Gospodarka » Przemysł

Rozpoczyna się rozbiórka 120-metrowego komina elektrociepłowni

Rozpoczyna się rozbiórka 120-metrowego komina elektrociepłowni
Zobacz więcej zdjęć »
Żelbetowy komin, pracujący od 46 lat we wrocławskiej elektrociepłowni, przechodzi na zasłużoną emeryturę. Prace przygotowawcze do jego wyburzenia już trwają, a właściwa rozbiórka rozpocznie się w maju.

Rozbiórka komina została podzielona na dwa etapy. Pierwsza część prac nie będzie widoczna z zewnątrz, ponieważ obejmuje skuwanie warstwy wewnątrz komina. W drugim etapie, którego początek zaplanowano na połowę maja, na szczycie obiektu zostanie zbudowana platforma. Stanie na niej specjalna kruszarka, za pomocą której rozbijana będzie zewnętrzna betonowa warstwa komina.

Ze względu na rozmieszczone wokół komina urządzenia elektrociepłowni, zdecydowaliśmy się na rozbieranie komina od góry, kawałek po kawałku. Mieszkańcy Wrocławia będą widzieli, jak komin sukcesywne znika. Prace planujemy zakończyć w czwartym kwartale tego roku – mówi Anna Kierzkowska-Wincek, odpowiedzialna za komunikację w KOGENERACJI S.A.

Komin przeznaczony do rozbiórki jest jednym z trzech znajdujących się na terenie wrocławskiej elektrociepłowni. Został oddany do użytku w 1971 r. i był pierwszym tego typu obiektem w stolicy Dolnego Śląska wybudowanym po wojnie. Był elementem ówczesnej nowej elektrociepłowni, której budowa rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych.

 

Przestał być używany po wybudowaniu nowoczesnej instalacji odsiarczania i odazotowania, która cały strumień oczyszczonych spalin kieruje do uruchomionego na początku 2016 roku nowego komina. Ta proekologiczna inwestycja KOGENERACJI pozwoliła na pięciokrotne zmniejszenie emisji tlenku siarki i trzykrotną redukcję tlenków azotu. Tym samym wrocławska elektrociepłownia spełnia wymagania unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.

 

KOGENERACJA S.A.

KOGENERACJA S.A. należy do Grupy EDF w Polsce. W sezonie grzewczym ogrzewa ok. 60% mieszkań stolicy Dolnego Śląska. KOGENERACJA S.A. składa się z trzech zakładów produkcyjnych: EC Wrocław, EC Czechnica i EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 365,7 MW i cieplnej 1080,4 MWt. Od 2000 r. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Należy do prestiżowego grona spółek Respect Index – atrakcyjnych inwestycyjnie, zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

 

Grupa EDF w Polsce

Grupa EDF, jeden z liderów na europejskim rynku energii, jest firmą zintegrowaną, obecną w obszarach wytwarzania, obrotu i sprzedaży energii oraz usług. W Polsce posiada blisko 10% udziału w rynku energii elektrycznej i 15% w rynku ciepła sieciowego. EDF jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej. Grupa EDF jest w Polsce czołowym producentem energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. W Rybniku posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 780 MW.

Poprzez swoje spółki zależne w Polsce: EDF Polska, DK Energy Polska, EDF Fenice Poland, Grupa EDF oferuje społecznościom lokalnym oraz klientom biznesowym szeroki zestaw usług związanych z efektywnością energetyczną. EDF oferuje również sprzedaż energii elektrycznej i usługi dużym klientom biznesowym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kogeneracja S.A.
http://www.kogeneracja.com.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »