Dom » Wnętrza

Sprawdzone sposoby na niższe opłaty za ogrzewanie

Sprawdzone sposoby na niższe opłaty za ogrzewanie
Zobacz więcej zdjęć »
Rosnąca w zaskakującym tempie inflacja sprawia, że coraz częściej szukamy możliwości, aby zaoszczędzić pieniądze. W dzisiejszym artykule podejmujemy temat ogrzewania i sprawdzonych sposobów na obniżenie rachunków.

Oszczędzanie energii cieplnej wpływa rentownie na domowy budżet, ale także jest korzystne dla środowiska naturalnego.

 

Ekologiczne ogrzewanie

Najgorsza jakość powietrza na naszej planecie występuje w sezonie grzewczym. Im więcej surowca do ogrzania budynku zużywamy, tym więcej produkujemy zanieczyszczeń powietrza. Ta prosta zależność pozwala wysunąć oczywisty wniosek: im mniej ciepłego powietrza ucieka z domu, tym mniej zużywamy energii cieplnej, co z kolei pozytywnie wpływa na środowisko naturalne i nas samych. Każdej zimy wdychamy ogromne ilości smogu, niszcząc swoje płuca.    

 

CIEKAWOSTKA: Według danych przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia, oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem można porównać do nałogowego palenia papierosów. Dowodem na podaną tezę, są dane przedstawione poniżej:

Powód śmierci | Ilość zgonów | Czas

                 SMOG |      8,8 mln      | 1 rok

        PAPIEROSY |      7,2 mln      | 1 rok

Z tego powodu należy poważnie zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby polepszyć jakość życia na naszej planecie. Nierzadko zastosowanie drobnych zmian, przynosi wielkie korzyści.

 

Zbilansowana temperatura

Niewłaściwie dostosowana temperatura w domu może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Zaczynając od niewielkich dolegliwości, takich jak ból głowy czy złe samopoczucie, poprzez poważne problemy z koncentracją, a kończąc nawet na rozwoju bakterii i wirusów, który może prowadzić do poważnych schorzeń. Odpowiedni balans energetyczny jest więc niezwykle ważny z trzech powodów: dla budżetu, dla środowiska i przede wszystkim dla zdrowia.

 

Jaka temperatura będzie najlepsza dla naszego zdrowia? Najzdrowiej utrzymywać temperaturę powietrza w granicach 20-21°C w przeciągu dnia. W trakcie nocy zaleca się obniżyć jej poziom do 17-18°C. Niższa temperatura sprzyja regeneracji organizmu. Jeśli mamy możliwość ustawienia odmiennej temperatury w różnych pomieszczeniach, wówczas warto skorzystać z tej okazji. W kuchni wystarczy zaledwie 16-19°C ze względu na dogrzewanie pomieszczenia poprzez gotowanie.

 

Skuteczne wietrzenie pomieszczeń

Aby zaoszczędzić energię cieplną, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Skręć grzejniki około 10 minut przed otwarciem okna, co pozwoli uniknąć dodatkowych strat ciepła. 

Otwórz okno na całą jego szerokość i pozostaw na czas około 10-15 minut, najlepiej 2-3 razy w ciągu jednego dnia. Jeśli zaledwie uchylimy okno, wówczas nie dojdzie do skutecznej wymiany całej objętości powietrza. 

Tuż po zamknięciu okna, odkręć grzejniki na nowo. Dzięki ciepłemu powietrzu, które utrzymuje się w ścianach oraz stropie, temperatura w krótkim czasie powróci do normy.

Choć mroźna pogoda zniechęca do wietrzenia pomieszczeń, to dla lepszej jakości życia powinniśmy robić to regularnie. Dzięki kilku prostym zasadom nie musimy zamartwiać się zwiększonymi rachunkami. Pamiętajmy o tym, że wietrzenie krótkie, ale intensywne jest znacznie bardziej skuteczne od częstego uchylania okna oraz pozwala zminimalizować straty energii cieplnej.

 

 

Naturalne źródło ciepła

Odpowiednie wykorzystanie naturalnych źródeł energii do ogrzania domu to rozwiązanie tanie i ekologiczne. Promienie słoneczne padające przez szyby okienne potrafią zadziwiająco mocno podnieść temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Z tego też względu korzystnie pozostawić odsłonięte okna, gdy na zewnątrz świeci słońce.    

 

Odwrotna sytuacja ma miejsce po zmroku, gdy słońce znika z horyzontu. Nocą, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa, dobrze zasunąć okna, aby zminimalizować straty ciepła. Do tego celu najlepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne, których wysokiej jakości pancerz zatrzyma wewnątrz domu znacznie więcej ciepła, niż tradycyjne firanki czy zasłony.

 

Pancerz rolety zewnętrznej Nitus wypełniony jest pianką bezfreonową, co pozwala na zastosowanie produktu nawet w nowoczesnych domach pasywnych. Rolety Nitus skutecznie chronią wnętrze budynku przed utratą ciepła, pozwalając obniżyć rachunki za ogrzewanie.

 

Regulacja okuć

W okresie zimowym chłodne powietrze można wyczuć zwłaszcza w okolicach okien i drzwi wejściowych. Oznacza to, że w naszym domu znajdują się tzw. mostki termiczne, przez które niepotrzebnie tracimy ciepłe powietrze z wnętrza budynku. Aby zminimalizować tego rodzaju straty cieplne, bardzo ważna jest systematyczna regulacja okuć.

Ośmiokątny grzybek ryglujący pozwala na regulację docisku skrzydła do ramy przy pomocy kluczyka. W ten sposób zmniejszamy docisk latem, natomiast zimą zwiększamy. Należy pamiętać o tym, aby regulację wykonywać na otwartym oknie. Producent stolarki otworowej Nitus przy dostarczaniu swoich produktów dołącza także instrukcję użytkowania i konserwacji, dzięki czemu opisywane zadanie jest bardzo proste.

UWAGA: Nieumiejętna regulacja może doprowadzić do uszkodzeń mechanizmu okna i obniżenia właściwości termoizolacyjnych produktu. W tym wypadku najlepszym wyborem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Koszty takiej usługi nie są wysokie.

 

 

Energooszczędne okna i drzwi  

Wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne z prawidłowymi parametrami energooszczędnymi to podstawa dzisiejszego budownictwa oraz niższych rachunków za ogrzewanie.

Dzięki zaawansowanym technologiom, okna PVC firmy Nitus spełniają wymagania energetyczne stawiane domom energooszczędnym. Innowacyjny system profili okiennych został opracowany z myślą o budynkach wymagających zapewnienia wysokiego poziomu termoizolacji. Obydwa systemy, zarówno KBE 76 AD, jak i KBE 76 MD, osiągają znakomite parametry izolacyjności cieplnej. Decyduje o tym głównie zastosowanie wielokomorowej konstrukcji profili oraz wykorzystanie pakietów szybowych o niskich parametrach współczynnika przenikania ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje tzw. ciepła ramka wykorzystywana w pakiecie szybowym oraz uszczelki na całym obwodzie, które zapewniają szczelność okna.

 

Także w oknach aluminiowych Nitus można zastosować energooszczędne pakiety szybowe, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Dzięki odpowiedniej wartości współczynnika przenikania ciepła, okna aluminiowe Nitus mogą kwalifikować się do zastosowania w domach pasywnych oraz energooszczędnych. Zwiększona głębokość zabudowy w połączeniu z innowacyjną przegrodą oraz uszczelkami rozmieszonymi na całym obwodzie okna, zapewniają bardzo wysoki komfort termiczny.

W przypadku drzwi wejściowych lepszą izolacją termiczną charakteryzują się drzwi aluminiowe niż drzwi z PVC. Konstrukcja aluminiowych drzwi wejściowych Nitus oparta jest o trójkomorowy system profili aluminiowych z przegrodą termiczną. Wypełnienie skrzydła stanowi ciepła pianka PUR, która uchodzi za najlepszy izolator cieplny. Wysokie parametry izolacyjności na poziomie Ud od 0,8 W/m2K sprawiają, że drzwi zewnętrzne Nitus z powodzeniem stosowane są w domach energooszczędnych i pasywnych.

 

Ocieplenie budynku

Najskuteczniejszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale jednocześnie najbardziej kosztownym jest kompleksowe ocieplenie budynku. Warto pamiętać jednak o tym, że samo wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych oraz dachu nie przyniesie oczekiwanych skutków, jeśli dom zostanie wyposażony w nieodpowiednią stolarkę otworową. Najlepsze efekty termomodernizacji budynku osiągniemy, jeśli wykonamy jedno i drugie przedsięwzięcie. Inwestycje te wymagają gruntownego przemyślenia oraz sporych oszczędności, jednak w dłuższej perspektywie czasu są nieporównywalnie opłacalne.

 

 

 

Płać mniej za ogrzewanie

Możemy śmiało wyróżnić trzy rodzaje inwestycji w termomodernizację domu w zależności od wysokości środków pieniężnych:

NIEWIELKIE OSZCZĘDNOŚCI: Jeśli jesteśmy na etapie wyboru osłon okiennych, zdecydowanie warto zainwestować w rolety zewnętrzne. Zimą odgrywają one niebagatelną rolę, zabezpieczając wnętrze domu przed utratą ciepłego powietrza. 

DUŻE OSZCZĘDNOŚCI: Stojąc przed wyborem stolarki otworowej, zdecydowanie warto zainwestować kilka złotych więcej w lepszą jakość, aby w kolejnych latach cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

BARDZO DUŻE OSZCZĘDNOŚCI: Pamiętajmy o tym, że najlepsza termomodernizacja, to ta przeprowadzona kompleksowo. Ocieplenie domu wraz z wymianą stolarki otworowej na produkty o wysokich właściwościach energooszczędnych przyniosą najlepsze efekty.   

 

 ***

Firma Nitus specjalizuje się w produkcji segmentowych bram garażowych i przemysłowych. Producent w swojej ofercie posiada również stolarkę aluminiową, przeciwpożarową i PVC, rolety zewnętrzne, wewnętrzne, moskitiery oraz komórki lokatorskie. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (pow. brzeski, woj. małopolskie). Więcej informacji na stronie internetowej: www.nitus.pl.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »