Dom » Budownictwo

Stołówka dla skrzydlatych przyjaciół

Wiosną ptaki upiększają przydomowe ogrody, wypełniają je ruchem i przyjemnym dla ucha świergotem. Zimą, jeżeli nie odlatują do ciepłych krajów, zazwyczaj mają duże trudności ze znalezieniem pożywienia. Prosty karmnik pomoże im przetrwać mroźne miesiące.

Dokarmiając ptaki w okresie zimowym, zadbamy o to, aby odwiedzały nasze ogrody, tarasy czy balkony przez cały rok. Karmnik możemy wykonać samodzielnie, i wcale nie jest to zadanie, któremu sprostają jedynie wprawieni majsterkowicze. Tego rodzaju przedsięwzięcie dostarczy radości i satysfakcji całej rodzinie, a dla najmłodszych stanie się dodatkowo cenną lekcją odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.

Najprostszy do wykonania jest karmnik z plastikowej butelki i drewnianej łyżki kuchennej, którą przekładamy przez otwory wycięte na tej samej wysokości po obu stronach butelki. Otwór, z którego wystaje szersza część łyżki, należy delikatnie poszerzyć – w ten sposób ptaki będą miały dostęp do znajdującego się w butelce ziarna. Na nakrętce wystarczy zamontować haczyk, a następnie zawiesić butelkę np. na gałęzi drzewa za pomocą wstążki lub sznurka.

Bardziej skomplikowaną, ale także o wiele stabilniejszą konstrukcją jest karmnik drewniany z deski sosnowej lub sklejki. Jego projekt może być finezyjny, jednak oryginalny wygląd powinien zawsze iść w parze z funkcjonalnością. Podstawowymi elementami karmnika są w tym przypadku: podstawa, daszek oraz kantówki. Aby konstrukcja służyła jako ptasia stołówka przez lata – wszystkie elementy należy trwale ze sobą połączyć. Z tym zadaniem szybko i skutecznie poradzi sobie klej Fix ALL Turbo marki Soudal. Ma on idealną przyczepność do drewna i materiałów drewnopochodnych, odznacza się wysoką wytrzymałością spojenia i łączy nierozerwalnie w zaledwie 20 minut.Jego atutami są również wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz łatwa i wygodna aplikacja – nakłada się go standardowym pistoletem do klejów i uszczelniaczy. Co istotne, Fix ALL Turbo jest całkowicie bezpieczny dla organizmów żywych.

Kiedy karmnik będzie już gotowy, pamiętajmy o wyborze zacisznego miejsca do jego zawieszenia (ważne, aby było to miejsce trudno dostępne dla kotów), a także o systematycznym uzupełnianiu karmy, która powinna być naturalna, dobrej jakości i dostosowana do potrzeb poszczególnych gatunków ptaków. Jeżeli chcemy mądrze dokarmiać naszych skrzydlatych sąsiadów, musimy się do tego odpowiednio przygotować, ale ich codzienne wizyty z pewnością wynagrodzą nam podjęty wysiłek. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BestBrands

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »