Rozrywka i wypoczynek » Hobby

Sztućce do ryby nie gryzą!

Sztućce do ryb przyprawiają o zakłopotanie osoby, które dotąd nie miały z nimi do czynienia. Jak jeść rybę prawie normalnie wyglądającym widelcem i nożem, którym niczego nie można ukroić z tej racji, że jest tępy?

Konsumowanie ryb wg zasad savoir-vivre`u jest zdefiniowane jasno: w zależności od rodzaju przyrządzenia ryby, do jej spożywania służą nam różne sztućce.

Przypatrzmy się pokrótce, jakie NIE wchodzą w grę. Tutaj nie będzie dużo do wymieniania: ryb pod każdą kulinarną postacią nie jemy dwoma widelcami. Koniec, kropka.

Do prawidłowego skonsumowania ryb służą nóż i widelec. Ale nie do każdej ryby i nie zwykłe noże i widelce. Tutaj zaczynają się schody, na szczęście niezbyt strome. Ryby twarde, wędzone lub marynowane powinno się pałaszować nieco mniejszymi niż normalne sztućcami, przeznaczonymi do przekąsek. Śledzik w dzwonkach, wędzony łosoś i węgorz – te specjały wraz ze sztućcami do przekąsek stanowią skończoną doskonałość.

Jeśli przed naszymi oczyma na talerzu wyrośnie filet z ryby, do jego (prawidłowego wg zasad dobrego wychowania) zjedzenia przyda nam się tylko widelec, najbardziej zwykły.

Kiedy za to na stole pojawią się specjalne sztućce do ryby? Wtedy, kiedy będziemy zmagać się z rybą smażoną lub gotowaną w całości i tak też podawaną wliczając w to rybę w dzwonkach. Widelec jest nieco szerszy od standardowego i pośrodku między zębami ma nieduże wgłębienie, charakterystyczną łezkę. To specjalne miejsce służy do przytrzymywania kręgosłupa, kiedy sprawnie operować będziemy nożem do ryby, który noża wcale nie przypomina. Jest tępo zakończony z obu stron i ukośnie ścięty. Nóż nie służy do cięcia, a oddzielania płatów smakowitego mięsa, dlatego ostra krawędź nie jest w ogóle potrzebna.

Sztućce do ryby nie są szczególnie popularne. Spójrzmy na podstawowy zestaw sztućców Villeroy Oscar, znajdujemy w nim: widelce, łyżki, noże, łyżeczki i widelczyki do ciasta. Sztućców do ryby ani śladu. Nawet bardziej rozbudowane zestawy nie zawierają widelców i noży o charakterystycznym kształcie. Oczywiście, w większości przypadków możemy je dokupić do poszczególnych zestawów jako osobną część, ale miejsca w gustownej walizce dla siebie nie znajdą.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ggraper

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »