Gospodarka » Przemysł

Synergia natury i technologii, czyli o zielonym rozwoju w kontekście Expo 2020 Dubai

Koncepcja zrównoważonego rozwoju z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego. Szacuje się, że na obecnym poziomie konsumpcji zużywamy ekwiwalent 1,7 zasobów planety , wykorzystując więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie naturalnie odnowić i emituje znacznie więcej odpadów, niż jest w (...)

Koncepcja zrównoważonego rozwoju z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego. Szacuje się, że na obecnym poziomie konsumpcji zużywamy ekwiwalent 1,7 zasobów planety[1], wykorzystując więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie naturalnie odnowić i emituje znacznie więcej odpadów, niż jest w stanie wchłonąć. Bardziej świadomy sposób zarządzania surowcami wraz z koniecznością dostosowania się do zmian klimatu sprawia, że tematyka zielonych miast, jak również szeroko rozumianego rozwoju w poszanowaniu do natury, staje się coraz wyraźniejszym trendem nie tylko w nauce, ale i biznesie. Dowodem na to jest chociażby jeden z motywów przewodnich Expo 2020 Dubai.

Expo to jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie o charakterze promocyjno-gospodarczym. Polska znalazła się w ekskluzywnym gronie kilkudziesięciu krajów, które budują własny pawilon na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Pawilon Polski będzie główną areną prezentacji oraz nośnikiem informacji o kraju, zaś jego narracja będzie budowana wokół myśli przewodniej: „Poland. Creativity inspired by nature”. Jedną z wystaw prezentowanych w strefie wystaw czasowych będzie Xylopolis.

- Podlaskie zasilane naturą to nie tylko hasło promocyjne naszego regionu, ale pewnego rodzaju filozofia, która przyświeca naszym działaniom. Wystawa Xylopolis w pełni oddaje wartości, jakie chcemy prezentować jako region i cele, do jakich dążymy: bycie regionem, który czerpie z bogactwa natury na wielu obszarach, zarówno w sferach gospodarczych, turystyce, nauce, jak i sztuce. Wszystko to zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Możliwość zaprezentowania naszych wartości właśnie w odniesieniu do przyrody, z którym jesteśmy nierozerwalnie związani to duża szansa dla naszego regionu - mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Jak komunikują organizatorzy Expo 2020 Dubai, zależy im nie tylko na zjednoczeniu świata, ale także wytyczeniu kierunków rozwoju w dążeniu do czystszej, bezpieczniejszej i zdrowszej przyszłości dla wszystkich w poczuciu odpowiedzialności za życie w harmonii i równowadze ze światem przyrody[2]. Wystawa Xylopolis, która będzie podzielona na trzy prezentacje, stanowi odpowiedź na cel wyznaczony przez gospodarzy Światowej Wystawy.

 

Synergia natury i technologii

Technologia oraz natura zdają się być utożsamiane jako dwa przeciwstawne pojęcia. Jedna z części wystawy Xylopolis „Natura, która pokochała człowieka”, będzie tego całkowitym zaprzeczeniem.

Województwo podlaskie zaprezentuje, jak nowoczesna technologia pomaga dbać o przyrodę i prowadzić  zrównoważoną gospodarkę leśną, gdzie roboty i inteligentne drony badają puszczę, a w przyszłości mogą stać się strażnikami jej bezpieczeństwa i zdrowia. Celem tej części wystawy będzie pokazanie symbiozy przyrody z rozwojem technologicznym i gospodarczym, tworzącej ideę „Puszczy Krzemowej”: inteligentnego ośrodka miejskiego, gdzie natura wraz z technologią tworzą jeden organizm. Zaprezentowana zostanie także  metoda ultraszybkiego zimnego zapisu informacji, opracowana przez zespół prof. Andrzeja Stupakiewicza z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Pozwala ona zapisywać dane z bezkonkurencyjną szybkością – nawet tysiąc razy szybciej niż w najszybszych obecnie dostępnych pamięciach typu RAM. Ponadto podczas zapisu i odczytu informacji, temperatura nośnika magnetycznego wzrasta na tyle nieznacznie, że chłodzenie nie jest potrzebne, a energia zużywana do przełączenia pojedynczego bitu jest nawet milion razy mniejsza niż w najbardziej obecnie energooszczędnych pamięciach magnetorezystywnych RAM.

- Wiedzieliśmy, że Heterobasidion annosum [korzeniowiec sosnowy] powoduje chorobę, która niszczy całe drzewostany. Teraz udowodniliśmy, że ten grzyb potrafi też hamować wzrost komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym zdrowych. Wstępnie przeanalizowaliśmy jego skład chemiczny, zbadaliśmy pod kątem genetycznym i jako pierwsi potwierdziliśmy jego potencjalne działanie lecznicze – wyjaśnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Wystawa Xylopolis to mariaż pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Przestrzeń ta w nieoczywisty sposób będzie pokazywać potencjał drzemiący w naturze, który z powodzeniem może być wykorzystany przy tworzeniu miast przyszłości.[1] https://www.earthovershoot.org/what-we-do/footprint.html

[2] https://www.expo2020dubai.com/pl/understanding-expo/programme-for-people-and-planetRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »