Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Rozpieszczaj wnuka z głową!

Rozpieszczaj wnuka z głową!
Zobacz więcej zdjęć »
Babciu, Dziadku, już za kilka dni Wasze święto. Z tej okazji na pewno odwiedzą Was wnuki, a Wy z radością przystąpicie do ich rozpieszczania. Pamiętajcie, że potrzeby żywieniowe małego dziecka do 3. roku życia są inne niż dorosłych. Swoją miłość wyrażajcie zatem mądrze.

Mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. Wiele w tym prawdy, bo młodzi rodzice często czują presję odpowiedzialności, a doświadczenie Dziadków pozwala często na ich lepszy kontakt z maluchami, na większą wyrozumiałość wobec nich i bezwarunkową miłość. Razem się bawicie, doskonale rozumiecie i wspólnie pozwalacie sobie na drobne przyjemności. Ale rozpieszczać też trzeba mądrze, żeby zapewnić wnuczętom jak najlepszy i zdrowy start.
Karm na zdrowie
Podsuwając maluchowi łakocie, warto zadbać, żeby były  przede wszystkim zdrowe. To bardzo ważne szczególnie jeśli dziecko ma mniej niż trzy lata, bo pozwoli kształtować jego nawyki żywieniowe w całym późniejszym życiu. Jeśli teraz Twój wnuk/wnuczka dostaje do jedzenia owoce świeże i suszone, jeśli posiłki  dziecka są dobrze rozplanowane, a maluch pije soki wyciskane w domu – jest bardzo duża szansa, że uniknie w przyszłości cukrzycy, otyłości, chorób krążenia i układu kostnego. Dieta małego dziecka powinna obejmować pięć posiłków dziennie (ani więcej, ani mniej), serwowanych o stałych porach i składających się ze składników z każdej z pięciu grup: mięsa i nabiału, produktów zbożowych, tłuszczów (np. oliwa), owoców i warzyw.
Tak zbilansowana dieta wyjdzie na zdrowie nie tylko maluchowi. Będzie służyć jego zdrowiu przez całe życie, ale już teraz trzeba kształtować jego nawyki. Bo tylko teraz jego organizm jest na to tak podatny. Proces kształtowania zdrowych nawyków u dziecka trwa przez 1000 pierwszych dni jego życia. Nazywamy je wczesnym programowaniem żywieniowym.
Wspólnie działajcie dla jego zdrowia
Jeśli Wasz syn lub córka są rodzicami od niedawna, na pewno potrzebują Waszej pomocy i dobrych rad w opiece nad maluchem. Dziadkowie są nie tylko nieocenionym wsparciem dla młodych rodziców, ale też bardzo istotnym elementem dziecięcego świata już od dnia narodzin. To zrozumiałe, że chcecie spędzać z wnukiem jak najwięcej czasu i być pomocnym własnym dzieciom. Spróbujcie jednak najpierw ustalać z młodymi rodzicami jakiej pomocy potrzebują i czy zechcą wysłuchać waszych pomysłów. Świeżo powiększona rodzina musi mieć trochę czasu, aby poznać się nawzajem. To dość stresująca sytuacja i łatwo urazić młodych rodziców, na przykład dając im niechcący do zrozumienia, że ich troska jest nadmierna lub wiedza niewystarczająca. Kiedy młodzi rodzice oswoją się z nową sytuacją i spostrzegą, że szanujecie ich prywatność, na pewno sami chętnie zwrócą się z prośbą o pomoc i zadbają o intensywne włączenie Dziadków w życie nowego członka rodziny.
Nie bójcie się czułości
Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne są nie tylko sprawy materialne. Oprócz prawidłowego żywienia i opieki, dziecko potrzebuje też ciepłej atmosfery i obecności kochającej osoby. Jako Dziadkowie od początku opiekujecie się wnukiem, zostajecie z nim pod nieobecność rodziców, uczycie pierwszych słów, czytacie bajki. Wraz z rodzicami jesteście najważniejszymi osobami w życiu malucha. Przez Was poznaje on samego siebie, nabywa wiedzę o świecie i emocjach. Miłość i ciepło, które okazujecie mu teraz, będą procentować przez całe życie, sprawiając, że wyrośnie na pogodnego, szczęśliwego człowieka, który wierzy w siebie i nie boi się marzyć. Dlatego okazujcie mu swoją miłość bez obaw, głaszczcie, mówcie do niego i jak najwięcej przytulajcie. Dużo noście malucha na rękach, szczególnie wtedy, gdy mamy nie ma akurat obok. To najlepszy sposób na zapewnienie mu poczucia komfortu i bezpieczeństwa.
Czas tylko dla Was
W wieku kilkunastu miesięcy Twój wnuk wyrabia już sobie pierwsze zainteresowania. Spędzacie razem czas na czytaniu książek, zabawie, pierwszych grach edukacyjnych. To najlepszy moment, żeby podzielić się z maluchem własną pasją. Powoli możecie czytać mu ulubione książki z własnego dzieciństwa, wspólnie chodzić do kina i teatru. Czekają na was parki rozrywki, place zabaw i piaskownice. A w waszym mieście albo w najbliższej okolicy na pewno znajdziecie atrakcje przyrodnicze, turystyczne i wystawy, które warto pokazać małemu człowiekowi, a rodzicom może na to zabraknąć czasu. Na co dzień możecie też wybrać się razem do parku albo na basen. Pamiętajcie, że cały świat czeka na was, abyście odkryli go na nowo dla siebie i swoich wnucząt! Udanego Dnia Babci i Dziadka!
Więcej o tym co dzieje się podczas pierwszych trzech lat życia malucha, możecie poczytać na stronie www.1000dni.pl. Znajdziecie tam również 6 złotych zasad żywienia małego dziecka, które zapewnią mu zdrową przyszłość.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Irmina Brede

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »