Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Szczepionki na raka i turystyka kosmiczna. Przed nami najlepszy czas dla nauki?

Czy wierzymy, że w najbliższych latach będziemy mogli swobodnie spacerować po Księżycu? Które odkrycia budzą w nas ciekawość, a których z nich się obawiamy? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela druga edycja raportu 3M State of Science Index 2019.

Już po raz drugi 3M weryfikuje, jak postrzegana jest nauka, jakie emocje w nas budzi i jak, według respondentów, będzie wyglądała jej przyszłość w nadchodzących latach. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 14 000 osób z 14 krajów świata, wśród których znalazło się po 1000 osób z krajów takich jak Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Singapur, Wielka Brytania, USA, Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk, Polska, Arabia Saudyjska i Południowa Afryka.

Sny o potędze

Rzeczywistość często jest wyprzedzana przez literaturę i kino. Na wielkim ekranie od zawsze dominowały „sny o potędze” – odkrywaniu świata, ujarzmianiu przyrody i pokonywania ludzkich słabości. Obrazy popkultury niewątpliwie są odbiciem ludzkiej ciekawości oraz silnie pobudzają masową wyobraźnię, która kształtuje nasze oczekiwania względem nauki i jej osiągnięć. Raport 3M State of Science Index 2019 wskazuje, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do przyszłości nauki – aż 84% Polaków deklaruje optymizm, podczas gdy 69% respondentów twierdzi, że ma zaufanie do nadchodzących odkryć i przyszłość nauki nie budzi ich podejrzliwości oraz niepokoju.

Odkrycia naukowe – strach czy ciekawość i zainteresowanie?

Czego spodziewamy się zatem po naukowych osiągnięciach? Zdaniem niemal 64% badanych, przyszłość nauki przyniesie nie tylko szczepionki na przewlekłe choroby, takie jak rak lub cukrzyca, ale według 60% globalnych respondentów w najbliższych latach czekają nas również podróże w kosmos. 45% Polaków sądzi, że w pracy zostaniemy zastąpieni przez roboty, a w klonowanie genów na większą skalę wierzy tylko 23% badanych.

Gdy myślimy o nadchodzących osiągnięciach naukowych, czujemy ciekawość spowodowaną perspektywą odkrycia szczepionek na choroby przewlekłe, turystyki kosmicznej czy latających aut. Co budzi nasz niepokój? Najbardziej obawiamy się edycji genów, modyfikowanej żywności czy klonowania ludzi – nastroje te potwierdza raport 3M State of Science Index 2019. Modyfikacja genów budzi obawy 72% Polaków, a klonowania ludzi boi się aż 84% pytanych roadów. Co czwartego Polaka niepokoi także genetycznie modyfikowana żywność i jej skutki dla zdrowia obecnego i przyszłych pokoleń.

To co najlepsze jeszcze przed nami

W to, że najlepsze dopiero nadchodzi, wierzy aż 62% respondentów na świecie i 50% ankietowanych w Polsce. Według raportu 3M State of Science Index 2019, 62% globalnych respondentów uważa, że najlepsze dni nauki są jeszcze przed nami. 32% z nas sądzi, że najlepszy czas dla nauki jest właśnie tu i teraz, a jedynie 17% osób w Polsce twierdzi, że najlepszy czas nauka ma już za sobą.

Skąd nasze zainteresowanie nauką? Większość z nas wierzy, że postęp przyczyni się do poprawienia jakości życia przyszłych pokoleń. Prawie połowa badanych w Polsce chciałaby, aby odkrycia naukowe przyniosły poprawę stanu opieki zdrowotnej na świecie. Niemal co czwarty Polak pragnie, by nauka przyczyniła się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska oraz rozwiązała problem głodu na świecie. Na liście pojawia się również temat ekologii – 24% Polaków chciałoby, aby priorytetem nauki stało się rozwiązanie globalnego problemu zmian klimatycznych. Większą wagę przykładamy jednak do tego, aby nadchodzące odkrycia zniwelowały problem z zaopatrzeniem w czystą wodę czy dostępem do źródeł energii odnawialnej. Jak udowadnia tegoroczny raport 3M State of Science Index: chcemy, aby nauka poprawiła jakość naszego życia i wierzymy, że jej osiągnięcia rozwiążą globalne problemy, z którymi zmaga się ludzkość.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

HK
http://hkstrategies.com/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »