Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Rejestracja Dawców Szpiku DKMS w Galerii Krakowskiej

Rejestracja Dawców Szpiku DKMS w Galerii Krakowskiej
Zobacz więcej zdjęć »
Pomaganie nic nie kosztuje, a może zdziałać wiele.

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla większości chorych przeszczep szpiku lub komórek macierzystych to jedyna szansa na dalsze życie. 29 lutego w Galerii Krakowskiej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS. Celem akcji będzie znalezienie Dawcy dla małej Madzi i innych potrzebujących pacjentów.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę: polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do możliwości dokonania przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Takie akcje mają ogromne społeczne znaczenie, gdyż uświadamiają, jak wiele osób wśród nas potrzebuje przeszczepu szpiku. Możemy zwiększyć ich szansę na wyleczenie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców, do czego gorąco zachęcam – mówi Jarosław Szymczak dyrektor Galerii Krakowskiej. Rejestracja odbędzie się 29 lutego w Galerii Krakowskiej na poziomie -1 w Hali Europejskiej.

Akcja ma na celu znalezienie dawcy szpiku dla potrzebujących pacjentów, między innymi dla małej Madzi Małyniuk. Dziewczynka ma 6 lat i jest uczennicą pierwszej klasy szkoły podstawowej. Już raz wygrała walkę z ostrą białaczką limfoblastyczną, jednak po dwóch latach choroba powróciła. Dotychczas w Krakowie odbyło się 412 akcji, podczas których zarejestrowało się ponad 41 tysięcy potencjalnych Dawców. Wśród nich są już 264 osoby, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym.

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku lub komórek macierzystych odbędzie się 29 lutego w godzinach 9:00-22:00 w Galerii Krakowskiej. Rejestracja nic nie kosztuje, a pomóc może każdy. Jeden gest może uratować ludzkie życie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRinspiration

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »