Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Przyspiesz skutecznie swój powrót do zdrowia

Szybki powrót do zdrowia i osiągnięcie pełni sprawności fizycznej i psychicznej to cel każdego pacjenta. Rozwinięta technologia pozwala obecnie na różnorodność przy wyborze drogi rehabilitacyjnej. Jakie istnieją metody skutecznego przyspieszenia powrotu do pełni zdrowia?
Polem magnetycznym prosto do komórek
Wybór sposobu rehabilitacji jest uzależniony od rodzaju urazu, z jakim się zmagamy. Metodą wskazaną i zalecaną do stosowania przy stanach zapalnych jest magnetoterapia. - Pole magnetyczne przenika ciało i dociera do komórek, oddziałując na struktury błon komórkowych. W ten sposób do ich wnętrza łatwiej przedostaje się tlen i substancje odżywcze. Przyspiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej oraz powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki - mówi mgr fizjoterapii Karolina Zachariasz, z Centrum Rehabilitacji L'ascada w Śremie. Magnetoterapia polecana jest także osobom, które cierpią na choroby reumatyczne oraz centralnego i obwodowego systemu nerwowego. Ponadto, przyspiesza zrost kostny oraz przyspiesza procesy regeneracji tkanek po urazach.

Lecznicze wahania temperatury
Jednym z najpopularniejszych sposobów rehabilitacji narządu ruchu jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Leczenie może mieć charakter miejscowy oraz ogólny. Oddziałuje się na powierzchnię ciała bardzo niskimi temperaturami np. w specjalnej kriokomorze dot. krioterapii ogólnoustrojowej, w której pacjent przebywa nie więcej niż 3 minuty. - Podczas zabiegu dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń w skórze i tkance podskórnej, bo tak organizm broni się przed utratą ciepła. Temperatura w kriokomorze schodzi nawet do poniżej -160 stopni Celsjusza. Krew płynie nieco wolniej, a ochłodzone tkanki są gorzej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze. Przemiana materii zostaje spowolniona. Następnie naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia - opowiada specjalista fizjoterapii Rafał Olczyk, z firmy NZOZ PORADNIA REHABILITACYJNA w Ostrowie Wielkopolskim. Taka forma rehabilitacji ma działanie przeciwbólowe, zmniejsza obrzęki, rozluźnia mięśnie, zmniejsza aktywność procesów zapalnych, zwiększa siłę mięśniową i zakres ruchu w obrębie leczonych stawów. To powoduje, że z kriokomory korzystają nie tylko osoby po urazach, ale także sportowcy, m.in. piłkarska reprezentacja Polski.

Bieżnia z kosmiczną technologią
Innym sposobem, który także zyskuje na popularności, jest bieżnia antygrawitacyjna. Czym różni się od zwykłego przyrządu, który spotkamy na każdej siłowni? Jej innowacyjność polega na zastosowaniu unikalnej technologii różnicy ciśnień powietrza, powodującej przeciwdziałanie grawitacji. Producenci sprzętu wykorzystali technologię opracowaną przez NASA. - Antygrawitacyjna bieżnia Alter-G umożliwia pacjentom stopniowe obciążanie kończyn dolnych po urazie w celu stymulowania naturalnych procesów regeneracyjnych zachodzących w organizmie - tłumaczy Magdalena Hertel, mgr fizjoterapii, ekspert firmy BTL Polska. - Zmieniając poziom odciążenia, na bieżni można ćwiczyć w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80 procent - dodaje ekspert. Sprzęt służy także do nauki, korekcji i treningu prawidłowego wzorca chodu, zwiększenia wydajności chodzenia, wytrzymałości kardiologiczno-pulmonologicznej i mięśniowo-szkieletowej czy poprawy wydolności w bieganiu.

Alter-G to urządzenie dla szerokiej grupy odbiorców. Pacjentom po operacjach czy ludziom otyłym pozwala na optymalny powrót do pełni zdrowia poprzez odciążenie ciała. Osobom zdrowym, takim jak sportowcy, pomaga w osiągnięciu wysokiej wydolności tlenowej, poprawieniu procesów metabolicznych, rozwinięciu i utrzymaniu idealnej kondycji, pozwala też na wydłużenie kroku biegowego. Marce Alter-G zaufało już ponad 80 uznanych klubów sportowych z Europy, na czele z takimi firmami jak FC Barcelona, Real Madryt czy Manchester United.

Bezpieczny laser
Bardzo bezpiecznym sposobem rehabilitacji jest zastosowanie laseroterapii. Polega ona na miejscowej stymulacji światłem laserowym. W ten sposób w organizmie poprawione zostaje mikrokrążenie, polepsza się odbudowa komórek, dochodzi do działań przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Laser przyspiesza regenerację tkanek w ludzkim organizmie oraz resorpcję płynów wysiękowych. - W zależności od typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. W rezultacie stosowania niższych częstotliwości promieniowania laserowego uzyskujemy działanie przeciwbólowe. Wyższe wykorzystywane są w celu osiągnięcia efektu przeciwzapalnego - mówi Magdalena Hertel z firmy BTL Polska.

Mnogość wyboru
Osoby decydujące się na rehabilitację z użyciem powyższych sposobów pragną jak najszybciej wrócić do pełni dyspozycji. Z opisanych metod korzystają także ludzie zdrowi, aktywni, którzy chcą poprawić swoją sprawność. Jeśli obecnie mamy możliwość skorzystania ze sprzętu, w produkcji którego zastosowano technologię opracowaną przez NASA, za kilka lat możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych technik, które skrócą czas rehabilitacji pacjenta do absolutnego minimum.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Core PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »