Kultura, sztuka » Muzyka

Sprzęt dla DJ’a. Czy nowe znaczy lepsze?

Sprzęt dla DJ’a. Czy nowe znaczy lepsze?
Zobacz więcej zdjęć »
Niemal każdy nowy sprzęt dedykowany DJ budzi kontrowersje i zachwyca. Nie inaczej jest w przypadku DJM-2000, który stosunkowo niedawno pojawił się na rynku i który – jak wiele osób podkreśla – jest początkiem rewolucyjnej zmiany w tej branży.

Mikser DJM-2000 Pioneer wyprodukował z myślą o swoich odtwarzaczach serii CDJ-2000. Nowy mikser ze stajni jednej z najbardziej znanych marek zwraca uwagę przede wszystkim rozbudowaną sekcją efektów oraz dużym, prawie sześcio calowym kolorowym wyświetlaczem (do wykorzystania np. jako kontroler MIDI). Wiele osób podkreśla, że odtwarzacz CDJ-2000 rozpoczął rewolucję cyfrową na tym rynku i że w tym kierunku będzie teraz wszystko zmierzać. Firma zapoczątkowała pewien etap – nomen omen jej nazwa na to cały czas wskazuje – a reszta musi teraz gonić, nie schodzić z utorowanej trasy.

 

Producenci sprzętu dla DJ wyznaczają nowy kierunek w muzyce klubowej, stawiają na cyfryzację, nowoczesność. Nie wszyscy jednak są zdania, że to kierunek dobry

Producenci sprzętu dla DJ wyznaczają nowy kierunek w muzyce klubowej, stawiają na cyfryzację, nowoczesność. Nie wszyscy jednak są zdania, że to kierunek dobry

Trzy sekcje

DJM-2000 posiada trzy sekcje efektów. Dzięki temu DJ ma podstawę to setek kombinacji muzycznych. Pierwsza sekcja to efekty standardowe, które nabrały jednak nowoczesnego wymiaru. Efekt można wybrać przy pomocy dedykowanych specjalnie do tego przycisków. Przyciski umożliwiają także podziały rytmiczne i przypisanie do kanału. Co to daje? Dzięki takiemu rozwiązaniu można natychmiast przeskoczyć na inną oddaloną pozycję ze stu procentową pewnością poprawnego wyboru. Efekty przechodzą przez korektor, dzięki czemu można kontrolować barwę przetworzonego sygnału.

- Sekcja druga to rozbudowany color efects znany z DJM-800. W przypadku starszego modelu do dyspozycji muzyka było cztery efekty, tutaj z kolei jest ich sześć, a każdy posiada niezależną kontrolę na kanale. Są to: Jet, Zip, Crush, generator szumu z filtrem oraz filtr górno i dolno przepustowy. Do dyspozycji mamy także pokrętło wet/dry, dzięki któremu możemy regulować proporcje między sygnałami. W DJM-2000 zwraca uwagę także nowy efekt Noise, czyli  generator filtrowanego szumu, który nawet bez źródła dźwięku tworzy ciekawy efekt – tłumaczą specjaliści z firmy Pro Lighting, właściciele hurtowni i sklepu internetowego www.prosklep.pl

Sekcja trzecia, to umieszczony na samym środku miksera dotykowy ekran LCD. Może on spełniać trzy funkcje: kontroler MIDI, efektor Remix (kontrolowany za pomocą dotykowego pada) oraz opcja Mix. Po jej wybraniu widzimy siedem crossfaderów przypisanych do poszczególnych pasm dźwięku. Ekran spełnia jeszcze funkcję samplera, dzięki któremu można nagrać fragment muzyczny i skierować go na wybrany odtwarzacz dzięki połączeniu Link.

Pioneer w swoje dziecko wbudował jeszcze ośmiokanałową kartę dźwiękową, umożliwiającą odtwarzanie czterech niezależnych kanałów i wysłanie sygnału master ponownie do komputera. DJM – 800 wyposażony jest jeszcze w wiele innych mniejszych i większych funkcji, nowatorskich rozwiązań, które ułatwiają pracę DJ.

Czegoś jednak brakuje…

Wielu DJ podkreśla jednak, że technologiczne zmiany na tym rynku odsuwają gdzieś na dalszy plan to, co to dla wielu jest podstawą, czyli ducha muzyki. Pojawiają się m.in. takie argumenty, że elektroniczne efekty wypierają tworzenie muzyki i że dzięki takim zastosowaniom nawet amatorzy mogą uchodzić za profesjonalistów, że DJ’em może zostać każdy. Nie oznacza to jednak, że nie ma osób, nawet wśród specjalistów, którzy nie cieszą się z takich rozwiązań i podkreślają, że cyfryzacja, wyjdzie tylko na dobre, a to, czy ktoś potrafi grać, czy nie i tak wyjdzie „w praniu”, czy raczej w graniu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

StartBull

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »