Firma » Biznes

Restrukturyzacja a pomoc antykryzysowa – jak sobie radzi TXM

Spółka TXM w restrukturyzacji opublikowała raport bieżący informujący o wpływie koronawirusa na działalność firmy. Zamknięcie części sklepów oraz zmniejszenie popytu zakupowego wynikającego z izolacji społecznej będącej efektem pandemii COVID-19 istotnie wpływa na działalność firmy.

Osiągnięte w minionym miesiącu wyniki sprzedażowe są bardzo niskie. Zarząd TXM wskazuje również, że potencjalne wykluczenie firm będących w trakcie restrukturyzacji ze wsparcia rządowego w ramach szerokorozumianej tarczy antykryzysowej może mieć tylko negatywny skutek.

„Pandemia COVID-19 zaskoczyła nas tak samo jak wszystkich. W związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami musieliśmy zamknąć znaczną cześć sklepów. Z kolei w tych, które jeszcze mogą funkcjonować notujemy kilkudziesięcioprocentowe spadki sprzedaży. W ujęciu ostatniego do pierwszego tygodnia marca notujemy 90 % spadek sprzedaży. Oznacza to, że nasza płynność finansowa została istotnie zaburzona. Dziś priorytetem dla nas jest stabilizacja TXM, a tym samym utrzymanie miejsc pracy. W trybie działań nadzwyczajnych wypłaciliśmy naszym pracownikom pensje marcowe często z uzgodnionymi redukcjami. Podjedliśmy szereg działań stabilizujących, jak chociażby zawarte porozumienie z Bankami oraz dostosowującymi do sytuacji - zawarte porozumienia z pracownikami czy rozpoczęciem negocjacji z wynajmującymi”  - powiedział Marcin Łużniak, Wiceprezes Zarządu TXM S.A. w restrukturyzacji. „Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że w brzmieniu obecnie obowiązujących jaki i przygotowywanych programów rządowych, spółki w restrukturyzacji są często wykluczane z grona podmiotów objętych wsparciem właśnie ze względu na trwający proces naprawczy. To bardzo krzywdzące. Do momentu wybuchu epidemii z sukcesami realizowaliśmy założony ponad rok temu program osiągając kolejne kamienie milowe restrukturyzacji. Dziś, jak wiele innych firm, stanęliśmy w obliczu dramatycznego spadku przychodów i bez pomocy nie będziemy w stanie sami poradzić sobie z tym problemem” dodaje.

Powyższe obawy potwierdzają eksperci z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. „Niestety zgodzić należy się z poglądami, że tarcza antykryzysowa, która miała chronić przedsiębiorców przez upadkiem, do upadku doprowadzi wiele spółek znajdujących się w procesie sądowej restrukturyzacji. Rozwiązania legislacyjne w obszarze upadłości i restrukturyzacji związane z pandemią COVID-19 są nie tyle niewystarczające, co wewnętrznie sprzeczne. Dąży się bowiem do wstrzymania obowiązku składania wniosków upadłościowych, dając w ten sposób sygnał do inicjowania postępowań restrukturyzacyjnych, ale jednocześnie przedsiębiorcy, którzy na restrukturyzację już się zdecydowali albo dopiero się zdecydują eliminowani są z możliwości wnioskowania o pomoc ze strony Państwa. Co gorsza, nawet opublikowany w ramach pierwszej tarczy projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców nie pozwala na optymizm, gdyż zakładana tam pula środków na pomoc dla przedsiębiorców jest tylko kroplą w morzu potrzeb. W tej sytuacji przedsiębiorcy znajdujący się w restrukturyzacji musza liczyć na siebie i ewentualnie na zrozumienie ze strony swoich wierzycieli. Pozostaje jednak pytanie ilu z nich to przetrwa.” – mówi Norbert Frosztęga, Partner w Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k.

Problemy z płynnością finansową pojawiły się w wyniku spadków sprzedaży, spowodowanych pandemią COVID-19. Dziś priorytety Spółki koncentrują się na działaniach stabilizujących płynność oraz utrzymaniu ciągłości funkcjonowania TXM w perspektywie niezbyt szybkiego wznowienia pełniej działalności operacyjnej. Efekt pandemii koronowirusa jednak istotnie wpłynie na dalszą realizację procesu restrukturyzacji, a brak pomocy rządowej ją uniemożliwi.

„Pomimo trudności dnia dzisiejszego patrzymy również w przyszłość, do której musimy być przygotowani. Przyszłość z nieuniknioną recesją i spadkiem siły nabywczej grupy konsumentów, dla których dyskonty odzieżowe z dobrą ofertą i atrakcyjną ceną są bardzo pożądane. W związku z tym towarzyszy nam ostrożny optymizm w oczekiwaniu na nadchodzący czas” – dodała Agnieszka Smarzyńska, Wiceprezes Zarządu TXM S.A. w restrukturyzacji. „Dziś czekamy na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o przyznanie środków pomocowych dla przedsiębiorców w zakresie dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Pomoc ta będzie na pewno ważnym czynnikiem stabilizującym TXM, a tym samymi krokiem w przyszłość” – dodaje.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mskala@tauber.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »