Dom » Wnętrza

Rodzaje podłóg

Ściany i podłogi to te elementy każdego domu, o których myślimy w pierwszej kolejności przy okazji budowy lub remontu domu. Wybór podłogi, jako że jest ona tym elementem, który przetrwać ma wiele lat, jest więc bardzo ważny i wymaga dokładnego przemyślenia.

Jaką podłogę wybrać?

Wybór jest bardzo duży. Dostępne materiały budowlane i wykończeniowe pozwalają na stworzenie różnorodnych kompozycji, odmiennych nie tylko ze względu na wygląd, ale także na swoje właściwości. Dlatego też tym, co przede wszystkim powinno decydować o rodzaju podłogi, jaki wybierzemy do danego pomieszczenia, jest jego przeznaczenie. Inne materiały sprawdzą się lepiej w kuchni i łazience, a inne w salonie czy na tarasie. Względy estetyczne, choć również ważne, powinny ustąpić pierwszeństwa funkcjonalności. Należy jednak dodać, że ogromy wybór form, wzorów oraz barw wszystkich niemal materiałów pozwoli na wybór odpowiadający naszemu poczuciu gustu i stylu.

Rodzaje podłóg

Jak już wspomnieliśmy, decydując się na wykończenie podłogi, mamy bardzo dużo możliwości. Przedstawiamy niektóre z nich:

Podłogi drewniane – wykonane z naturalnego, nieuczulającego materiału, będącego izolatorem termicznym i akustycznym. Drewno jest surowcem bardzo trwałym i jednocześnie nadającym wnętrzom przytulności. Wśród podłóg wykonanych z drewna znajdziemy deski lite i panele podłogowe, mozaiki czy parkiety.

Podłogi ceramiczne – swoją popularnością dorównują podłogom drewnianym, zdobiąc większość łazienek a także kuchni. Ze względu na coraz chętniej stosowane ogrzewanie podłogowe, wykorzystywane są także w salonach. Ich zaletą jest fakt, że są niepalne, nie płowieją i są odporne na ścieranie. Wśród podłóg ceramicznych znajdziemy ozdobne mozaiki, płytki uniwersalne, gres szkliwiony i nieszkliwiony a także wyroby kamionkowe, czyli wykonane z kamienia .

Podłogi laminowane – mowa o panelach laminowanych, czyli odpowiedniku podłóg drewnianych, jednak zdecydowanie tańszym. Dzięki bogatemu wzornictwo z powodzeniem imitują naturalne drewno, ale także inne materiały, np. kamień. Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić tutaj panele klejone i bezklejowe oraz okleinowane.

Wykładziny – stanowią szybki sposób na wykończenie podłogi niemal w każdym wnętrzu. Są łatwe w montażu i utrzymaniu w czystości, charakteryzuje je również bogate wzornictwo i kolorystyka. Wśród wykładzin wyróżnić można wykładziny dywanowe, elastyczne (winylowe) oraz różnego rodzaju wykładziny specjalne: np. gumowe, sportowe czy antypoślizgowe.

Wybór rodzaju podłogi i dostosowanie jej odpowiednio do pomieszczenia. Inną kwestią jest odpowiedni montaż, szczególnie, jeśli chodzi o podłogi klejone. O tym, co wziąć pod uwagę, by właściwie wybrać klej do podłogo przeczytacie w tym miejscu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Majkel007

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »