Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Przewodnik małego, kulturalnego podróżnika

Wybierając się w podróż pociągiem z dzieckiem, zapoznaj małego podróżnika z podstawowymi zasadami kulturalnego zachowania, które stosuje nosorożec Rogatek – bohater Kampanii Kolejowe ABC.

Przewodnik małego, kulturalnego podróżnika

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Czas wakacyjnych przygód oraz letniego relaksu powoli dobiega końca, przed nami powroty do domów. Wybierając się w podróż pociągiem z dzieckiem, zapoznaj małego podróżnika z podstawowymi zasadami kulturalnego zachowania, które stosuje nosorożec Rogatek – bohater Kampanii Kolejowe ABC. Przeczytaj i… podaj dalej!

Podróżując pociągiem, nie zapominaj o kilku ważnych kwestiach.

Kultura osobista – pamiętaj, że pierwszeństwo mają wysiadający pasażerowie. Pociąg nie odjedzie
z peronu, jeżeli wszyscy podróżni nie wsiądą do pojazdu. Gdy osoby wysiadające opuszczą wagon,  śmiało, bez pośpiechu można wejść do pociągu i zająć odpowiednie miejsce.

Pomoc z bagażem – zauważyłeś, że ktoś ma problem z bagażem, nie może go podnieść lub ułożyć
w odpowiednim miejscu? Nie bądź bierny! Możesz zaproponować mu swoją pomoc. Pamiętaj o ulokowaniu swoich bagaży w wyznaczonych miejscach – na półkach nad siedzeniami, w wolnej przestrzeni  pod nimi lub w specjalnie wyznaczonych do tego strefach znajdujących się zazwyczaj na końcu przedziału. Postaraj się ułożyć bagaże w taki sposób, żeby zajmowały jak najmniej miejsca – dzięki temu każdy z podróżnych będzie mógł skorzystać z miejsca wyznaczonego do przewozu bagażu.

Jedzenie w podróży warto mieć przy sobie zdrowe przekąski i napoje. Pamiętaj jednak, że w pociągu nie podróżujesz sam. Staraj się zabrać takie rzeczy, które nie mają intensywnego zapachu, a po skończonym posiłku sprawdź, czy miejsce, w którym jadłeś, pozostało czyste.

Dbaj o porządek – każdy podróżny chce, żeby jego podróż przebiegała przyjemnie, dlatego należy utrzymywać i pozostawiać po sobie porządek. Śmieci wyrzucamy do kosza znajdującego się
w przedziale, a w przypadku braku miejsca w śmietniczce – zabieramy je ze sobą
i wyrzucamy do pojemnika na peronie.

Wycisz dźwięki i ścisz muzykę – pamiętaj o wyciszeniu dźwięków w telefonie. Gdy rozmawiasz przez telefon, rób to w taki sposób, żeby nie przeszkadzać innym pasażerom. Na pewno warto wtedy wyjść z przedziału. Gdy słuchasz muzyki lub decydujesz się na oglądanie filmów czy bajek, pamiętaj
o założeniu słuchawek.

Wygoda i komfort podróżnych – pociąg to nie plac zabaw czy miejsce wyścigów, a krzyki i głośne rozmowy mogą przeszkadzać innym pasażerom podczas podróży. Zajmując swoje miejsce, zapytaj współpasażerów, czy nie będzie im przeszkadzało obniżenie temperatury w przedziale, uchylenie okna czy zasłonięcie zasłon. Podczas podróży pamiętaj o innych osobach i przestrzegaj zasad kulturalnego zachowania, żeby podróż upływała w przyjemnej atmosferze.

Peron to nie plac zabaw – przestrzeganie zasad obowiązuje nie tylko w pociągu, ale także na dworcu kolejowym i peronach.  Przypomnij dziecku, że dla bezpieczeństwa własnego i innych podróżnych nie możemy biegać po peronie, przekraczać żółtej linii czy bawić się przy torach, a przejazd kolejowy przekraczamy w wyznaczonych miejscach.   

Aby umilić podróż młodemu podróżnikowi, warto skorzystać ze specjalnego „Zestawu podróżnika” z ciekawymi zadaniami, rebusami i łamigłówkami przygotowanego w ramach Kampanii Kolejowe ABC. Przed planowaną podróżą możesz również odwiedzić na stronę www.kolejoweabc.pl
– znajdziesz tam ciekawe materiały edukacyjne dla dzieci dotyczące bezpieczeństwa na terenach kolejowych
.

„Kampania Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kampania Kolejowe ABC jest objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wszystkie materiały dostępne są na stronie www.kolejoweabc.pl.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Natalia Krapacz

Zastępca Dyrektora Departamentu Przewozów Pasażerskich

w Urzędzie Transportu Kolejowego

e-mail: natalia.krapacz@utk.gov.pl, tel. kom.: 783 914 315



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Martyna Bierut

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »