Dom » Wnętrza

Rodzaje lakierów do podłóg drewnianych

Aby nasza drewniana podłoga uzyskała trwałość i piękny wygląd, niezbędne jest jej pielęgnowanie za pomocą specjalistycznych lakierów. Z jakimi rodzajami lakierów do podłóg drewnianych mamy do czynienia?

Lakiery wodne

Produkty wodne są zdecydowanie najmilsze środowisku naturalnego pośród wszystkich rodzajów lakierów do podłóg drewnianych. To wszystko dzięki temu, że pozbawione są formaldehydu, a zawartość rozpuszczalników wynosi w nich od 4 do 15%, poza tym są to również produkty bezwonne, co również przemawia na ich korzyść. Wyróżnia je wydajność i wytrzymałość, jak również spory poziom efektowności – lakiery wodne mogą osiągać efekt połysku w skali od matowego do błyszczącego, nadając lakierowanej powierzchni jasnych odcieni, tylko w niewielkim stopniu zmieniają naturalny kolor drewna.

Lakiery rozpuszczalnikowe (poliuretanowe)

Produkty poliuretanowe są wolne od formaldehydu, podobnie jak lakiery wodne, ale zawartość rozpuszczalników w nich użytych może sięgać nawet 60%, co nie czyni ich już tak przyjaznymi dla środowiska. Lakiery rozpuszczalnikowe charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, tworząc na drewnianej podłodze elastyczną błonę. Ich dużą zaletą jest to, iż są odporne na działanie wilgoci oraz środków chemicznych. Jeśli chodzi o efektowność – jesteśmy w stanie wybierać w przedziale produktów dających efekt od matowego do wysokiego połysku.

Lakiery chemoutwardzalne

Samo nazwa może nam podpowiadać, lakiery chemoutwardzalne nie należą do grupy przyjaznej środowisku. W przeciwieństwie do produktów wodnych i rozpuszczalnikowych, zawierają formaldehydy, poziom zawartości rozpuszczalników wynosić może 60%, a do tego wydzielają szkodliwe toksyny w postaci oparów. Ich zastosowanie powinno być zatem bardzo ostrożnie przemyślane. Taki rodzaj lakieru posiada jednak sporo plusów – jest niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, charakteryzuje się też dobrą przyczepnością.

Lakiery uretanowo-alkidowe

Zawartością przypominają nieco te rozpuszczalnikowe – nie posiadają bowiem formaldehydu, ale ilość rozpuszczalników waha się na tym samym poziomie, czyli do 50 do 60%. Ich cechą charakterystyczną jest uzyskanie antypoślizgowej powłoki, co znacząco wpływa na ich wybór. Lakiery uretanowo-alkidowe doskonale wnikają w strukturę drewna, tworząc elastyczną błonę oraz pogłębiając naturalną barwę drewna. Używając ich, jesteśmy w stanie osiągnąć efekt od matowego do błyszczącego.

Przeczytaj też o prawidłowym doborze rozpuszczalnika!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Majkel007

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »