Dom » Wnętrza

Przygotuj swoje okna na zimę

Przygotuj swoje okna na zimę
Zobacz więcej zdjęć »
Okres jesienny dobrze wykorzystać, aby gruntownie przygotować stolarkę okienną na sezon zimowy. W poniższym artykule krok po kroku przedstawiamy, jakie czynności należy wykonać, aby okna zachowywały swoje pierwotne parametry termoizolacyjne.

Dokładne czyszczenie


Podstawową czynnością, którą trzeba podjąć przed nadejściem zimy, jest dokładne wyczyszczenie części składowych okna. Najczęściej myjemy szyby i ramy okienne, aby zachować estetyczny wygląd. Jednak dla utrzymania wysokiej szczelności termoizolacyjnej, powinniśmy zadbać także o inne elementy, takie jak okucia czy uszczelki. Jako środek czyszczący najlepiej sprawdzi się zwykła woda z szarym mydłem lub specjalistyczne preparaty dedykowane do tego właśnie celu.

RADA EKSPERTA: Pod żadnym pozorem nie używajmy substancji żrących, ponieważ mogą trwale uszkodzić produkt.   

Bardzo ważna jest temperatura powietrza podczas mycia okien. W żadnym wypadku nie należy tego robić podczas ujemnych temperatur, gdyż może to wywołać nieodwracalne defekty. Także druga skrajność nie jest dobrym pomysłem i mycie okien w mocno nasłonecznionym czasie może nas doprowadzić do niepotrzebnej frustracji, powodując powstawanie uporczywych smug. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybranie dnia z dodatnią temperaturą, ale w momencie, gdy okno znajduje się w cieniu.

Smarowanie ruchomych elementów


W kolejnym etapie naszych prac powinniśmy przeprowadzić konserwację ruchomych elementów okucia okiennego. Po dokładnym wyczyszczeniu poszczególnych składowych okna należy odpowiednio nasmarować ruchome segmenty. Pozwoli to zachować parametry okienne na wysokim poziomie oraz wydłuży poprawne działanie produktu.  

Jako środek smarny najlepiej sięgnąć po specjalistyczny smar do okuć zawierający teflon, który ma za zadanie zmniejszać opory tarcia, co ułatwia użytkowanie oraz zabezpieczać przed korozją, co z kolei wydłuża żywotność okien. Istotne jest, aby środek nie przebarwiał profili i nie tworzył tłustej powłoki, która stałaby się swoistym zbiornikiem kurzu. Smar nakładamy w miejscach, gdzie dane elementy okucia okiennego stykają się ze sobą.

UWAGA: Pamiętajmy, aby nadmiar środka smarnego natychmiast usunąć po aplikacji.

 

Regulacja okuć


Następnym krokiem, który przygotuje nasze okna na mroźny czas, jest wyregulowanie stopnia dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy. To, w jaki sposób przeprowadzić omawianą czynność, zależy od rodzaju okucia w oknie. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poprosić o pomoc fachowców, ponieważ nieprawidłowa regulacja może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Cena takiej usługi nie jest droga.

W przypadku, gdy podejmiemy decyzję o samodzielnej regulacji, do prawidłowego wykonania najlepiej sięgnąć po instrukcję, którą dostaliśmy podczas zakupu okna. Jeśli jednak nie możemy jej znaleźć w naszym domu, wtedy poszukajmy w Internecie lub zwróćmy się do producenta.

Przegląd uszczelek


Na koniec naszych czynności sprawdźmy dokładnie kondycję uszczelek okiennych. Prawidłową izolację termiczną zagwarantują wyłącznie w pełni sprawne, elastyczne uszczelki. Każde zagniecenie czy pęknięcie oraz utrata sprężystości powinny budzić w nas niepokój i stać się bodźcem do wymiany elementów na nowe.

RADA EKSPERTA: Kupując nowe uszczelki, dokładnie porównajmy rozmiar i kształt z dotychczasowymi, ponieważ odpowiednią szczelność i termoizolację zapewnią tylko identyczne. Elementy uniwersalne mogą nie spełnić swojego zadania.

 

Test szczelności


Aby sprawdzić efekty oraz poprawność wykonanych przez nas czynności, wystarczy przeprowadzić test za pomocą zwykłej kartki papieru. Kartkę umieszczamy pomiędzy ościeżnicą a oknem, po czym zamykamy okno. Następnie próbujemy wyciągnąć papier. Jeśli bez żadnego oporu udaje się go wydostać, wówczas nasze okno nie jest szczelne. Poszczególne kroki trzeba wykonać od nowa lub jeśli wciąż nie przynoszą pożądanych efektów, wymienić okno na nowe. Odpowiednio szczelne okno jest wtedy, gdy kartka stawia wyraźny opór, uniemożliwiając wyciągnięcie papieru w całości, a my możemy ze spokojną głową oczekiwać mroźnej zimy. 

***

Firma Nitus specjalizuje się w produkcji segmentowych bram garażowych i przemysłowych. Producent w swojej ofercie posiada również stolarkę aluminiową, przeciwpożarową i PVC, rolety zewnętrzne, wewnętrzne, moskitiery oraz komórki lokatorskie. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (pow. brzeski, woj. małopolskie). Więcej informacji na stronie internetowej: www.nitus.pl. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »