Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Sztuka, seks i choroby psychiczne

Sztuka, seks i choroby psychiczne
Zobacz więcej zdjęć »
Na zaproszenie Kliniki Wolmed ponad 150 lekarzy, terapeutów i psychologów z całego kraju spotkało się w Bełchatowie i w Dubiu na II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wokół Mózgu”.

Tym wydarzeniem Klinika wpisuje się w szeroką kampanię społeczną, zainicjowaną 17 lat temu w październiku przez Światową Organizację Zdrowia , promującą wiedzę o zdrowiu psychicznym- podkreślił Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki i gospodarz Konferencji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguWymienione w tytule dziedziny tylko pozornie wydają się oddalone od siebie.  Profesor Jerzy Vetulani, słynny polski neurobiolog, przypomniał  w swoim wykładzie, że tworzenie i odbieranie sztuki jest immanentną cechą naszego gatunku. Jej wpływ na rozwój ludzkiego mózgu dowodzą  badania nad prehistorią, a potwierdzają najnowocześniejsze metody obrazowania reakcji układu nerwowego. Sztuka tworzona przez ludzi dotkniętych chorobą psychiczną, umożliwia  wgląd w ich subiektywny świat i często jest lepszym narzędziem analitycznym i badawczym niż nowoczesne maszyny medyczne. Twórczość chorych na schizofrenię i inne choroby układu nerwowego przekroczyła już dawno progi światowych salonów. El Greco, Goya, Van Gogh czy współcześni twórcy kierunku „Art.Brut” jak Adolf Wölfi i Heinrich Müller,  pozostawili trwały ślad w dziedzictwie światowej kultury.

O ile chorzy z zaburzeniami psychicznymi odzyskali już swoje prawa do uczestniczenia w tworzeniu i odbiorze sztuki, o tyle prawa do spełnienia w życiu seksualnym są wciąż lekceważone i wstydliwie omijane nawet przez lekarzy. Mówił o tym profesor Zbigniew Lew-Starowicz. Na choroby psychiczne zapada coraz więcej młodych ludzi ( np. schizofrenia 15 – 35 lat) w wieku prokreacyjnym, dla których problemy seksualne stają się dodatkowym czynnikiem, pogłębiającym zaburzenia psychiczne, rujnującym związki partnerskie i utrudniającym powrót do aktywności społecznej. Równowagę można przywrócić zmianą neuroleptyku, leczeniem hipreprolaktynemii, lekami wspomagającymi i miejscowymi czy terapią partnerską.  

Profesor Wojciech Gruszczyński, autor unikalnych badań nad uszkodzeniami okołoporodowymi mózgu przypomniał, że wiele chorób psychicznych, które objawiają się w dorosłym życiu, ma swój początek w wieku prenatalnym. Tym razem profesor skupił się na diagnostyce i sporach orzeczników, dotyczących padaczki skroniowej. Potwierdził, że jego zdaniem napadowość objawów psychopatologicznych, którym towarzyszy patologia EEG, upoważnia do pełnego rozpoznania padaczki. To nadzwyczaj dobra wiadomość dla wielu chorych, którzy borykają się z orzecznictwem.

Prof. Lucyna Golińska, dr Julita Gryz-Gruszczyńska i mgr Nina Leweandowicz przedstawiły rolę psychoterapii w leczeniu zaburzeń psychicznych. Prof. Rabe- Jabłońska podkreśliła rolę wczesnej diagnostyki, a prof. Iwona Kłoszewska  i dr hab. Tomasz Sobów znaczenie nowoczesnych leków w chorobach otępiennych i depresji.  

-Nie ma zdrowia, bez zdrowia psychicznego! -   przypomniała na zakończenie Joanna Wysogląd-Wolniak, założycielka Kliniki i organizatorka spotkania, zapraszając gości i grono wykładowców, na III Ogólnopolską  Konferencję Naukową , która odbędzie się także w październiku, w 2010 roku.   

Swietłana NapierajRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Justyna Szczerbakowicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »