Technologie » Internet

Sklepy internetowe na "FB", czyli moda na social media

W kręgi social media pewnym krokiem wkroczyły niewielkie firmy i duże korporacje, a od niedawna w portalach społecznościowych można zauważyć pierwsze aktywności sklepów internetowych. Sieć jak nigdy dotąd staje się jednym z najważniejszych narzędzi biznesowych!

Niemal każdy z nas ma swoje konto na serwisie społecznościowym, to na popularnym portalu nasza-klasa i facebook – lub mniej interaktywnym, lecz równie ważnym z punktu widzenia przedsiębiorców – blipie czy twiterze.

Pierwotne założenie portalów społecznościowych zakładało, że kanał ten ma służyć do komunikowania się ze znajomymi. Czas jednak pokazał prawdziwy potencjał social media w sferze biznesu. Poniżej kilka rad, jak prawidłowo wykorzystać serwis społecznościowy w promocji sklepu internetowego.

Pokaż, że istniejesz!

Niektóre firmy nie musiały się zbytnio silić o uznanie w social media, bowiem ich marka była już w dużej mierze rozpoznawalna. Aby zdobyć jeszcze więcej fanów wciąż natykamy się na przeróżne zabawy i konkursy co sprawia, że liczba zwolenników tych firm przekracza nieraz setki tysięcy. Nie ukrywajmy jednak, że zdobycie dużej liczby „lajków”, to wcale nie takie trudne zadanie dla wiodących marek. Prawdziwym wyzwaniem jest natomiast zdobycie uznania przez firmy wschodzące, które nie mając ogromnych pieniędzy na promocję muszą przekonać do siebie użytkowników mediów społecznościowych.

Aby zdobyć potencjalnych klientów we wspomnianych serwisach warto opracować ciekawą koncepcję graficzną, zamieszczać niebanalne treści i konkurencyjną ofertę produktową w przypadku sklepów internetowych. Dla firm handlowych powstały specjalne moduły łączące właśnie sklep z portalem społecznościowym, takim jak facebook, czy twitter. Posiadając profil na takich popularnych kanałach można znacznie zwiększyć swój zasięg sprzedaży!

Zaznaczenie swojej obecności w społecznościach to pierwszy krok do dobrej relacji z klientami. Portale o których mowa to świetne narzędzia, które pozwalają zdobyć wiele informacji o preferencjach, oczekiwaniach i opiniach klientów. To kanały dzięki którym nie tylko można sprzedać towar, ale również podzielić się informacją o jego zaletach, oraz przeprowadzić ciekawą dyskusję z osobami, które już polubiły profil firmy.

Dodatkowym atutem portali społecznościowych jest możliwość monitorowania konkurencji, która już z takiego rozwiązania korzysta, bowiem poczynania konkurenta są w pełni dostępne dla każdego zalogowanego użytkownika. Jeśli konkurencja jeszcze nie korzysta z serwisów społecznościowych – tym lepiej. Sklep internetowy skorelowany na przykład z portalem facebook ma szansę w niedługim czasie stać się ulubionym sklepem użytkowników tego kanału!

Nie skąp kubka na promocję

Ile firm pokusiło się o zabawę w konkursy i rozdawanie gadżetów w serwisach społecznościowych – tego nikt nie jest w stanie zliczyć! Niemal codziennie organizowane są zabawy i zgadywanki w których można wygrać skromne gadżety jak i luksusowe towary. Konkursy są organizowane wyłącznie dla zdeklarowanych użytkowników, którzy kliknęli w ikonę „lubię to” na utworzonym przez firmę profilu. Konkurs jest zatem najprostszą zachętą do tego, aby użytkownik chciał poprzez udział w zabawie przejrzeć ofertę firmy.

Pokusą do uczestniczenia w zabawie może być zwykły kubek z logiem firmy lub niedrogi produkt z oferty. Firmy mające niewielki budżet na promocję rozdają w konkursach właśnie skromne ale praktyczne i kojarzące się z firmą upominki. Znane korporacje kuszą użytkowników nagrodami pieniężnymi a nawet wygraną samochodu!Z pewnością dla internautów samochód jest bardziej atrakcyjną nagrodą niż kubek z logiem, jednakże nie chodzi o cenę produktu, lecz o gest. Internauci chcą kreatywnych zabaw, a nawet skromna nagroda jest dla nich miłym ukłonem ze strony promującej się firmy.

Samo zaistnienie w mediach społecznościowych i regularne uzupełnianie profilu o treści, a sklepu o towary nie wystarczy, by wirtualni klienci byli nam już całkowicie wierni. Aby pokazać jak ważni są dla firmy klienci internetowi warto, co jakiś czas przeprowadzić „akcje rabatowe” dostępne wyłącznie dla zdeklarowanych użytkowników sklepu internetowego na profilu społecznościowym. Bo przecież któż z nas nie lubi okazji cenowych skierowanych dla wyłącznie lojalnych klientów?

Diabeł tkwi w szczegółach

Sam profil w serwisie musi być stale uzupełniany, aby na bieżąco podkreślać istnienie i rozwój firmy. Im więcej ciekawych materiałów nie związanych stricte z produktami zamieścimy na profilu, tym większy będzie pozytywny odbiór ze strony potencjalnych klientów.

Aby jednak zdobyć zaufanie w sieci ważna jest nie tylko rzetelna informacja o produkcie, ale dokładny opis towaru. Także nie tylko zdjęcie w dobrej jakości jest istotne, ale i recenzja produktu. Niedopuszczalne jest, by w sklepie internetowym zabrakło cen produktów! Należy pamiętać, że to właśnie internauci najbardziej cenią sobie możliwość porównywania kwot i ofert różnych sklepów internetowych, aby wybrać najtaniej i jakościowo najlepiej. Nie warto liczyć, na to że klienci sklepów internetowych nie zaglądają na strony konkurencji – jeśli produkt jest wiele droższy niżeli u konkurenta, można się liczyć ze stratą nie jednego a dziesiątek czy setek klientów.

Sklepy internetowe skorelowane z serwisami społecznościowymi to nowe rozwiązanie, które może przynieść nie lada zyski. Biorąc pod uwagę potencjał mediów społecznościowych nie można przejść obok nich obojętnie. Im wcześniej zaczniemy zdobywać wirtualnych klientów tym szybciej staniemy się znaczącą firmą w Internecie.

(Aptus.pl)Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kasiar

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »