Społeczeństwo » Społeczeństwo

TABO - wzrost zainteresowania kremacją w Polsce

TABO - wzrost zainteresowania kremacją w Polsce
Zobacz więcej zdjęć »
Kremacja to zjawisko stosunkowo nowe w Polskich warunkach społeczno-kulturowych, jednak od czasu kiedy to firma TABO zainstalowała w Polsce pierwszy piec kremacyjny wiele się zmieniło.

Niewątpliwie rok 2008 będziemy mogli uznać za przełomowy, gdyż w tym roku uruchomiono w Polsce dwa nowe krematoria, co z istniejącymi dotychczas daje już łączną liczbę 10 krematoriów. Patrząc na historię kremacji w Polsce należy uznać, że najbardziej odpowiadają polskim warunkom i wymaganiom polskich zwyczajów, szwedzkie piece kremacyjne firmy TABO - których obecnie pracuje w Polsce 14 sztuk i 3 urządzenia stanowiące kopię pieców kremacyjnych szwedzkich - wykonane przez czeskiego podwykonawcę.

Ponadto w dwóch krematoriach stosowane są piece amerykańskie, których wydajność i koszty eksploatacji powodują, że są to krematoria marginalne. Szwedzka firma TABO która lideruje na rynku Polskim, ale również Europejskim w związku z największymi Targami Branży Pogrzebowej MEMENTO 2008 zleciła przeprowadzenie w Polsce badania opinii publicznej z którego wynika, że kremacja zyskuje akceptację społeczną głównie dzięki otwartości i transparentności krematoriów. Jako największą zaletę krematoriów, rodziny osób kremowanych uznały możliwość obejrzenia na żywo momentu wprowadzenia zwłok do pieca. Czynnik ten i związana z nim oprawa sprawia, że rodzina ma możliwość w bardzo namacalny sposób uczestniczyć w pożegnaniu osoby bliskiej jeszcze przed pogrzebem.

Dlatego też ankietowane osoby (których osoba bliska w ciągu ostatnich 5 lat została skremowana, lub uczestniczyli przy kremacji) uznały ten czynnik za najważniejszy - aż 72%. Natomiast za największą wadę kremacji uznali ankietowani przeprowadzanie kremacji poza miejscem zamieszkania osoby kremowanej - w taki sposób, że możliwość uczestniczenia w pożegnaniu osób bliskich jest bardzo utrudniona - tak odpowiedziało aż 47%. Podsumowując badanie firma TABO w opublikowanej informacji podała, że również średnio aż o 7% wzrosło zainteresowanie kremacją w badaniu na reprezentatywnej grupie obywateli (o 3% na wsiach i miastach poniżej 25 tys mieszkańców i 11% w miastach większych). Nie jest to jednak już tak imponujący wynik jeżeli weźmie się pod uwagę, że faktyczny wzrost ilości przeprowadzanych w Polsce kremacji wynosi ok. 20%.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Producent szwedzkich pieców kremacyjnych
http://www.tabo.info.pl

Komentarze (3)

 • avatar
  Liberman 2010-01-15 09:40:23

  Czy jakaś firma prowadzi aktualne badania rynku pod kontem ilości kremacji, w jakich krematoriach przeprowadza się ile kremacji, które krematoria liderują, zależność ilości kremacji od jej ceny itp.? bardzo chętnie bym zapoznał się z takimi wynikami.

 • markos
  markos 2008-10-28 17:41:55

  No cóż na cmentarzach coraz mniej miejsca, mnie tam wszystko jedno co się ze mną stanie po śmierci

 • avatar
  infor 2008-10-28 12:28:28

  Gdzie można znaleźć pełne wyniki badania? Jestem zainteresowany też innymi pytaniami i udzielonymi odpowiedziami.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »