Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

RECEPTA na sukces – pokolenie Z na rynku pracy

Aż 80% polskich studentów kojarzy farmaceutę z pracą w aptece – wynika z badania „Aspiracje zawodowe pokolenia Z” wykonanego na zlecenie firmy Gedeon Richter , a przecież ukończenie tak prestiżowego kierunku otwiera drzwi nie tylko do apteki, ale i do firmy farmaceutycznej oraz placówki naukowej.

Czy rzeczywiście tak znacząca większość absolwentów tego kierunku najlepiej będzie się czuła, pracując w aptece? Czy pokolenie Z, które właśnie wkracza na rynek pracy ma dostęp do odpowiednich narzędzi, które pomogą mu w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej? Co wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o przyszłej pracy? Na te pytania odpowiadamy wspólnie z ekspertem programu „RECEPTA na sukces w farmacji” dr Pawłem Fortuną, psychologiem biznesu.

Pokolenie Z – czyli tak naprawdę kto?

Generacja „Z”, której przedstawiciele w nieoficjalnym języku nazywani są „zetami” to osoby urodzone po 1990 roku, zdolne, gotowe do podejmowania wyzwań, z wrodzoną umiejętnością wykonywania kilku czynności na raz, natychmiast wyrażające swoją opinię. Decyzja o przyszłym zawodzie musi być dla nich przemyślana i pewna. Muszą wiedzieć, że posiadane predyspozycje i umiejętności najlepiej będą mogli realizować właśnie w tej a nie w innej pracy. Dotyczy to studentów wszystkich kierunków studiów.

Praca szyta na miarę

Szyta na miarę, czyli jaka? Dla ponad połowy polskich studentów (51%) głównym oczekiwaniem wobec przyszłej pracy jest gwarancja dobrego wynagrodzenia oraz poczucie pewności zatrudnienia[1]. Czy to rzeczywiście wystarczające składniki do tego, by osiągnąć upragniony sukces zawodowy?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie szukać pracy, która poza satysfakcjonującym wynagrodzeniem pozwoli przede wszystkim na realizację posiadanych już umiejętności, trzeba poznać swoje mocne strony i wartości, które wnosi się do zespołu. By dokonać słusznego wyboru konieczny jest wgląd w siebie, we własne predyspozycje i skłonności. Jedni będą się czuli jak ryba w wodzie pracując w dużym zespole, motywowani rywalizacją, drudzy spełnią się w spokojniejszej pracy w pojedynkę – zauważa dr Paweł Fortuna.

Młodzi farmaceuci mają mnóstwo możliwości na rynku pracy, poczynając od najczęściej wybieranego przez nich zawodu aptekarza, pracy jako przedstawiciel medyczny, pracownik administracji, menedżer, przedsiębiorca, czy pracownik naukowy. Absolwentów tego kierunku można spotkać na różnych stanowiskach, ponieważ związana z tą branżą skrupulatność, otwartość i gotowość do podejmowania wyzwań są dziś na wagę złota w większości zawodów. Pytanie tylko, gdzie można znaleźć narzędzia, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji o przyszłej karierze?

Farmaceuta na rynku pracy

Inicjatyw, które wesprą starania o dobrą i dopasowaną do predyspozycji danej osoby pracę, warto szukać na uczelni. Organizują je często potencjalni pracodawcy lub Koła Naukowe zaangażowane w pomoc młodym wchodzącym na rynek. Przykładem takiej inicjatywy jest program edukacyjny „RECEPTA na sukces w farmacji” dedykowany studentom i doktorantom farmacji.

Przygotowaliśmy dla młodych farmaceutów program edukacyjny, bo doskonale wiemy, że przyszłość absolwentów tego wymagającego kierunku powinna być świadomym i zaplanowanym rozwojem posiadanych kompetencji. Chcemy poprzez warsztatowe spotkania na każdej uczelni medycznej wesprzeć młodych farmaceutów w wyborze właściwej ścieżki rozwoju zawodowego i pokazać wszystkie możliwości jakie daje dyplom ukończenia tych studiów. komentuje Aneta Grzegorzewska, Head of the Public Relations Department RG i dodaje - Firma farmaceutyczna to miejsce, w którym czekamy na absolwentów farmacji. To jedna ze ścieżek kariery, która daje możliwość tak pracy w laboratorium, pracy naukowej nad nowymi lekami, jak i rozwijania strategii komunikacji produktów do grupy docelowej.

W ramach programu „RECEPTA na sukces w farmacji” został przygotowany szereg działań umożliwiających młodym farmaceutom podjęcie słusznej decyzji odnośnie przyszłej kariery. Wśród nich znalazły się:

·         Warsztaty z drem Pawłem Fortuną, coachem, psychologiem biznesu. Spotkania zorganizowane zostaną na Wydziałach Farmaceutycznych dziesięciu Uczelni Medycznych w Polsce. Pierwszy z warsztatów obędzie się w Warszawie na początku grudnia tego roku.

·         Assessment „Jestem farmaceutą, znam swój potencjał” – to internetowy test kompetencji pozwalający poznać własne umiejętności komunikacyjne, organizacyjne i role pełnione w zespole. Każda z osób, która wypełni formularz on-line otrzyma kompleksowy, spersonalizowany raport z informacjami o swoich mocnych stronach, wartościach dla pracodawcy, etc. Raport to również doskonałe narzędzie do rozmowy z przyszłym przełożonym. 

[1], 2 Dane pochodzą z badania „Aspiracje zawodowe pokolenia Z” przeprowadzonego w dn. 10-17 października 2014 r. metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objętych zostało 500 studentów, w tym 250 studentów farmacji i 250 studentów pozostałych kierunków studiów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kalina_n

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »