Społeczeństwo » Społeczeństwo

Stop mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+ – rusza akcja społeczna „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”

Stop mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+  – rusza akcja społeczna  „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”
Zobacz więcej zdjęć »
Babbel, znana platforma do nauki języków obcych, wraz ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa przygotowała kampanię pod hasłem „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”, której celem jest zwrócenie uwagi na przemoc słowną, z jaką na co dzień spotykają się osoby LGBTQIA+.

 

 

Akcja nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzimy co roku 16 listopada. Ambasadorkami i ambasadorami projektu zostały aktywistki i aktywiści działający na rzecz społeczności LGBTQIA+ w Polsce: Maja Heban, Agata Kubis, Blanka Bernat, Magda Rakita, Miłosz Przepiórkowski, a także Piotr Wojsznis z Babbel oraz psycholożka Julia Kata. Wszyscy podzielili się swoimi historiami w ramach serii wyjątkowych videocastów.

Sytuacja osób LGBTQIA+ w niektórych krajach uległa zdecydowanej poprawie za sprawą rozwiązań legislacyjnych wprowadzających równość małżeńską i związki partnerskie. Niestety Polska nadal uznawana jest za najbardziej homo- i transfobiczny kraj w Unii Europejskiej. Osoby LGBTQIA+ nie mogą zalegalizować swoich związków i wciąż spotykają się z aktami przemocy, w tym przemocy słownej,  z uwagi na swoją orientację. Jak wynika z danych, aż 59% osób LGBTQIA+ w naszym kraju doświadczyło przemocy werbalnej, a 36% było narażonych na groźby.[1] Wulgarne i obraźliwe zwroty, których używa się pod adresem osób LGBTQIA+, są na tyle zakorzenione w języku polskim, że część społeczeństwa przestaje zwracać na nie uwagę, bagatelizując  ich znaczenie.

Tolerancja na pierwszym miejscu!

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego momentu rokrocznie obchodzimy go 16 listopada. Celem tego wyjątkowego dnia jest przeciwdziałanie wszelkim aktom przemocy, do których zaliczają się także przejawy nacjonalizmu, antysemityzmu czy homofobii. Akcje związane z Międzynarodowym Dniem Tolerancji prezentują różnorodność w obrębie kultur, społeczeństw i mniejszych społeczności, a także pomagają w rozwijaniu akceptacji wobec ich członków. Dlatego w ramach obchodów Światowego Dnia Tolerancji Babbel, platforma do nauki języków, wspólnie ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa, przygotowała serię videocastów. Jej celem jest zwrócenie uwagi na temat sytuacji osób LGBTQIA+ w Polsce oraz agresji słownej, z którą się spotykają.

Słyszysz przemoc- usłysz nasze historie - seria wyjątkowych videocastów

W ramach akcji „Słyszysz przemoc. Usłysz nas." powstała seria videocastów, w których Miłosz Przepiórkowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, porusza temat agresji, przemocy słownej i podejścia społeczeństwa do osób LGBTQIA+ w rozmowie z ambasadorkami i ambasadorami akcji.

„Z moimi gośćmi i gościniami porozmawiam o tym, jakie są ich doświadczenia związane z przemocą słowną, o tym jak ciężko jest dokonać w Polsce coming outu, jak widzi ich polskie społeczeństwo i jak radzą sobie z przemocą" - mówi prowadzący videocastów Miłosz Przepiórkowski.

Każdy odcinek videocastu to historia prezentująca doświadczenia i perspektywę bohaterki lub bohatera. W ramach serii do rozmowy zostały i zostali zaproszeni: Maja Heban: trans aktywistka i publicystka, Agata Kubis: lesbijka, fotoreporterka i fotografka uliczna, od lat dokumentująca wydarzenia związane z emancypacją ruchów feministycznych, Blanka Bernat: lesbijka, koszykarka, zaangażowana w działalność Alternatywnego Klubu Sportowego Zły, Magda Rakita: interpłciowa aktywistka, współzałożycielka Fundacji Interakcja, Piotr Wojsznis: gej, content menadżer w Babbel, Miłosz Przepiórkowski: osoba biseksualna, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, Julia Kata: psycholożka, związana z Fundacją Trans-Fuzja  od 2011 roku.

Każdy z nas jest inny, ale krzywdzące słowa ranią nas tak samo

Mowa nienawiści wobec osób LGBTQIA+ jest w Polsce zjawiskiem powszechnym, ponieważ każdego dnia spotykają się z hejtem i wyzwiskami. Niestety większość z nas nie zwraca uwagi na konsekwencje i moc wypowiadanych słów. Nawet z pozoru dowcipne czy błahe wyrażenia mogą bardzo zranić. Przyzwolenie na mowę nienawiści prowadzi do utrwalenia krzywdzących stereotypów i uprzedzeń, a te z kolei wpływają na brak pewności siebie wśród osób, które się z nimi spotykają. Przyzwolenie na obraźliwy język powoduje u wielu osób stan depresyjny. Jak wykazują badania, liczba osób ze społeczności LGBTQIA+ zgłaszająca poważne objawy depresyjne wynosi 70%, a aż 95% osób LGBTQIA+ nie zgłasza przemocy na policję.[2]

Chciałabym zwrócić uwagę, że nienawiść i nienawistne komentarze, transfobia, enbyfobia - czyli nienawiść w stosunku do osób niebinarnych czy jakakolwiek inna forma fobii nie są opinią - są nienawiścią" - mówi Julia Kata psycholożka, aktywistka, jedna z bohaterek akcji.

O przemocy mówi się najczęściej w kontekście agresji fizycznej. Tymczasem jej werbalna forma bywa bagatelizowana. Niestety, przemoc słowna także wyrządza krzywdę raniąc osoby, których dotyczy. Obraźliwe zwroty, pełne nienawiści, stygmatyzują ofiary i pogłębiają uprzedzenia. Dlatego nie powinniśmy się z nimi oswajać, reagując na nie, oczywiście jeśli czujemy się na siłach. Naszą akcją chcemy przypomnieć wszystkim, że słowa, szczególnie mowa nienawiści, może doprowadzić do przestępstwa na tym tle, będąc po prostu źródłem przemocy"- powiedział Piotr Wojsznis, ekspert Babbel.

Kilka słów o organizatorach:

Organizatorem tegorocznej akcji jest platforma do nauki języków Babbel, która wierzy, że różnorodność osób, które ją tworzą, a także osób, które z niej korzystają, stanowi o jej sile. Od lat czynnie włącza się w propagowanie idei inkluzywności w swoich materiałach edukacyjnych, podcastach czy w trackie lekcji na żywo pod okiem wykwalifikowanych lektorów, a także angażuje  w inicjatywy mające na celu zwalczanie mowy nienawiści. W tym roku partnerem akcji zostało Stowarzyszenie Lambda Warszawa, działające na rzecz wsparcia osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na orientację romantyczno-seksualną lub tożsamość płciową, jak również tych, które z tych powodów doświadczały bądź doświadczają dyskryminacji i przemocy. Organizacja nieustannie wspiera wszystkie osoby należące do społeczności LGBTQIA+, które potrzebują pomocy. Poza pomocą psychologiczną, zapewnienia bezpieczne schronienie, prowadzi grupy wsparcia oraz telefon zaufania.

Więcej na stronie: https://pl.babbel.com/pl/magazine/dzien-tolerancji

 

 

O Babbel

Babbel - aplikacja, która sprawi, że poczujesz się swobodnie, mówiąc w innym języku: 73% ankietowanych użytkowników potwierdza, że potrafi przeprowadzić prostą rozmowę w innym języku już po pięciu godzinach nauki. Kursy językowe są dostępne na stronie internetowej oraz w formie aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS, umożliwiając naukę 14 języków w 8 językach wyświetlania. W polskiej wersji językowej dostępne są obecnie kursy angielskiego i niemieckiego. Kompaktowe lekcje trwają zaledwie 10-15 minut, dzięki czemu są odpowiednią formą nauki nawet dla najbardziej zabieganych. Lekcje tworzone są przez zespół dydaktyków i ekspertów językowych i dotyczą tematów z życia wziętych, od przedstawiania się po zamawianie jedzenia i komunikację w podróży.

Firma Babbel została założona w 2007 roku przez Markusa Witte (Executive Chairman of the Board)) i Thomasa Holla (Chief Technology Officer). Obecnie zespół liczy ponad 750 osób pochodzących z ponad 60 krajów, pracujących w biurach w Berlinie i Nowym Jorku. Przejrzysty model biznesowy oparty na subskrypcji i tym samym rezygnacji z reklam pozwala uczącym się skupić się na efektywnej nauce języka. Aktualnie z aplikacji Babbel korzystają miliony aktywnych użytkowników.

Więcej informacji na: www.babbel.com

O Stowarzyszeniu Lambda Warszawa:

Stowarzyszenie Lambda Warszawa działa na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na orientację romantyczno-seksualną lub tożsamość płciową, jak również tych, które z tych powodów doświadczały bądź doświadczają dyskryminacji i przemocy. Lambda Warszawa prowadzi bezpieczną przestrzeń dla osób LGBTQIA+ szukających wsparcia, a także powołała pierwszy w Polsce Telefon Zaufania dla osób z tęczowej społeczności i ich bliskich, Grupę Studencką, Seniorską, Bi+, Dyskusyjną oraz wiele innych. Prowadzi również Hostel Interwencyjny dla osób ze społeczności LGBTQIA+, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Od końca lutego 2022 przy stowarzyszeniu działa Centrum Wsparcia dla osób uchodźczych LGBTQIA+, czyli dwa mieszkania interwencyjne, poradnictwo psychologiczne i prawne, zajęcia z języka polskiego oraz ukraińska grupa wsparcia.

Lambda Warszawa to także organizacja głęboko związana z kulturą - prowadzi największe archiwum LGBTQIA+ w Polsce oraz tęczową bibliotekę. Na 2023 rok zaplanowana jest inicjatywa, która w dużym stopniu zmieni tęczową mapę Polski - QueerMuzeum, czyli pierwsze muzeum poświęcone ruchowi LGBTQIA+ w Polsce oraz nagrodę literacką - QueerBook - która będzie wręczana autorom_kom tęczowej literatury.

W październiku 2022 roku Lambda Warszawa skończyła 25 lat i tym samym jest najstarszą organizacją na rzecz społeczności LGBTQIA+ w Polsce.

Dowiedz się więcej: Lambda Warszawa - Lambda Warszawa pomaga osobom LGBTI+ żyć godnie i bezpiecznie


Kontakt dla mediów:

Joanna Stawicka -Zarzecka, tel. 48 690 820 086, e-mail: joanna.stawicka@247.com.pl

Karolina Papis-Wróblewska, tel. +48 501 943 148, e-mail: karolina.papis@247.com.pl

Miłosz Przepiórkowski, tel. 48 690 610 107, e-mail: mprzepiorkowski@lambdawarszawa.org


[1] https://drive.google.com/file/d/1M_VAVot4eZdjyVVoRNb2Rg3e2ykNAjab/view

[2] https://drive.google.com/file/d/1M_VAVot4eZdjyVVoRNb2Rg3e2ykNAjab/viewRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Julian_20345

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

hurtownia opakowań warszawa
Przeprowadzki w całej Unii Europejskiej - Dostarczamy Twoje marzenia pod same drzwi!
materialypakowe.pl

Kalendarium

Za 13 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »