christian Holl (Niemcy) i Jonathan Glancey (Wielka Brytania).

Nagrody 
Pula nagród wynosi łącznie 29 500 EUR i zostanie rozdzielona pomiędzy zwycięzców każdej z pięciu kategorii. Wienerberger nie uczestniczy w wyborze zwycięzców i w żaden sposób nie wpływa na wynik konkursu, co gwarantuje obiektywną decyzję o przyznaniu nagród. Oficjalna ceremonia ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród odbędzie się 23 września 2020 r., i po raz pierwszy ze względu na pandemię koronawirusa, odbędzie się za pośrednictwem kanałów cyfrowych.

Kategorie 
W Wienerberger Brick Award 2020 przyznane zostaną nagrody w pięciu różnych kategoriach konkursowych, a spośród nich wyłonione zostanie również Grand Prix. Dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna. Wśród nominowanych znalazły się projekty: 

  • Feeling at Home: z Meksyku, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Wietnamu i Argentyny – 11 nominacji,
  • Living together: z Rwandy, Iranu, Holandii, Boliwii, Belgii, Portugalii, Argentyny i Chile- 10 nominacji,
  • Working together: z Holandii, Niemiec, Argentyny, Austrii i Korei Południowej - 9 nominacji,
  • Sharing public spaces: z Polski, Chin, Niemiec, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Wietnamu - 11 nominacji,
  • Building outside the box: z Indii, Rwandy, Niemiec, Chin, Nepalu, Argentyny i Zimbabwe - 9 nominacji.

Polski reprezentant w międzynarodowym finale
Polskę reprezentuje budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, za którego projekt odpowiadają: pracownia Baas Arquitectura z Hiszpanii, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Decyzją Jury  polskiej edycji konkursu w 2019 roku, projekt otrzymał Grand Prix oraz nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces. Jury szczególnie doceniło fakt stworzenia przyjaznej przestrzeni edukacyjnej w centrum miasta oraz dostrzegło w niej inspiracje zarówno przemysłową architekturą regionu, jak i tradycją śródziemnomorską. W wyróżnionym projekcie zostały zastosowane trzy podstawowe materiały – ceramika, drewno i beton, których zestawienie zadecydowało o oryginalnym charakterze obiektu.

Album "Brick 20" 
Finałowi konkursu Wienerberger Brick Award od początku jego istnienia towarzyszy architektoniczny   album "Brick", prezentujący 50 nominowanych projektów, w tym zwycięzców. Tegoroczna edycja będzie zawierała też eseje napisane przez autorów z pięciu krajów: Hubertus Adam (Niemcy), Aglaée Degros (Belgia), Job Floris (Holandia), Laura Iloniemi (Finlandia) i Jana Revedin (Austria). Dopełnią one przegląd współczesnej architektury ceglanej, który zwraca uwagę, że materiały ceramiczne są ponadczasowe i doskonale wpisują się w innowacyjną architekturę przyszłości. Album wydany został we współpracy z Park Books, a jego premiera planowana jest także na wrzesień.

Więcej na: www.facebook.com/wienerberger.building.solutions/ oraz www.brickaward.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

HKStrategiesPL

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »