Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Sekrety podgórskich fortów, frontów i forteli w Bonarce

Sekrety podgórskich fortów, frontów i forteli w Bonarce
Zobacz więcej zdjęć »
Grube ceglany ściany, które wiele odparły i baszty, które niejedno widziały. Tematem sobotnich warsztatów (10 maja) w Bonarce będą podgórskie forty.

W prawobrzeżnej dzielnicy Krakowa zachowały się znaczące elementy Twierdzy Kraków – Podgórze pełniło funkcję swoistego przyczółka, mającego nie dopuścić ewentualnego najeźdźcy do przeprawy przez Wisłę. Tamtejsze forty broniły również traktu lwowskiego. Kluczową budowlą był Fort „Krakus”, razem z nim powstał Fort „Krzemionki”, ale prawdziwym unikatem pozostaje „święty Benedykt, fort nr 31. Na majestatyczny gmach z podziwem spoglądać można do dziś, wędrując wyobraźnią do XIX wieku, gdy wszystkie te forty przeżywały okres swej świetności.
Do tamtych lat można też wrócić dzięki najbliższym podgórskim warsztatom organizowanym w Bonarce (sobota 10 maja, 12.00 i 15.30). Pod okiem koordynatorek z Domu Kultury Podgórze i znawców wojskowej tematyki odkrywany będzie sekret po sekrecie wiekowych już budowli. Wszystkie one zostaną zaprezentowane w najdrobniejszych szczegółach, a następnie – gdy uczestnicy nabędą już wystarczającą wiedzę – rozpocznie się praktyczna część zajęć. Budowane będą fortyfikacje z kloców oraz kartonów. Od wyobraźni uczestniczących zależy, czy powstaną forty wierne rzeczywistości czy też fantazyjne obiekty. Na deser odbędzie się gra terenowa „Meldunki wojskowe”. Wydarzenie jest elementem całorocznej podgórskiej strategii – kolejne edycje warsztatów będą miały miejsce w każdą sobotę do 31 maja włącznie.
Do Bonarki nadciąga zatem front dobrej zabawy – warto, bez względu na wiek, wybrać się na planowane warsztaty, zwłaszcza że są one zupełnie za darmo. Tradycyjnie już wszelkie atrakcje dziać się będą na placu przy Empiku, przy wejściu od ul. Kamieńskiego.
W fortach doskonale czuli się strzelcy wyborowi, w Bonarce wybornie poczuje się każdy, kto tylko zjawi się na warsztatach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

bezstronny22

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »