Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Przyjemność płynąca z jedzenia
Zobacz więcej zdjęć » |
Złap smak lata!
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Lato to czas, kiedy przyrządzanie posiłków sprawia nam większą przyjemność niż zwykle. Wokół mijamy wiele stoisk ze świeżymi owocami i warzywami, a do tego wyższe temperatury sprawiają, że mamy ochotę odżywiać się nieco lżej.
Do przygotowania dań wykorzystujemy np. takie składniki jak: groszek cukrowy, szparagi, bób, truskawki czy rabarbar. Mają one niepowtarzalny smak i apetyczny wygląd, są także pełne witamin oraz cennych składników mineralnych. Sezonowe warzywa i owoce są dobre o każdej porze dnia: mogą być smakowitą bazą dania, jak i znakomitym dodatkiem do wykwintnej potrawy.
Podczas przyrządzania dań na bazie sezonowych składników w sposób szczególny dbamy o to, aby nic nie zaburzyło ich naturalnego smaku. Dlatego mając na względzie uzyskanie bardzo smacznych kulinarnych efektów, przygotowujemy je w odpowiedni sposób. Młode ziemniaki wystarczy umyć i delikatnie oskrobać przed ugotowaniem, szparagów - by zachowały aromat i ładną barwę - staramy się nie przegotować, groszek cukrowy możemy zjeść na surowo lub po szybkim zblanszowaniu.
Do letnich dań wykorzystujemy także młodą botwinę, którą wystarczy umyć i pokroić, a następnie połączyć z zimną maślanką, ziołami i przyprawami, aby stworzyć pyszny i szybki w przygotowaniu chłodnik. Latem chętnie sięgamy także po świeże zioła i inne zielone dodatki, takie jak: natka pietruszki, koperek, szczypiorek, które urozmaicają każdą najprostszą potrawę.
Woda do gotowania
Podczas gotowania bardzo ważna jest także woda wykorzystywana do gotowania jarzyn, makaronów, kasz czy ryżu oraz przyrządzania napojów, zup i sosów. Ma ona zasadniczy wpływ na smak przygotowanych dań i napojów, ponieważ często stanowi ich dominujący składnik lub bazę kreowanych przez nas smaków.
Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz kulinarny, ekspert kampanii „BRITA - lepszy wybór uważa, że woda jest jednym z najważniejszych składników dań: Woda, którą wykorzystujemy do celów kulinarnych powinna być świeża, o dobrym smaku, który nie przytłoczy nut smakowych potrawy. Do gotowania należy wykorzystywać wodę pozbawioną zapachu, co pozwoli wydobyć naturalny aromat potraw. Nie może ona mieć także koloru. Dzięki przejrzystej wodzie wygląd przygotowywanych przez nas potraw i napojów będzie bardziej apetyczny. Niezwykle istotna jest także miękkość wody - wpływa ona na szybkość ich przygotowania, smak, zapach oraz wygląd dań i napojów.
Do gotowania spokojnie można wykorzystywać wodę z kranu i aby podnieść jej walory smakowe wystarczy ją wcześniej przefiltrować. Dzięki temu uzyskamy świeżą wodę, która pozwoli nam wydobyć naturalne walory smakowe warzyw czy innych produktów.
Menu na lato
Podczas gotowania możemy sięgnąć po dobrą, świeżo filtrowaną wodę BRITA. Dzięki domowej filtracji jest wolna od zapachu i koloru, smaczna oraz charakteryzuje się zmniejszonym poziomem twardości. Potrawy ugotowane na jej bazie będą aromatyczne, apetyczne i pyszne.
Grzegorz Łapanowski proponuje autorskie przepisy na dania idealne na tę porę roku. Menu opracowane przez niego w ramach kampanii „BRITA - lepszy wybór" bazuje na sezonowych warzywach i owocach oraz wodzie filtrowanej BRITA.
Więcej informacji i porad na stronie www.brita.pl.
Przepisy autorstwa Grzegorza Łapanowskiego:
Śniadanie
Owsianka z truskawkami i duszonymi kawałkami rabarbaru
Składniki (dla 2-3 osób):
- 1 szklanka płatków owsianych
- ¾ szklanki świeżego soku jabłkowego
- ¾ szklanki filtrowanej wody Brita
- szczypta cynamonu, kardamonu i imbiru
- 100 g truskawek, pokrojonych na ćwiartki
- 3 kłącza rabarbaru
- 4 łyżki cukru
1. Płatki owsiane umieścić w garnku, zalać sokiem i filtrowaną wodą. Dodać przyprawy. Gotować na małym ogniu przez ok. 3-5 minut.
2. Rabarbar pokroić na kawałki o grubości 2 cm. Umieścić je w garnku i posypać cukrem. Smażyć na małym ogniu przez ok. 13 minut, do czasu aż rabarbar z zewnątrz zmięknie, ale środek wciąż pozostanie lekko twardy.
3. Owsiankę rozłożyć do miseczek, posypać rabarbarem i truskawkami. Lekko przemieszać.
Obiad
Sałatka ziemniaczana z dodatkiem bobu, cukrowego groszku i musztardowo - miodowym vinegrette
Składniki (dla 2-3 osób):
- 8 małych młodych ziemniaków
- 100g groszku cukrowego
- 100g bobu
- pęczek pietruszki
- bazylia tajska do dekoracji
- sól, piepr
Winegret:
- 1 ½ łyżki musztardy
- 1 ½ łyżki miodu wielokwiatowego
- 1 łyżka oliwy extra virgine
- 1 ½ łyżki soku z cytryny
- ¾ łyżki octu winnego
- sól, pieprz
1. Ziemniaki umyć i dokładnie wyszorować. Ugotować do miękkości w filtrowanej, posolonej wodzie.
2. Oczyszczony z włókien groszek zblanszować w filtrowanej, posolonej wodzie (wrzucić na wrzącą wodę i gotować 1-2 minuty), następnie odcedzić i przelać lodowatą przefiltrowaną wodą Brita.
3. Bób ugotować i obrać ze skórek.
4. Składniki na sos winegret dokładnie wymieszać trzepaczką aż do powstania emulsji.
5. Na talerzu ułożyć ziemniaczki, groszek cukrowy i bób (część ziaren groszku wyłuskać do dekoracji), przyozdobić liśćmi pietruszki i tajskiej bazylii, polać winegretem. Przed podaniem wymieszać.
Kolacja
Pierś kaczki w miodowej glazurze z konfiturą cebulową i wiśniami
Składniki (dla 4 osób):
- 4 małe piersi kaczki ze skórą
- 100 g wiśni
- 3 łyżki miodu
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- 2-3 ząbki czosnku
- sok z połowy cytryny
- 1/4 szklanki filtrowanej wody Brita
- szczypta cynamonu
- sól, pieprz
Konfitura cebulowa:
- 10 czerwonych cebul
- 4 łyżki cukru trzcinowego
- 2 łyżki octu balsamicznego
- olej lub klarowane masło
1. Piersi oczyścić, umyć i osuszyć. Skórę naciąć w szachownicę, starając się nie naruszyć mięsa. Przyprawić solą i pieprzem.
2. Kaczkę podsmażyć przez kilka minut na rozgrzanej patelni (bez tłuszczu), najpierw skórą do dołu, następnie przewracając na drugą stronę. Zachować tłuszcz, który wytopił się z kaczki na później, a filety przełożyć do naczynia do zapiekania.
3. Do tłuszczu pozostałego na patelni dodać miód, sos sojowy, roztarty czosnek, sok z cytryny, filtrowaną wodę, cynamon oraz wiśnie. Wszystko delikatnie poddusić, aż sos lekko odparuje.
4. Zalać sosem filety i wstawić do nagrzanego do 180 st. C piekarnika na 10-12 minut.
5. Podawać z konfiturą z cebuli i dodatkami, np. plastrami żółtej marchewki albo podsmażoną sałatą rzymską.
Konfitura z czerwonej cebuli:
1. Cebule pokroić w piórka i smażyć je na patelni na odrobinie oleju lub klarowanego masła aż się zaczną karmelizować.
2. Dodać brązowy cukier i ocet balsamiczny.
3. Dusić, aż konfitura będzie mocno zredukowana (około godziny).
Nadesłał:
Redakcyjne
|
Komentarze (0)