Firma » System prawny

Rozwód - jakie dokumenty mogą być wymagane

Postępowania rozwodowe obecnie są coraz częstsze. Zarówno małżonkowie częściej decydują się na rozwód, jak i wyroki rozwodowe zapadają częściej w sądach. Dobrze zatem wiedzieć, jak taką sprawę rozpocząć.

Przede wszystkim istotnym jest poznanie, jaką dokumentację trzeba przygotować do sprawy rozwodowej. Nawet jeżeli bowiem powierzymy sprawę profesjonaliście, czyli adwokatowi lub radcy prawnemu, dobrze jest zawczasu wiedzieć, jakie przynieść ze sobą dokumenty. To pozwoli znacznie sprawę przyspieszyć.

Podstawowym dokumentem, który będzie wymagany podczas sprawy rozwodowej jest odpis aktu małżeństwa. Nie musi być to odpis zupełny. Wystarczający jest odpis skrócony. W Sądzie należy złożyć oryginał tego dokumentu. 

Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, to konieczne jest dołączenie odpisu aktu urodzenia każdego z dzieci. Tak, jak w przypadku aktu małżeństwa wystarczający jest odpis skrócony.

Jeżeli Sąd w toku sprawy rozwodowej rozpatrywać będzie kwestię alimentów, to warto wówczas zgromadzić dowody uzasadnionych wydatków osoby uprawnionej do alimentów. Mogą być to faktury zakupu, rachunki za przedszkole. Dobrze również przygotować listę takich wydatków w ujęciu miesięcznym - pozwoli to Sądowi łatwiej zorientować się w temacie alimentów. Podobnie wygląda sprawa podziału majątku, czy też eksmisji współmałżonka. Jeżeli dowodem na wykazanie korzystnych dla nas faktów są dokumentu - należy również przygotować je przed złożeniem pozwu o rozwódRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adwokat i Radca Prawny
http://www.kancelaria-mm.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »