Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Stawy a wiek

Problemy ze schylaniem się, noszeniem zakupów czy ból w kolanie. Wraz z wiekiem zwiększają się problemy osób starszych związane z funkcjonowaniem stawów. Najczęściej towarzyszy temu ból, który znacząco utrudnia poruszanie się.

Problemy wieku dojrzałego

Wraz z wiekiem mięśnie seniorów wiotczeją i tracą na elastyczności, a chrząstka stawowa ulega degeneracji – ściera się i niszczy, przez co przestaje spełniać swoją ochronną dla stawów funkcję. Zaczyna się niewinnie od bólu w kolanie lub łokciu, potem może dokuczać biodro, pojawiają się coraz większe trudności z poruszaniem się, ból staje się uporczywy w efekcie czego dochodzi do zwyrodnienia stawów, które tracąc swoją sprężystość stają się sztywne i deformują się. Z czasem zmiany mogą być widoczne w postaci zewnętrznych deformacji, szczególnie małych stawów np. dłoni.  
- U osób starszych występują naturalne niedobory materiałów budulcowych, w tym białka (kolagneu), który stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej i jest odpowiedzialny za wydolność stawów, a także całego narządu ruchu - kości, chrząstek, więzadeł i powięzi. Nie wszyscy wiedzą, ale u kobiet dodatkowym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na narząd ruchu jest zmniejszanie się hormonów chroniących tkankę kostną po menopauzie. Zmniejszanie się masy kostnej wywołuje bóle, a te ograniczają pracę mięśni i stawów powodując ich niewydolność – tłumaczy dr Tadeusz Śnieżek, ortopeda.

Co zrobić, by zachować sprawność stawów?

Zdrowie seniora i jego dobre samopoczucie w dużym stopniu zależy od tego, czy jest sprawny. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o dobrą kondycję stawów skokowych, palców rąk, kolan czy kręgosłupa. 
– Jednym ze sposobów na zdrowe stawy osób starszych jest aktywność fizyczna, która może stać się prawdziwym eliksirem młodości. Ruch uruchamia mięśnie, te z kolei naczynia krwionośne. Prawidłowe krążenie krwi powoduje dotlenienie wszystkich elementów, jak również dostarcza składniki pokarmowe do wszystkich komórek organizmu, dzięki czemu nasze stawy są sprawniejsze i silniejsze. Ponadto jednym z filarów wiatlności osób starszych jest prawidłowe odżywianie się. Należy pomyśleć o odpowiednim bilansowaniu posiłków i dostarczyć organizmowi dostateczną ilość łatwo przyswajalnego białka, cukrów prostych, tłuszczów (najlepiej roślinnych), witamin oraz mikro i makroelementów – wyjaśnia dr Tadeusz Śnieżek, ortopeda.

W przypadku kiedy naturalne odżywianie nie wystarcza, warto uzupełnić niedobory dobrej jakości suplementami przeznaczonymi do kompleksowej ochrony stawów.  W tym celu warto sięgnąć po preparaty z kolagenem zalecane osobom starszym np. 4Flex Silver, który zawiera wapń, witaminę D oraz unikalny kolagen Fortigel. Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Dzięki temu seniorzy mogą cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stawami na dłużej, a późna dojrzałość może okazać się dla nich naprawdę satysfakcjonującym okresem w życiu. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


preparat na stawy dla koni
Ten preparat jest przeznaczony dla koni które są narażone na chorobę zwyrodnienia stawów. Arthrostop preparat niemieckiej firmy produkującej suplementy dla koni
multihorse.pl

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »