Technologie » AGD - RTV

Rozdaje alkomatów

Rozdaje alkomatów
Zobacz więcej zdjęć »
Komu potrzebny jest alkomat? Poza oczywistymi użytkownikami tych urządzeń, jakimi są mili panowie policjanci z drogówki, alkomat jest niezbędny właściwie każdemu kierowcy, który nie jest abstynentem.
Co więcej, może nawet szczególnie jest to urządzenie przeznaczone dla osób, które piją alkohol okazjonalnie, nie maja więc doświadczenia, które mogłoby im wskazać, czy kilka lub kilkanaście godzin po spożyciu mogą już prowadzić. Przede wszystkim jednak alkomat, podobnie, jak alkohol, stworzony jest dla ludzi odpowiedzialnych.

Gdzie można kupić alkomat?

Przy odrobinie szczęścia – wszędzie, nawet w popularnym dyskoncie spod znaku żuczka w kropki. W rzeczywistości jednak, nabywając alkomat, czy raczej coś, co jedynie w ogólnym zarysie przypomina to urządzenie, w innym miejscu, niż profesjonalny sklep, oszukujemy sami siebie. Dobry alkomat, podobnie, jak dobry komputer, posiada swoją cenę. Jeśli kupimy go w cenie kilku piw, możemy mieć pewność, że będzie to urządzenie, obarczone błędem rzędu... kilkuset procent. Może więc lepiej darować sobie taki zakup, a zaoszczędzone kwoty przeznaczyć na porannego klina?

Znacznie lepszym wyborem będzie zakup odpowiedniego urządzenia w profesjonalnym, wyspecjalizowanym sklepie, najlepiej internetowym, takim, jak www.alkohit.pl. Dzięki temu, że taki sklep ma znacznie mniejsze koszty, niż stacjonarny, będziemy mogli nabyć wysokiej klasy urządzenie w nieco niższej cenie. Oczywiście, alkomat alkomatowi nierówny – zanim więc zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami oraz parametrami poszczególnych rodzajów urządzeń.

Rozdaje alkomatów

Generalnie rzecz biorąc, istnieją trzy typy alkomatów:

  • alkomaty półprzewodnikowe;
  • alkomaty elektrochemiczne;
  • alkomaty spektrofotometryczne w podczerwieni.

Poszczególne typy różnią się od siebie zasadą działania, dokładnością, a przede wszystkim – ceną. Co zatem powinniśmy wiedzieć o poszczególnych typach alkomatów?

Alkomaty półprzewodnikowe

Najtańsza grupą urządzeń są alkomaty półprzewodnikowe. Niestety, są one również najmniej dokładne, zaś na ich wskazania, poza oczywiście spożytym przez nas alkoholem wpływ mają rozmaite substancje, jak np. kawa, herbata czy dym tytoniowy. Wszystkie te składniki są jak najbardziej legalne i nie upośledzają naszej percepcji, a jednak mają znaczący wpływ na wskazania alkomatów półprzewodnikowych i mogą wygenerować spore odchyłki w obie strony. Co więcej, alkomaty półprzewodnikowe łatwo ulegają rozkalibrowaniu, a po kilkunastu tygodniach użytkowania wykazują błędy rzędu kilkuset procent.

Alkomaty elektrochemiczne

Są to znacznie droższe, a jednocześnie o kilka klas dokładniejsze urządzenia. W większości przypadków, kierowcy decydują się na nabycie właśnie tego rodzaju urządzeń, które, obok wyższej ceny, cechują się niezwykłą dokładnością, opartą o wskazania platynowego czujnika elektrochemicznego. Dzięki jego zastosowaniu, na odczyt w żaden sposób nie wpływają substancje inne niż alkohol, nie ma więc obaw, że jak to miało miejsce w przypadku alkomatów półprzewodnikowych, będziemy prowadzić na „podwójnym gazie”, nie mając o tym pojęcia.

Ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny, alkomaty elektrochemiczne są również używane przez Policję, zaś ich wskazania mogą stanowić dowód w ewentualnym postępowaniu sądowym. Oczywiście, cena takiego urządzenia nie jest niska, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę koszty, jakich pozwoli nam uniknąć (od mandatu począwszy, na kosztach sadowych i ewentualnej rencie skończywszy), można uznać zakup tego urządzenia za swoistą inwestycję w święty spokój.

Alkomaty spektrofotometryczne w podczerwieni

Są to urządzenia najdokładniejsze, ponieważ spektrofotometria w podczerwieni pozwala na osiągnięcie niezwykle dużej czułości pomiaru. Jednakże, ze względu na spore rozmiary oraz wysoką cenę, tego typu alkomaty stanowią raczej urządzenia stacjonarne. Zwykle nabywane są przez różnego rodzaju instytucje, jak np., komisariaty policji czy szpitale.

Autor: AlkoHit.pl - producent różnych rodzajów alkomatówRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

gebuko

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »