Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Rodzinna wycieczka rowerowa - jak się przygotować?

Rodzinna wycieczka rowerowa - jak się przygotować?
Zobacz więcej zdjęć »
Wspólna wycieczka rowerowa może być świetnym pomysłem na aktywne spędzenie jednego ze słonecznych weekendów. Będzie nim jednak tylko wtedy, gdy dobrze ją zorganizujesz.

Pogodzenie potrzeb i umiejętności stawiającego pierwsze kroki rowerowe 5-latka, wprawionej w jeździe 9-latki, ich stroniącej od sportu mamy i zapalonego rowerzysty taty nie jest łatwe. Co nie znaczy, że niemożliwe. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link Buildingu2-latek w trasie?

Zupki, pieluszki, kaszki, spacerki. Masz już dość tej monotonii? Wybierz się więc całą rodziną na rowerową wycieczkę. Nawet malutkie dziecko nie będzie wymówką! Już rocznego (niektórzy twierdzą, że nawet 9-miesięcznego) malucha można spokojnie przewozić w foteliku rowerowym. To rozwiązanie sprawdzi się też dla większych, nawet 5-letnich dzieciaków. Rodzic nie ma możliwości ciągłej obserwacji małego pasażera, za to pozycja ustawienia siedziska pozwala maluchowi na spokojny sen.

Na przyczepkę

Ciekawą alternatywę dla fotelików stanowią rowerowe przyczepki. Twarde i wytrzymałe dno, amortyzacja, wygodna kabina z rozkładanymi oparciami i moskitierą sprawiają, że bezpiecznie można przewozić w nich jedno, a nawet dwoje dzieci naraz. Pojazd można wykorzystać do transportu najmłodszych pasażerów montując w środku fotelik samochodowy lub starszych, kilkuletnich dzieciaków, które będą mogły siedzieć i obserwować mijane widoki przez okienko kabiny. Możesz wybrać także przyczepkę wielofunkcyjną! W wersji przystosowanej do każdej pory roku łatwo możesz zamienić koła na... płozy. W ten sposób przyczepka posłuży Ci zimą podczas wycieczki na nartach biegowych. Pojazd przyda się również, gdy na przejażdżkę będziecie chcieli zabrać swojego psa albo - po szybkiej transformacji - sprawdzi się jako typowa przyczepka bagażowa.

Mamo! Siku!

5-6-letnie dziecko, które ma już za sobą naukę jazdy na rowerze, może być pełnoprawnym uczestnikiem wycieczki. To, że ma ono siłę krzyczeć i biegać po podwórku przez 4 godziny nie oznacza jednak, że będzie miało taką samą dawkę energii do pedałowania. Trasa, którą wybierzesz musi być dostosowana do wieku i możliwości najmłodszego z uczestników. 5-latek raczej po kilku km będzie miał już dość jazdy. Wprawiony w bojach 8-9-latek może już natomiast spokojnie pokonać 10, a nawet i 15 km. Rodzaj wybieranej trasy także zależy głównie od wieku najmłodszych uczestników. Kilkuletnie dzieci będą wymagały bardzo częstych przerw - możecie wybrać więc np. las, gdzie w każdej chwili będzie można zorganizować spokojną chwilę postoju.

Z górki na pazurki

Wybierając drogę rodzinnej wycieczki zdecyduj się na opcję bez ostrych podjazdów i stromych zjazdów. Mogą być trudne do pokonania dla dzieci (albo i dla mniej wysportowanego partnera), a nawet niebezpieczne (tato, jak się hamuje?!) Zwróć również uwagę na powierzchnię, po której będziecie się poruszać. Podróż po nierównościach w rowerowym foteliku może przypominać siedzenie na wirującej pralce. Zdecydowanie postaw też na drogi oddalone od ruchu samochodowego. Będą bezpieczniejsze dla najmłodszych uczestników wycieczki, a Tobie pozwolą na pełne czerpanie radości z podróży.

Daleko jeszcze?

Nie oszukujmy się. Dla dziecka jazda na rowerze nie jest aż tak wielką atrakcją, jak dla dorosłych. Maluchy szybko się nudzą i potrzebują częstej zmiany wrażeń. Zaplanuj więc trasę tak, by jej głównym elementem była wizyta w jakimś ciekawym miejscu np. na placu zabaw czy piknik nad jeziorem. Uwieńczenie wycieczki dodatkową atrakcją zmotywuje najmłodszych do jazdy i sprawi, że podróż będzie prawdziwą przygodą.

Niezbędny bagaż w wersji rozszerzonej

Niestety, ale kilkuosobowa rodzinna wycieczka wymaga zabrania dużo większego bagażu niż jedno- czy dwuosobowy trip. Przede wszystkim weź ze sobą dużo wody, a jeśli Twoje dziecko za nią nie przepada - także soczki, najwygodniej w plastikowych butelkach z dozownikiem. Obowiązkowym wyposażeniem będzie też prowiant - kanapki czy innego typu wygodne w przewożeniu przekąski. Jak często Wasze dziecko zazwyczaj „woła jeść"? Możecie być pewni, że na wycieczce będzie chciało jeszcze częściej. Warto także przygotować się na sytuację awaryjną. Mini apteczka wyposażona w plastry i wodę utlenioną może się przydać. Nie zapominaj, jak przy każdej dłuższej wycieczce, o pompce, zapasowej dętce i zestawie kluczy. - podpowiada Magdalena Klepacka, ekspert Kellys Bike. Do tego wierzchnie, przeciwdeszczowe nakrycie dla każdego uczestnika eskapady, jeśli prognozy pogody uwzględniają opad.

Żebyś drogi tato nie zamienił się w tragarza i nie miał wszystkich wyżej wymienionych elementów na plecach, zainwestuj w sakwy. Umieszczenie bagażu na rowerze będzie dużo wygodniejsze.

Bezpieczeństwo do kwadratu

Jadąc na męski rowerowy wypad, szczypta ryzyka jest nawet mile widziana. W przypadku familijnej przejażdżki nie może być o nim mowy! Przed wyruszeniem w podróż sprawdź stan techniczny wszystkich rowerów. Pamiętaj, że sprzęt dziecięcy musi być wyposażony tak, jak model osoby dorosłej. Obowiązkowo więc ma mieć białe światło przednie, czerwone światło tylne i tylny odblask. Dziecko - czy to jadące samodzielnie czy w foteliku - powinno mieć kask. Już teraz pomyśl, jak przekonać malucha, by go założyło (ale to obciach!). Jadąc do lasu nie zapomnij o preparatach na komary i kleszcze, a wybierając się w podróż w słoneczne dni koniecznie nałóż krem z filtrem. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kellys
http://www.kellysbike.com/PL/

Komentarze (2)

  • avatar
    ~oleńka 2014-06-23 11:56:15

    No kabanosy lub inne podsusza bo zdrowe, bo suche więc się nie psują i to nie węgle że się spalają w 5 min. Jeszcze marka jest istotna, bo musi byc duzo mięsa w mięsie = jakość. Ja jadam maestro bo firma spora, rodzinna ale przede wszystkim kabanosy maja rożne smaki.

  • avatar
    ~arni 2014-06-23 11:05:33

    no właśnie a co do jedzenia na taką wycieczkę? Bo kanapki to się pocą?


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »