Kultura, sztuka » Kultura

Sztuka poza czasem. Twórczość Stefana Norblina od 12 października w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Sztuka poza czasem. Twórczość Stefana Norblina od 12 października w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Zobacz więcej zdjęć »
Retrospektywa prac cenionego za życia, acz zapomnianego po śmierci artysty nosi tytuł Sztuka poza czasem. Stefan Norblin 1892–1952. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dorobku Norblina w Warszawie od czasów międzywojnia.

Na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziale Muzeum Narodowego
w Warszawie, pokazane zostaną prace z polskich i zagranicznych kolekcji, w tym wiele plakatów, portrety wybitnych osobistości, grafika użytkowa, projekty wnętrz pałacowych
i kostiumów do sztuk teatralnych, a także wyjątkowy obraz religijny.
Stefan Norblin, prawnuk Jean-Pierre'a Norblina de la Gourdaine, wybitny malarz, ilustrator i projektant, mistrz plakatu, realizujący się artystycznie także w architekturze wnętrz, jest przykładem artysty, dla którego nie istniały ograniczenia stylistyczne czy techniczne.
Z powodzeniem tworzył scenografie, malowidła ścienne, grafikę reklamową czy okładki książek. Wybitne dzieła powstawały na zamówienie koneserów sztuki z Polski, USA, a także odległych kulturowo Indii.
W 2012 roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci Stefana Norblina - mówi Maria Kurpik, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. - To doskonała okazja,
by przypomnieć twórczość tego wybitnego polskiego artysty, a także poznać jego niezwykle barwne życie, tragicznie zakończone samobójczą śmiercią.
Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, które udostępniło część własnych zbiorów. Wernisaż odbędzie się w dniu przewiezienia prochów artysty i jego żony, aktorki Leny Żelichowskiej, z USA do Polski i ich uroczystego złożenia na warszawskich Powązkach.
Ekspozycję wzbogacą wydarzenia towarzyszące, w tym m.in.: polska premiera dokumentu o Stefanie Norblinie, pokazy filmów z Leną Żelichowską w roli głównej, spotkania ze znawcami twórczości artysty oraz z jego synem - Andrew Norblinem.
Wystawę można zwiedzać do 31 stycznia 2013 roku. Szczegóły na stronie www.postermuseum.pl i na facebookowym profilu Muzeum Plakatu w Wilanowie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »