Gospodarka » Narzędzia

Spawarka TIG z pulsem

Spawarka TIG z pulsem
Zobacz więcej zdjęć »
Wiele osób zastanawia się czy warto wydać więcej pieniędzy na zakup spawarki z funkcją PULS. Poniższy artykuł próbuje dać odpowiedż na to pytanie.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do spawania metodą TIG z opcją PULS. Na czym polega ten dodatek i czy jest on użyteczny, zwłaszcza, że spawarki z PULSem kosztują więcej w porównaniu z bliźniaczymi spawarkami TIG bez funkcji PULS.
Ogólnie PULS polega na czasowych uderzeniach większego prądu w trakcie których następuje zerwanie kropli metalu z drutu elektrodowego i przesunięcie go do spoiny. Prąd ma raz charakterystykę schodzącą raz narastającą ze stałą nastawioną częstotliwością. Spawacz ustawia w spawarce prąd impulsu (wyższy), prąd podstawowy odpowiedzialny za podtrzymanie przebiegu spawania, jak również częstotliwość pulsowania. Przy spawaniu zwyczajnym TIGiem spawamy cały czas tym samym ustawionym prądem np. 40 A, natomiast przy spawaniu z PULSem możemy swobodnie ustawiać parametry spawania: moment zajarzenia prądem np. 20 A, częstotliwość piku prądu np. 1 impuls na 1 sek., prąd maksimum np. 60 A. Dla cienkiej stali nierdzewnej, jeśli przyjmiemy że tzw. prąd wierzchołka ma 100%, to prąd bazy powinien wynosić mniej więcej 1/3. Jeżeli przyjmiemy np., że prąd spawania zwyczajnym TIGiem wynosi 40 A to prąd impulsu nastawiamy na 60 A a prąd bazowy na 20 A. Dla stali węglowych (tzw. normalnych albo czarnych) proporcja jest inna, 1/2. W momencie szczytowego prądu dodajemy drut elektrodowy do stopienia. Podstawowe jest ażeby zsynchronizować moment największego amperażu z dodaniem drutu.

W zależności od zaawansowania technologicznego [ i wartości ] spawarki możemy dostosowywać następujące parametry: prąd podstawowy, prąd PULSU, czas trwania [ szerokość ] PULSU, częstotliwość PULSU, a także, już niezależnie od PULSU, prąd przyrastania, prąd schodzenia, czas wypływu gazu przed zajarzeniem łuku i po przestaniu spawania.

Co daje spawanie z pulsem? Spawanie z pulsacją znacznie ogranicza strefę przegrzania materiału dając dodatkowo bardzo dobre wtopienie. Prąd impulsu daje wtopienie, a prąd podstawy ułatwia kontrolę ilości wprowadzanego ciepła. Spawacz ma wyższą kontrolę nad przebiegiem spawania. Sama spoina jest węższa i ładniejsza, brak odprysków, wspanialszy przetop przy niższych parametrach (średnich) prądu.

TIG PULS ma zastosowanie przede wszystkim do spawania cienkich elementów wykonanych ze stali stopowych ( nierdzewnych, kwasoodpornych ) rzadziej wykonanych ze stali węglowych.

Procedurę PULS implementuje się również w półautomatach spawalniczych do spawania procedurami MIG/MAG.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Interspaw Tanie Spawanie
http://sklep.interspaw.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »