Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Sposoby na spokojny sen podczas ciąży

Kobiety, które oczekują przyjścia na świat dziecka często słyszą, że dolegliwości ciążowe są czymś naturalnym, nie powinny więc przesadnie rozczulać się nad sobą.

Czy jednak takie podejście ma sens na początku dwudziestego pierwszego wieku? Na szczęście, jest już przede wszystkim wyrazem przywiązania do mitów i niedomówień związanych z ciążą, nie warto się nim przejmować. Oczywiście, pewne zmiany zachodzące w organizmie są nieuniknione, a w związku z tym trudno liczyć na brak uczucia dyskomfortu. Ciąża nie musi być jednak okresem mniejszego lub większego cierpienia.

Ach śpij, kochanie!
Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi mają do czynienia przyszłe mamy spodziewające się dziecka jest ten, który wiąże się z trudnościami z zasypianiem. Im bliżej porodu, tym problem ten jest bardziej dotkliwy. Ciało ciężarnej się zmienia, a duży brzuch i nadaktywny potomek nie ułatwiają ułożenia się do snu. Do tego dochodzi stres, tuż przed zaśnięciem przyszła mama znajduje bowiem wreszcie czas dla siebie i najczęściej poświęca go na analizę wszystkich ewentualnych nieszczęść, do których może dojść w ostatnich miesiącach ciąży i w czasie porodu. Oczywiście, takie myślenie jest niewłaściwe, a walka z nim jest bardziej niż pożądana, trudno jednak nakazać sobie optymizm. Nie dziwi zatem to, że sen nie przychodzi. Na szczęście, można to zmienić.

Jak się wyspać?
Istnieje przynajmniej kilka sposobów na zapewnienie sobie spokojnego snu nawet pod koniec ciąży, jeden z nich związany jest zaś z samą sypialnią. Przyszła mama powinna czuć się w niej komfortowo, jeśli więc wydaje się nam, że spokojny sen zapewni nam zmiana pościeli albo innych elementów wyposażenia wnętrza – nie zwlekajmy z zakupami. Dobrym pomysłem może być też wymiana materaca na taki, który zapewnia większy komfort snu. W tym przypadku szczególnie wskazana jest troska o kręgosłup narażony podczas ciąży na duże obciążenia. Wskazane jest też znalezienie sobie odpowiedniej pozycji podczas snu, warto więc posłuchać tych kobiet, które uważają, że szczególnie korzystny wpływ ma spanie na lewym boku.
Więcej o ciąży przeczytasz na: http://czasciazy.pl/ciaza-2/


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »