Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Tańczyć warto od dziecka

Tańczyć warto od dziecka
Zobacz więcej zdjęć »
Nie każdy, kto tańczy w dzieciństwie, zostaje później zawodowym tancerzem. Ale prawie każdy tancerz, który osiąga sukcesy w tańcu towarzyskim, naukę rozpoczynał w dzieciństwie. Jeśli Twoje dziecko ma dobre poczucie rytmu, pomóż mu rozwinąć talent.

Większość tancerek i tancerzy naukę tańca rozpoczyna bardzo wcześnie – często tuż po ukończeniu 4. roku życia. Warto zauważyć, że pierwsza kategoria wiekowa podczas turniejów tanecznych obejmuje dzieci w wieku poniżej 7 lat, a więc już wówczas dzieci mogą tańczyć naprawdę dobrze!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nie trzeba jednak wiązać zawodowej przyszłości dziecka z turniejami, aby dostrzec korzyści płynące z tańca. Rzadko która aktywność tak kompleksowo oddziałuje na rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny i społeczny młodego człowieka. Lepsze poczucie rytmu,  doskonalsza świadomość własnego ciała, umiejętność współpracy z innymi – to tylko kilka najbardziej elementarnych korzyści, jakie daje taniec.

Do mniej oczywistych należy rozwój wyobraźni i intelektu; coraz więcej badań potwierdza korzystny wpływ tańca na ludzki umysł.  Na przykład osoby, które uczą się tańca, łatwiej się koncentrują, a dzięki wyćwiczonej wyobraźni przestrzennej, lepiej radzą sobie z zadaniami matematycznymi.

Posyłanie dzieci na zajęcia taneczne od najwcześniejszych lat może przynieść wiele dobrego. W sposób szczególny warto wziąć pod uwagę taką możliwość, gdy dziecko samo „rwie się” do tańca i wykazuje dobre poczucie rytmu. To bowiem może oznaczać, że mały tancerz ma szansę wiele osiągnąć na parkiecie, sprawiając tym wiele radości tak sobie (w końcu taniec uwalnia endorfiny), jak i rodzicom.

Pierwsze buty dla tancerza

Jeśli dziecko wykazuje predyspozycje w stronę tańca, warto zrobić wszystko, aby w pełni je wykorzystać. Ważne, aby posyłać swoje pociechy na dobre kursy taneczne, które nie okażą się jedynie fajną zabawą, ale naprawdę nauczą młodych uczestników różnych stylów tanecznych. Nie należy się też obawiać turniejów, a raczej korzystać z okazji, które pozwolą dziecku zdobyć większą śmiałość i nauczyć występów przed publicznością.

Pamiętajmy przy tym, że talent to jedno, dobry instruktor tańca to drugie, ale młodemu tancerzowi lub tancerce potrzebne są także odpowiednie buty. Nie sposób bowiem dobrze tańczyć, a tym bardziej rywalizować na parkiecie z innymi, w niewygodnym lub nieprzepuszczającym powietrza obuwiu.

Warto wiedzieć, że buty taneczne dla dzieci nie są jedynie pomniejszonymi wersjami butów dla dorosłych. Zazwyczaj obuwie przygotowywane jest w taki sposób, aby spełniało regulaminowe wymagania podczas turniejów. W najniższych klasach tanecznych stroje tancerzy powinny być proste (E, D, C) i pozbawione ozdób, dlatego – co do zasady – w butach dziecięcych nie stosuje się np. kryształków, czy nawet ozdobnych klamerek. 

Buty dziewczęce zazwyczaj wykonywane są z satyny w kolorze cielistym. Są to modele z otwartymi palcami, na niskim obcasie – tzw. klocku o wysokości od 2,5 do 3,5 cm. W wyższych grupach wiekowych (juniorzy młodsi 12-13 lat) dopuszczalne są już obcasy kieliszkowe i kubańskie 4- i 5-centymetrowe.

Chłopcy zaczynają tańczyć w wiązanym obuwiu na płaskim obcasie. Jeśli wybierają tańce latynoamerykańskie, w wyższych kategoriach wiekowych (zazwyczaj już w kat. juniorów młodszych) potrzebować będą butów na wyższym obcasie. Jeśli tańczą na turniejach we frakach, strój powinien być uzupełniony butami z lakierowanej, czarnej skóry.

Satyna, skóra, a może dodatkowe opcje?

Rodzice, którzy chcą kupić dziecku buty taneczne, stoją przed wieloma dylematami. Choć powyższe zasady są dość proste, istnieje duży wybór opcji, które można wybrać podczas zamawiania obuwia tanecznego.

Podstawowym pytaniem, jakie zadają rodzice przy zakupie butów do tańca, jest pytanie o rozmiar. Stopy dzieci szybko rosną, a turnieje nie odbywają się codziennie, czy można więc kupić buty nieco za duże, tak aby posłużyły dziecku przez dłuższy czas?

- Buty dziecięce nie muszą być idealnie dopasowane do stopy, tzn. mogą posiadać pewien zapas – wyjaśnia Piotr Brożek z firmy obuwniczej Sensatiano. – Nie można jednak przesadzić! Zdarza się, że rodzice chcą zamówić buty o dwa rozmiary za duże. Niestety, takie buty będą po prostu przeszkadzały w tańcu, np. u dziewcząt czubek buta będzie się podwijał – podkreśla.

Wątpliwości może też wzbudzać dobór odpowiednich materiałów. Klasyczny wybór w przypadku obuwia tanecznego dla dziewcząt stanowi satyna – w porównaniu ze skórą jest tańsza, lżejsza, a przy tym efektowniej wygląda na parkiecie.  Zdarza się jednak, że klienci wolą buty ze skóry, która uchodzi za materiał szlachetniejszy i trwalszy, a przy tym lepiej dopasowujący się do stopy.

- Rodzice często zamawiają dla dzieci buty ze skóry, czasem ze skórzaną futrówką (wewnętrzną częścią buta), uznając, że wówczas stopy będą lepiej „oddychały”. Jednak w obuwiu otwartym nie ma to dużego znaczenia. Prawdą jest, że buty skórzane są trwalsze, ale noga dziecka szybko rośnie i buty mogą być jeszcze w bardzo dobrym stanie, gdy będzie trzeba kupować kolejne – mówi przedstawiciel Sensatiano. – W związku z tym wybór butów skórzanych należy dobrze przemyśleć. Chyba, że mówimy o obuwiu chłopięcym. Chłopcy noszą zakryte buty, dlatego skóra naturalna ma w tym przypadku większe uzasadnienie niż u dziewczynek – dodaje.

O dodatkowych opcjach warto pomyśleć wówczas, gdy dziecko ma już za sobą sukcesy w niższych klasach i startuje w wyższych klasach tanecznych (C, B, A). Wówczas polecane są buty w wersji profesjonalnej, w których przednia część obuwia nie jest usztywniona (czubek można zgiąć, a nawet podwinąć). Pozwala to na lepsze wyczucie parkietu i obciąganie stóp podczas tańca.

Jeśli chcemy, aby skóra miała szczególne właściwości (np. była wyjątkowo miękka lub elastyczna), możemy wybrać wierzch z limitowanej, ekskluzywnej skóry. Jednak początkującym tancerzom zazwyczaj wystarcza typowe wykończenie.

To, w co ewentualnie warto zainwestować, w odniesieniu do butów dla dziewcząt, to w tzw. szybkie zapięcie, z klamerką regulowaną na pasku. Dzięki takiemu rozwiązaniu buty można łatwiej i szybciej założyć (to ważne na turniejach!), a sam pasek będzie trwalszy.

Profesjonalne buty taneczne będą też miały dla dziecka znaczenie emocjonalne. Taki zakup na pewno zmotywuje je do bardziej zaangażowanej nauki, aby móc lepiej wykorzystać możliwości, jakie daje obuwie dla prawdziwych tancerzy. Dobre buty nie zastąpią odpowiedniego przygotowania, ale mogą ułatwić naukę i uprzyjemnić taniec.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

empemedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »