Kultura, sztuka » Kultura

ŚWIAT I POLSKA W OBIEKTYWIE. WYSTAWA GRAND PRESS PHOTO ZNOWU W BONARCE

ŚWIAT I POLSKA W OBIEKTYWIE. WYSTAWA GRAND PRESS PHOTO ZNOWU W BONARCE
Zobacz więcej zdjęć »
Wzruszają, bawią i przerażają. Najlepsze zdjęcia czołowych polskich fotoreporterów, które od 10 do 24 października będzie można oglądać w krakowskiej Bonarce. Na wystawę składa się 250 najlepszych prac prestiżowego konkursu Grand Press Photo. Jest wśród nich zdjęcie roku 2017 autorstwa Adama Lacha.

Do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu - magazyn „Press" i Fundacja Grand Press oraz Partner Wystawy Miejskiej - Bonarka. - Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy krakowianie po raz kolejny zobaczą w Bonarce tę wyjątkową wystawę. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Odwiedzających nasze centrum zachęcamy do chwili refleksji nad współczesnym światem, zatrzymanym w kadrach wybitnych fotoreporterów. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 250 zdjęć prasowych, w tym fotografie pojedyncze, fotoreportaże i projekty dokumentalne - mówi Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager Bonarki.

Na wystawie w Bonarce zobaczymy m.in. zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która uciekła z Birmy do Bangladeszu; obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ubiegłym roku; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości. Silne emocje w odwiedzających wzbudzą opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku i autobiograficzny dokument o zmaganiu się fotografa z depresją.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany przez magazyn „Press" to najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs branżowy dla zawodowych fotoreporterów. Zgodnie z jego tradycją na czele jury stoi światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo - w tej edycji był to Stefano De Luigi z agencji VII. Oprócz niego w jury zasiedli wybitni fotoreporterzy i fotoedytorzy z Polski i z zagranicy m.in. Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza"), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni) i Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur). Jury zgodnie podkreśla, że poziom tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki, a nadesłane prace często poruszały wyjątkowo trudne i ważne dla Polski i świata tematy.

- Wybrane przez nas Zdjęcie Roku przypomina o czymś bardzo istotnym, a może najważniejszym - o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć, że wolność jest podstawą każdej demokracji - mówi Stefano De Luigi, przewodniczący jury. - Co więcej, w tej fotografii można dopatrzeć się podobieństwa do słynnego obrazu Eugene'a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady", co dodaje jej tylko niezwykłości - dodaje.

Autorem Zdjęcia Roku jest Adam Lach. Zwycięska fotografia przedstawia protest w Warszawie przeciwko reformom polskiego sądownictwa z 24 lipca 2017 roku.

- Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę płynącą z tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło wagę rzeczy, które dzieją się w naszym kraju. Niezwykle jest to, że ludzie się jednoczą. I po jeden, i po drugiej stronie - a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować - mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.

Pojedyncze zdjęcia i fotoreportaże rywalizowały w siedmiu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka i Portret. Nowością było wprowadzenie kategorii Young Poland dedykowanej dla młodych fotografów, którzy nie ukończyli 26 roku życia. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział prawie 5 tys. zdjęć. Z czego do finału zakwalifikowało się zaledwie 80 prac.

W osobnym konkursie Photo Book oceniano książki fotograficzne. Tytuł Photo Book of The Year 2017 otrzymała książka „9 Gates of No Return" Agaty Grzybowskiej - opowieść o dziewięciu osobach, które porzuciły miejskie życie i zamieszkały w Bieszczadach.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku.

Mecenasem Grand Press Photo 2018 jest Nikon.

Partnerami konkursu i wystaw są: Bonarka, Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Inicjatywa Nasza Niepodległa.

Partnerami wystaw są: Drukarnia Andrus i ThyssenKrupp Materials Poland S.A.

Patroni medialni wystawy w Krakowie: „Dziennik Polski", „Nasze Miasto" oraz Radio Kraków.

Wystawę można oglądać bezpłatnie na placu przy fontannie w Bonarce, w godzinach pracy centrum.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Lyrmed

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »