Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Stawy a wiek

Stawy u seniorów

Problemy ze schylaniem się, noszeniem zakupów czy ból w kolanie. Wraz z wiekiem zwiększają się problemy osób starszych związane z funkcjonowaniem stawów. Najczęściej towarzyszy temu ból, który znacząco utrudnia poruszanie się. Jak zatem zachować energię i dobre zdrowie stawów, gdy pierwsza młodość już za nami?

Problemy wieku dojrzałego

Wraz z wiekiem mięśnie seniorów wiotczeją i tracą na elastyczności, a chrząstka stawowa ulega degeneracji – ściera się i niszczy, przez co przestaje spełniać swoją ochronną dla stawów funkcję. Zaczyna się niewinnie od bólu w kolanie lub łokciu, potem może dokuczać biodro, pojawiają się coraz większe trudności z poruszaniem się, ból staje się uporczywy w efekcie czego dochodzi do zwyrodnienia stawów, które tracąc swoją sprężystość stają się sztywne i deformują się. Z czasem zmiany mogą być widoczne w postaci zewnętrznych deformacji, szczególnie małych stawów np. dłoni.  - U osób starszych występują naturalne niedobory materiałów budulcowych, w tym białka (kolagneu), który stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej i jest odpowiedzialny za wydolność stawów, a także całego narządu ruchu - kości, chrząstek, więzadeł i powięzi. Nie wszyscy wiedzą, ale u kobiet dodatkowym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na narząd ruchu jest zmniejszanie się hormonów chroniących tkankę kostną po menopauzie. Zmniejszanie się masy kostnej wywołuje bóle, a te ograniczają pracę mięśni i stawów powodując ich niewydolnośćtłumaczy dr Tadeusz Śnieżek, ortopeda.

Co zrobić, by zachować sprawność stawow?

Zdrowie seniora i jego dobre samopoczucie w dużym stopniu zależy od tego, czy jest sprawny. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o dobrą kondycję stawów skokowych, palców rąk, kolan czy kręgosłupa. – Jednym ze sposobów na zdrowe stawy osób starszych jest aktywność fizyczna, która może stać się prawdziwym eliksirem młodości. Ruch uruchamia mięśnie, te z kolei naczynia krwionośne. Prawidłowe krążenie krwi powoduje dotlenienie wszystkich elementów, jak również dostarcza składniki pokarmowe do wszystkich komórek organizmu, dzięki czemu nasze stawy są sprawniejsze i silniejsze. Ponadto jednym z filarów wiatlności osób starszych jest prawidłowe odżywianie się. Należy pomyśleć o odpowiednim bilansowaniu posiłków i dostarczyć organizmowi dostateczną ilość łatwo przyswajalnego białka, cukrów prostych, tłuszczów (najlepiej roślinnych), witamin oraz mikro i makroelementów wyjaśnia dr Tadeusz Śnieżek, ortopeda.

W przypadku kiedy naturalne odżywianie nie wystarcza, warto uzupełnić niedobory dobrej jakości suplementami przeznaczonymi do kompleksowej ochrony stawów.  W tym celu warto sięgnąć po preparaty z kolagenem zalecane osobom starszym np. 4Flex Silver, który zawiera wapń, witaminę D oraz unikalny kolagen Fortigel. Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Dzięki temu seniorzy mogą cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stawami na dłużej, a późna dojrzałość może okazać się dla nich naprawdę satysfakcjonującym okresem w życiu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »