Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Światowy Dzień Oceanów - zgłębiajmy wiedzę na temat ochrony ekosystemów morskich

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów.

Organizacja pozarządowa MSC przygotowała dla dzieci i dorosłych interesujący pakiet edukacyjny, zawierający m.in. film edukacyjny, lekcję on-line, gry i zabawy edukacyjne oraz łamigłówki. Poprzez akcję edukacyjną MSC pragnie przypomnieć, że to od nas i naszych codziennych decyzji zależy stan mórz i oceanów. 

Ochrona mórz i oceanów - dlaczego jest ważna?
 
Obchodzony na całym świecie w dniu 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku. To okazja, aby przypomnieć społeczeństwu, że życie na Ziemi jest uzależnione od kondycji oceanów, a ich los zależy od działań nas wszystkich.
 
Oceany zajmują ponad 70% powierzchni naszej Planety. Regulują klimat, produkują tlen  oraz stanowią ważne źródło pożywienia dla 3 mld ludzi na Ziemi. Przemysł rybny to ogromna gałąź gospodarki ogólnoświatowej, w której zatrudnienie znajduje ponad 200 milionów ludzi na całym świecie w sektorach takich jak: rybołówstwo, przetwórstwo czy transport ryb i owoców morza.
 
Wskutek nieodpowiedzialnej działalności człowieka ekosystemy oceanów są zagrożone. Plastik, zanieczyszczenia oraz zmiany klimatu mają ogromny wpływ na oceany, jednak największym zagrożeniem jest ich przełowienie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 1/3 światowych zasobów ryb już jest przełowiona. To odpowiedni moment, aby się zatrzymać i poszukać odpowiedzi na pytanie: „Co możemy zrobić dziś, aby w przyszłości nie zabrakło ryb dla naszych dzieci?".
 
Edukacja ze znakiem MSC - chrońmy naturalne piękno mórz i oceanów

 
Organizacja pozarządowa MSC zachęca do pozytywnej edukacji najmłodszych oraz dzieci w wieku szkolnym. Pakiet przygotowany z okazji Światowego Dnia Oceanów obejmuje materiały edukacyjne wprowadzające w świat ekosystemów morskich, istniejących w nim sieci pokarmowych. Pokazują one jak wygląda życie rybaków oraz wyjaśniają, czym jest przełowienie i dlaczego to jedno z największych wyzwań w zakresie ochrony środowiska. Dzięki materiałom edukacyjnym dzieci mogą poznać piękno mórz i oceanów oraz ich rolę na Ziemi oraz zrozumieć, dlaczego od naszych codziennych wyborów zależy to, czy ryb i owoców morza nie zabraknie dla przyszłych pokoleń.
 
Dnia 8 czerwca z okazji Światowego Dnia Oceanów o godz. 13:00 zapraszamy do udziału w lekcji on-line, którą poprowadzi zespół MSC Polska. Dzięki wirtualnemu spotkaniu z pracującymi w MSC: Anną Dębicką - oceanografem oraz dr Martą Potocką - biologiem morza, uczniowie wezmą udział w fascynującej przygodzie i poznają bliżej niezwykły świat ukryty pod powierzchnią wody oraz najważniejsze czynniki, które zagrażają ekosystemom morskim. Lekcja przewidziana jest dla uczniów ze szkół podstawowych, jednak przedstawione w przystępny sposób informacje, mogą być także ciekawe dla młodszych i starszych uczestników. Na zakończenie lekcji przewidziano krótki panel pytań i odpowiedzi oraz konkurs z nagrodami.
 
Przed udziałem w lekcji on-line MSC zachęca wszystkich uczniów i ich opiekunów do obejrzenia filmu edukacyjnego "Mój tata jest rybakiem", który jest już dostępny na stronie msc.org/pl/edukacja. Podczas 15 minutowej projekcji uczniowie wspólnie z główną bohaterką filmu - córką rybaka - zostaną wprowadzeni w świat oceanów oraz poznają znaczenie zrównoważonego rybołówstwa.
MSC zachęca także wszystkich nauczycieli i rodziców do zorganizowania własnej lekcji na temat ochrony ekosystemów morskich z okazji Światowego Dnia Oceanów. Pomocny okaże się tu na pewno gotowy scenariusz lekcji oraz „Mój morski zeszyt" z zestawem gier i zadań o różnym poziomie trudności.
 
W ramach edukacji najmłodszych zostały przygotowane również dodatkowe materiały uzupełniające, które obejmują gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli (scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeń, tematy do dyskusji) oraz przepisy kulinarne dla całej rodziny.
 
 Przygotowany przez MSC zestaw edukacyjny zawiera:

1.      Film edukacyjny „Mój tata jest rybakiem" - wprowadzający młodych ludzi w tematykę zrównoważonego rozwoju mórz i oceanów oraz uświadamiający, jak olbrzymią rolę odgrywają rybacy oraz zrównoważone połowy.

2.      Lekcję on-line 8 czerwca godz.13:00 z okazji Światowego Dnia Oceanów - dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

3.      Materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli - scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeń, tematy do dyskusji, prezentacja oraz inne materiały, które mogą być przydatne podczas prowadzenia lekcji geografii, przyrody czy biologii.

4.      Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym - 16-to stronicowy "Mój morski zeszyt" z łamigłówkami i zagadkami dla dzieci oraz gry i zabawy edukacyjne zachęcające do pracy w grupach i eksperymentowania, będące doskonałym uzupełnieniem pozostałych materiałów.

5.      Gry i zabawy dla najmłodszych - kolorowanka, krzyżówka, łamigłówki.

6.      Przepisy kulinarne - dla całej rodziny.

Zapraszamy do udziału w lekcji on-line i korzystania z materiałów edukacyjnych MSC. Więcej informacji: www.msc.org/pl/edukacja .

Kontakt: polska@msc.org

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MSC-Polska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »