Dom » Budownictwo

Remont cieplny dachu – dofinansowanie do termomodernizacji.

Poprawa jakości termoizolacji dachu to nie są małe koszty. Jednak bez tego nie można cieszyć się dobrymi cieplnymi warunkami na poddaszu, ani tym bardziej liczyć na małe rachunki za ogrzewanie. Na nasze szczęście, istnieje wiele możliwości wsparcia finansowego w termomodernizacji naszych dachów.

Najczęściej słowo termomodernizacja kojarzy się z polepszaniem izolacji cieplnej ścian i podłogi. Nie jest to błąd, bo najczęstszą praktyką termomodernizacyjną jest właśnie remont ścian. Istnieją jednak także inne sposoby, by osiągnąć poprawę w bilansie energetycznym domu. Możemy zainwestować w panele fotowoltaiczne na dachu lub po prostu wyremontować sam dach, by poprawić jego nieprzepuszczalność ciepła. Jednak takie operacje nie są na każdą kieszeń, pomimo, że w niedalekiej przyszłości przynosić będą spore oszczędności i poprawią nam cieplne warunki domowe. Na szczęście istnieje wiele form wsparcia finansowego, udzielanych właśnie na poczet inwestycji. Niestety większość z nich to tylko zwrot poniesionych przez inwestora kosztów po fakcie zakupu i instalacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po co ocieplać dach?

Ocieplenie dachu to wieloaspektowa modernizacja. Oczywistym skutkiem, i tym najbardziej pożądanym, jest poprawa warunków przebywania na poddaszu. W zimie takie pomieszczenia będą łatwiej się nagrzewały, a podczas upałów wolniej. Oszczędzi nam to sporo wydatków zarówno na ocieplanie domu, jak i jego ochładzanie. Poprawiona zostanie również akustyka poddasza. Odpowiednia termomodernizacja pomaga również zachować dach w dobrej kondycji. Ciepło nie będzie na przykład w zimie uciekało, topiąc zalegający śnieg i tworząc zapory lodowe, które razem z wilgocią i kondensacją są bardzo szkodliwe dla dachu i mogą go nieodwracalnie uszkadzać. Termomodernizacja jest również sposobem, by ograniczyć własny ślad węglowy i, tak jak większość inwestycji, zwiększa wartość naszego domu. Jak widać takie przedsięwzięcie to wieloaspektowe poprawienie jakości i wartości naszego domu, które dobrze wpływa na środowisko i nasz domowy budżet. Optymalizacja cieplna domu może być przeprowadzona w dowolnym momencie, nawet podczas sezonu grzewczego, jednak lepiej załatwić wszystko poza nim, w trosce o niskie rachunki za ogrzewanie.

Dofinansowanie termomodernizacji dachowej

Charakterystyczną cechą dofinansowań jest to, że przybierają bardzo wiele form. Większość, z tych, które dotyczą termomodernizacji, jest niestety tylko zwrotem kosztów poniesionych przy pracach remontowych. Są jednak wyjątki. Na przykład program „Czyste Powietrze Plus” pozwala na otrzymanie środków na prace remontowe przed ich rozpoczęciem. Dotacje przyjmują różne formy, między innymi: bezzwrotna dotacja, pożyczka o obniżonym oprocentowaniu, dopłata do kredytów albo ulga podatkowa. Lista dostępnych dotacji i programów dostępnych dla osób fizycznych, mieszkań i domów jednorodzinnych to:

-      Czyste Powietrze Plus – nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, kwota dotacji liczona jest według dochodu, a podstawowy poziom wynosi 30 000 zł, kolejny próg to 47 000 zł, a najwyższy – 79 000 zł, możliwe jest prefinansowanie połowy tej kwoty;

-      Stop Smog – bezzwrotna dotacja dla osoby korzystającej z termomodernizacji, nawet do całkowitego zwrotu za koszty poniesione przy remoncie, ale przeważnie nie więcej niż około 53 000 zł na budynek lub lokal (w przypadku wielu lokali w budynku);

-      Ulga termomodernizacyjna – to ulga podatkowa, gdzie można odliczyć 53 000 zł na jedna osobę rozliczającą się. Taka ulga może być wykorzystywana przez 6 lat, co roku, od pierwszych poniesionych kosztów, maksymalnie do wspólnej wartości 53 000 zł;

-      Premia termomodernizacyjna – to spłata kredytu na remont: 16% kosztów modernizacji lub 21% kosztów modernizacji, tylko pod warunkiem, że zawierał on w sobie montaż mikroinstalacji OZE o mocy minimalnej 1kW – w przypadku domów jednorodzinnych lub 6 kW – w każdym pozostałym projekcie. Przy tej pomocy wymagane jest przeprowadzenie finansowania termomodernizacji z zaciągniętego kredytu oraz zorganizowanie audytu energetycznego.

Istnieją też dotacje i wsparcia finansowe na montowanie samych paneli fotowoltaicznych. O pomoc możemy prosić programy takie jak Mój Prąd, Agroenergia, dotacja warszawska, czy EKO-KLIMAT (w województwie kujawsko-pomorskim). Jednak sam remont dachu, bez montażu paneli, czy termomodernizacji, nie uprawnia nas do otrzymania wsparcia. Wymiana pokrycia dachowego musi nastąpić własnym sumptem, dlatego też, powinniśmy zaplanować takie pokrycie, które będziemy w stanie zakupić samodzielnie. Po estetyczne, trwałe i ekonomiczne rozwiązania możemy sięgnąć do oferty Blachy Pruszyński, w której znajdziemy zarówno blachodachówki i blachy trapezowe. Jeśli podczas wymiany pokrycia musimy pozbyć się eternitu to możemy skorzystać z pomocy Krajowego Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest. Zwraca on koszty zdejmowania eternitu z dachu i jego utylizacji.

Jak wnieść o dofinansowanie na termomodernizację dachu?

Zasady, na których można otrzymać wsparcie finansowe są różne, ale procedury, które trzeba przejść, by je otrzymać są na szczęście podobne. Żeby wyrazić chęć udziału w programie dofinansowania naszych modernizacji dachowych, najpierw należy złożyć wniosek. Dopiero potem możemy zawrzeć umowę o dofinansowanie, jednak w niektórych przypadkach – premii termomodernizacyjnej – może ona nastąpić dopiero po audycie energetycznym. Później przechodzimy do realizacji naszego projektu, który musi być zgodny z założeniami i zasadami programu, a po remoncie ocieplenia dachowego musimy zebrać i przedstawić dokumentację wydatków. Cały proces kończy się otrzymaniem przez nas ustalonej kwoty zwrotu za inwestycję. Jeśli chcemy skorzystać z prefinansowania – tak jak w przypadku programu Czyste Powietrze Plus – ważnym elementem jest posiadanie już podpisanej umowy wykonawczej na konkretne i zawierające się w ramach projektu modernizacje.

Jeżeli przed lub podczas korzystania z dofinansowania pojawią się jakiekolwiek problemy lub pytania, najlepszymi miejscami do konsultacji założeń lub naszej sytuacji są gminy (w przypadku programów Stop Smog i dotacja warszawska), WFOŚiGW (Czyste Powietrze Plus i EKO-KLIMAT), Krajowa Informacja Skarbowa (ulgi podatkowe) i BGK (premia termomodernizacyjna). Wszystkie informacje powinny również być dostępne na doradztwo-energetyczne.gov.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »