Firma » Biznes

STRABAG rozpoczyna budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego dla IPT Fiber

Jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków badawczo-rozwojowych Realizacja obejmuje wyposażenie do produkcji światłowodów Kontrakt o wartości 110 mln PLN
Z udziałem marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, przedstawicieli władz lokalnych oraz reprezentantów świata nauki i biznesu, 9 maja 2023 roku w Lubartowie, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu. Inwestycję dla spółki IPT Fiber realizuje firma STRABAG. W Lubartowie powstanie jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków zajmujących się rozwojem technologii światłowodowych nowej generacji.

Akt erekcyjny podpisali i symbolicznie wmurowali: Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Witoń – prezes zarządu firmy IPT Fiber, Wojciech Trojanowski – członek zarządu STRABAG oraz Krzysztof Paśnik – burmistrz miasta Lubartów.

Każda inwestycja w nowe technologie na Lubelszczyźnie bardzo mnie cieszy. Jako województwo wciąż goniące inne regiony Polski czy Unii Europejskiej potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań, które – o czym jestem przekonany – będą magnesem dla kolejnych potencjalnych inwestorów. Rozwój sieci światłowodowej to przyszłość i my, jako samorząd województwa, chcemy być jej częścią” - powiedział, w trakcie uroczystości Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W Lubartowie opracowywane i wytwarzane będą światłowody specjalne, w tym wielokrotnie nagradzany polski światłowód siedmiordzeniowy, zapewniający siedmiokrotnie wyższą przepustowość niż powszechnie stosowane standardowe światłowody telekomunikacyjne. Światłowód spółki IPT Fiber osiągnął rekordową prędkość przesyłu danych podczas międzynarodowych testów i posiada potencjał, aby stać się polską odpowiedzią na globalne potrzeby w transmisji danych.

Spełniają się marzenia polskich naukowców, a początki ich badań nad światłowodami sięgają lat 70. oraz Lublina i UMCS-u. Spełniają się również oczekiwania operatorów telekomunikacyjnych w zakresie radykalnego zwiększenia pojemności sieci i jakże istotnego w tych czasach, bezpieczeństwa transmisji danych oraz technologii przyjaznej dla środowiska. Rozpoczynamy budowę obiektu najnowocześniejszego w Europie, pozwalającego prowadzić kluczowe badania światłowodów specjalnych łączących: rekordową i bezpieczną transmisję z możliwością pozyskiwania danych z otoczenia, takich jak temperatura czy naprężenia, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jestem przekonany, że profesjonalizm i międzynarodowe doświadczenie w realizacji obiektów strategicznych przez firmę STRABAG, zagwarantuje wysoką jakość zarówno części budowlanej, jak i technologicznej naszej inwestycji oraz terminowe wykonanie” - podsumował w trakcie spotkania w urzędzie miasta Lubartów, Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber.

Realizacji inwestycji podjął się STRABAG, który od ponad 35 lat realizuje w Polsce najbardziej prestiżowe i zaawansowane inwestycje budowlane.

Przed nami duże wyzwanie, ale i bardzo ciekawy projekt, którym jest budowa tego nowoczesnego centrum. Zakres prac obejmuje wybudowanie zakładu wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt będzie składał się z dwukondygnacyjnej części administracyjno-biurowej wraz z pomieszczeniami technicznymi o wysokości blisko 8 m oraz jednokondygnacyjną halą produkcyjno-badawczą wraz z wieżą o wysokości ponad 16 m. STRABAG jest odpowiedzialny za wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ogrzewania i ciepła technologicznego. Całość zostanie objęta monitoringiem. Nad bezpieczeństwem zakładu czuwać będzie system sygnalizacji przeciwpożarowej wraz z instalacją detekcji gazów. W ramach projektu dostarczymy także wyposażenie do produkcji światłowodów. Tym samym powstanie nowoczesny zakład z halami wytwarzania szkła oraz laboratorium optycznym. Jestem przekonany, że nasz doświadczony zespół przekaże inwestycję w zakładanym czasie” – powiedział Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG.

Koszt całkowity inwestycji wyniesie ok. 110 mln zł, z czego ponad 51 mln zł to kwota dofinansowana ze środków publicznych. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku. Centrum rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2024 roku i ma zatrudniać ponad 50 pracowników. Pierwszy etap rekrutacji ruszy już maju 2023 roku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »