Firma » Biznes

Sektor IT rośnie w siłę

Według prognoz analityków IDC , globalne wydatki na systemy IT wzrosną w tym roku (w porównaniu do 2013 r.) o 4,6 proc. Rozwój w sektorze nowoczesnych technologii znajduje swoje odzwierciedlenie również na rynku usług finansowych.

Dane Związku Polskiego Leasingu za I kwartał 2014 roku potwierdzają wzrost zainteresowania finansowania leasingiem inwestycji w obszarze IT. Z danych związku wynika, że finansowanie assetów IT po pierwszych trzech miesiącach br. osiągnęło poziom 110 mln PLN, co przekłada się na 10 proc. wzrost w skali roku.

 

Polskie firmy ciągle w tyle z oprogramowaniem

 

Analitycy IDC przewidują, że wzrost inwestycji w sprzęt IT będzie spowodowany modyfikacją przez przedsiębiorstwa swoich dotychczasowych systemów, głównie w takich obszarach jak serwery, systemy pamięci masowych oraz sprzęt sieciowy. Polscy mali i średni przedsiębiorcy posiadają wciąż dwukrotnie mniej systemów do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), niż firmy działające w krajach starej Unii Europejskiej.
Z analiz firmy badawczej DiS
[1] już dwa lata temu wynikało, że na swój system czeka około 130 tyś. mniejszych polskich przedsiębiorstw, zatrudniających do 50 osób. Większość małych i średnich firm posiada samodzielnie zbudowane systemy albo w ogóle nie dysponuje zintegrowanym oprogramowaniem do zarządzania przedsiębiorstwem.

 

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że inwestycje w IT podnoszą konkurencyjność prowadzonego biznesu. Bardzo często skorzystanie z możliwości leasingu sprzętu i oprogramowania staje się dla nich sposobem na zmodernizowanie firmy, poprawę efektywności i podniesienie jakości świadczonych usług. Jako lider leasingu oprogramowania w Polsce widzimy dalszy potencjał wzrostu, który wraz z naszym partnerami chcemy wykorzystać w 2014 roku”stwierdza Arkadiusz Ziółkowski odpowiedzialny za rynek nowoczesnych technologii w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Wsparcie finansowe IT

 

Na wzrost finansowania branży IT w następnych kwartałach 2014 roku może mieć wpływ zakończenie świadczenia usługi wsparcia technicznego i tworzenia aktualizacji dla systemu Windows XP przez Microsoft. Sektor MŚP będzie inwestował w nowe oprogramowanie operacyjne i wymieniał sprzęt IT, co przełoży się na jeszcze większą dynamikę rynku IT. Firmy leasingowe upatrują w tej wymianie szansę na jeszcze większy wzrost segmentu finansowania inwestycji informatycznych.

 

„Europejski Fundusz Leasingowy w I kwartale br. osiągnął sprzedaż w sektorze IT w wysokości prawie 21 mln zł i z ponad 19 proc. udziałem w rynku został liderem tego sektora. Wyniki potwierdzą, że przyjęta przez firmę strategia budowania świadomości wśród przedsiębiorców, dotycząca leasingu dla rynku IT przynosi oczekiwane sukcesy. Firmy coraz lepiej orientują się, że leasingiem można sfinansować nie tylko zakup samochodów czy maszyn, ale również zakup sprzętu komputerowego, sieciowego, oprogramowania, oraz innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych” – stwierdza Arkadiusz Ziółkowski z EFL.

 [1] DiS to firma badawczo-analityczna zajmująca się analizowaniem rynku IT w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obszaru usług i oprogramowania.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MCConsultants

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »