Dom » Wnętrza

Sprawdzone sposoby na dom bez komarów

Sprawdzone sposoby na dom bez komarów
Zobacz więcej zdjęć »
Natrętne komary to temat, z którym walczymy każdego roku. Chcielibyśmy, aby przynajmniej w naszych czterech ścianach oszczędziły nam swojej nachalnej obecności. Poznajcie sprawdzone metody, które pomogą wam ochronić dom przed tymi intruzami.

Preparaty chemiczne

 

Do jednych z najbardziej popularnych metod w walce z komarami należą powszechnie dostępne repelenty o określonej ilość DEET. Jest to substancja opracowana przez US Army w czasie II wojny światowej.  Miała ona na celu odstraszać tropikalne insekty w czasie walk prowadzonych na Oceanie Spokojnym.  Ciekawym jest fakt, że do użytku cywilnego środek ten został wprowadzony dopiero w 1957 roku. 

DEET skutecznie blokuje receptory owadów, przez co nie są w stanie nas zlokalizować. Im większe stężenie DEET w środkach chemicznych, tym efektywniejsze działanie, ale niestety również większa szkodliwość dla człowieka. Środki zawierające DEET powinno się stosować w sposób ostrożny, ponieważ są drażniące. Nie można ich wdychać oraz należy unikać kontaktu z oczami. Wybierając tę metodę zwalczania insektów dla naszych dzieci, zwróćmy uwagę, aby ilość DEET nie przekraczała 10% dla dzieci poniżej 3 roku życia, natomiast 20% dla dzieci starszych.

UWAGA: Stosuj repelenty z DEET na ubrania, a nie bezpośrednio na skórę.

 

 

Zrób to sam

 

Jeśli chcemy zachować największy stopień bezpieczeństwa, wówczas powinniśmy przygotować preparaty przeciwko komarom samodzielnie w naszym domu. Jako składnik główny posłużą olejki eteryczne o różnych zapachach. Istnieje mnóstwo aromatów, które skutecznie odstraszają owady. Zaliczymy do nich: olejek migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, kokosowy, cedrowy, goździkowy, rozmarynowy oraz mięty pieprzowej.

UWAGA: Zastosowanie nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę może ją podrażnić.

Istnieje kilka bezpiecznych metod wykorzystania olejków do pozbycia się owadów z naszych domów:

  • Dobrym pomysłem jest umieszczenie olejków w naczyniach, najlepiej w miejscach w pobliżu okien czy drzwi (np. na parapetach). Aromat, który dla nas będzie roznosił przyjemną woń, na komary zadziała jak bariera, która skutecznie ochroni przed wkroczeniem intruzów na nasze terytorium.
  • Innym sposobem jest przygotowanie specjalistycznej substancji do rozpylenia na ubraniu lub w naszych wnętrzach. Do tego celu wystarczą nam trzy podstawowe składniki, które większość z nas posiada w swoich domach. 10 kropli wybranego przez nas olejku eterycznego należy zmieszać z 25 ml spirytusu oraz 75 ml wody. Substancje najlepiej przelać do buteleczki z atomizerem, dzięki której z łatwością rozpylimy preparat w newralgicznych miejscach.
  • Trzecią metodą jest przygotowanie środka odstraszającego owady na bazie oleju, przez co preparat utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku zastosowania wody. Do 100 ml oleju bazowego dodajemy 60 kropli wybranego olejku eterycznego i już gotowe. W tym przypadku warto pamiętać o tym, że płyn może pobrudzić ubranie. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest stosowanie go bezpośrednio na skórę.
  • Ostatnim koncepcją, którą chcemy omówić, jest napar przygotowany z liści orzecha włoskiego. W tym celu jako bazy będziemy potrzebować octu, natomiast jako dodatkowy aromat posłuży wybrany przez nas olejek eteryczny. Preparat najlepiej przelać do buteleczki z atomizerem i spryskać nim pomieszczenia, w których przebywamy.

 

Moskitiery

 

Aby do naszego domu nie dostały się komary, najlepiej metodycznie zablokować im drogę do naszych czterech ścian. W tym celu doskonale sprawdzą się wysokogatunkowe moskitiery Nitus. Składają się one z siatki wykonanej z włókna szklanego oraz estetycznej, aluminiowej ramki. Świetnym rozwiązaniem są praktyczne haczyki obrotowe, dzięki którym można zamontować produkt w sposób bezinwazyjny, nie naruszając ramy okna.

Największą zaletą moskitier jest fakt, że są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu bardzo drobnej siateczki nie wpuszczą do naszego mieszkania nawet najmniejszego owada. Jednocześnie moskitiery Nitus nie ograniczają widoku za oknem oraz dopływu światła do wewnątrz pomieszczeń. Umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, nie zaburzając komfortu  mieszkania.

 

Rolety

 

Innym ciekawym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Coraz bardziej popularne chronią nas nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, okiem natrętnych sąsiadów, ale również przed wścibskimi komarami. Zazwyczaj opuszczane wieczorami będą stanowić dodatkową funkcję, nie wpuszczając do środka komarów, które to właśnie późnym popołudniem najbardziej dokuczają swoją obecnością.

Opuszczony pancerz rolety zapewni spokojny, przytulny i zarazem intymny klimat w całym domu. Dodatkową możliwością rolet zewnętrznych Nitus jest opcja sterowania automatycznego. Przy wykorzystaniu dedykowanych pilotów oraz urządzeń mobilnych z dostępem do sieci możemy zasunąć rolety, nie wstając z łóżka, gdy tylko zauważymy pierwsze owady. 

 

Rośliny

 

Na koniec omówimy najbardziej naturalną metodę ze wszystkich wspomnianych w artykule. Istnieje mnóstwo roślin, które swoim aromatem skutecznie wpływają na owady. Jedną z najchętniej stosowanych jest bazylia pospolita, która stanowi dodatkowo niezbędną przyprawę w naszej  kuchni.

Posiadacze kotów z pewnością znają nadprogramowe funkcjonalności rośliny zwanej kocimiętką. Woń, którą uwielbiają futrzaki działa w przeciwny sposób na komary, chroniąc nas przed ukąszeniami. Kocimiętkę najlepiej posadzić na balkonie lub tarasie w okolicy okien i drzwi.

Ostatnią z proponowanych przez nas roślin, jest bylina o wymownej nazwie Komarzyca (Plectranthus). Z reguły uprawiana jako roślina balkonowa. Posiada długie, zwisające pędy, o biało-zielonych liściach z intensywnym zapachem skutecznie odstraszającym komary. Jednocześnie stanowi urokliwą dekorację, obok której nie da się przejść obojętnie.

Rośliny to całkowicie bezpieczny dla zdrowia sposób w walce z insektami, wymagający jednak odrobinę naszej uwagi.

 

 *** 

Firma NITUS specjalizuje się w produkcji bram segmentowych garażowych i przemysłowych. Jest także producentem stolarki aluminiowej, PVC i przeciwpożarowej, rolet zewnętrznych, moskitier oraz komórek lokatorskich. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (powiat brzeski, woj. małopolskie).


www.nitus.pl     
www.facebook.com/PiotrNowak.NITUS/

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »