Dom » Budownictwo

Przewodnik Superbruk – kryteria wyboru kostki brukowej

Przewodnik Superbruk – kryteria wyboru kostki brukowej
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór kostki brukowej to jedna z najważniejszych decyzji przy planowaniu aranżacji ogrodu czy przestrzeni wokół domu.

Przy obecnej mnogości oferty rynkowej właściwy wybór nie jest sprawą łatwą. Klienci często stają przed dylematem, nie wiedząc czym maja się kierować. Przygotowaliśmy krótki i przejrzysty przewodnik, który ułatw podjęcie decyzji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Aby trafnie wybrać właściwą kostkę brukową, warto wziąć pod uwagę wskazane poniżej kryteria. Pozwolą one na zidentyfikowanie produktu, który będzie optymalnym rozwiązaniem dla naszej przydomowej przestrzeni i ustrzegą przed błędami zakupowymi.

·Jakość

Kostkę brukową kupujemy na lata. Powinniśmy poszukiwać produktów, których jakość nie budzi naszych zastrzeżeń. Kostka powinna być produkowana zgodnie  z normą europejską PN-EN 1338 – "Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Warto sprawdzić czy producent, którego wyroby nas interesują, deklaruje spełnienie założeń normy. Gwarantuje nam to, że do wytworzenia produktów użyto wysokiej jakości materiałów, jak kruszywa czy barwniki oraz, że posiadają ona odpowiednie parametry użytkowe.

·Grubość

Grubość kostki to bezwzględnie jeden z najważniejszych kryteriów doboru. Jest uzależniona od charakteru użytkowania naszej przestrzeni. Im większym naciskom i obciążeniom będzie podlegała zbudowana nawierzchnia, tym grubszy powinien być wybrany materiał. Dla ścieżek ogrodowych czy tarasów wystarczające będą kostki o grubości 4 cm (np. kostki Plaza, Siena). Przy nawierzchniach pod ruch kołowy, jak podjazdy czy przydomowe parkingi należy wybrać kostkę o grubości 6 cm (np. kostki Superbruk z grup Szlachetne kostki Płukane i Stare Miasto). W przypadku nacisku samochodów ciężarowych oraz dużego natężenia ruchu materiał musi mieć grubość co najmniej 8 cm (np. Płyty Vip czy kostki Super Mozaik). Możemy oczywiście stosować grubsze kostki na tarasie czy ogrodowych alejkach, ale zastosowanie nieadekwatnie cienkiego materiału może zakończyć się jego uszkodzeniem w trakcie eksploatacji.

·Kształt

Kształt kostki brukowej dobieramy do sposobu aranżacji przestrzeni, który chcemy zastosować. Na dużych, jednolitych powierzchniach oraz tarasach dobrze prezentują się produkty o większych formatach. Do wąskich ścieżek wybieramy kostki o mniejszych wymiarach. Jeżeli chcemy uzyskać efektowne okrągłe dekoracje  czy zbudować kręte ścieżki pomocne będą drobne kostki o trapezowatym kształcie ( Pikolo z grup Sun, Szlachetne Kostki Płukane i Stare Miasto). W ogrodach rustykalnych dobrze zaprezentują się kostki o nieregularnych kształtach, zainspirowane wyglądem naturalnych kamieni (Arena Stare Miasto).

·Styl/design

Przy doborze kostki decyduje oczywiście jej wygląd. Poza osobistym gustem i oceną estetyczną warto zwrócić  uwagę, aby styl i wzornictwo kostki był spójny z pozostałymi elementami naszego domu i jego otoczenia. Atrakcyjna i stylowa nieruchomość, to taka, której wszystkie element są ze sobą powiązane. Niezależnie od wybranego nurtu – nowoczesny, klasyczny czy rustykalny, wnętrze, budynek oraz ogród powinny jednolitą stylistycznie całość.

·Kolorystyka

Kolorystykę kostki wybieramy biorąc pod uwagę dwa aspekty. Po pierwsze estetyka. Kolor powinien być atrakcyjny oraz pasować o pozostałych elementów nieruchomości, takich jak dach, stolarka czy fasada budynku. Po drugie, warto zwrócić uwagę na użyteczność. Jeżeli kostka w danej lokalizacji narażona jest na większe zabrudzenia warto wybrać kolory ciemniejsze oraz melanże łączące różne barwy i odcienie na jednym elemencie.

·Cena

Kostkę brukową dobieramy adekwatnie do posiadanego, przez nas budżetu. Pamiętajmy jednak, aby nie poszukiwać produktów najtańszych. Bardzo niskie ceny przekładają się na słabą jakość. Wartość zakupionej kostki, to tylko jedna ze składowych całej inwestycji budowy podwórka czy ogrodu. Zakup taniego materiału nie obniży więc drastycznie całego kosztorysu, a bardzo mocno wpłynie na efekt wizualny naszej realizacji i jej trwałość.

·Marka

Wybierając kostkę warto zwrócić uwagę na jej markę. Choć nie znajdziemy jej logo na produkcie, jest ona dla nas gwarantem jakości, solidności wykonania i właściwego magazynowania materiałów.  Za marką idą także usługi dodatkowa takie, jak doradztwo, wykonanie projektu czy wydłużona gwarancja.

Kierowanie się listą wskazanych kryteriów ułatwi wybór najlepszej dla nas kostki brukowej. W przypadku wątpliwości można też skorzystać z pomocy ekspertów, którzy potwierdza trafność naszej decyzji lub doradzą inne słuszne rozwiązanie. Rad chętnie udzielą specjaliści z firmy Superbruk. Można skontaktować się z nimi  bezpośrednio w siedzibie firmy Hryniewicze 75/5 16-061 Juchnowiec Kościelny, a także telefonicznie pod numerem +48 (85) 745 40 28  lub mailowo - superbruk@superbruk.com.pl.

Autor: ABW Superbruk Sp. z o.o.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kacper1983

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »