Firma » Biznes

Taśmy przenośnikowe – wszystko co należy o nich wiedzieć

Taśmy produkcyjne bez wątpienia okazały się ogromnym krokiem naprzód w świecie produkcji. Korzystają z nich fabryki od przeszło dwustu lat – dzisiaj są elementem, bez którego nie obyłoby się wiele firm.
Taśmy transportowe dostosowane do potrzeb branży

Kluczem do dostosowanie taśm transportujących do wytwarzanego produktu jest wybór odpowiedniego przenośnika. Złe zestawienie taśmy przenośnikowej do rodzaju asortymentu wytwarzanego przez przedsiębiorstwo może skutkować szybszym zniszczeniem sprzętu. Gra jest więc warta świeczki. To prawda, że większość taśm przenośnikowych jest bardzo wytrzymała. Niemniej jednak przed zaopatrzeniem firmy w tego typu rozwiązanie ,warto dokonać dokładnych pomiarów wytwarzanego produktu. Co należy wziąć pod uwagę? Wagę, ilość towaru przypadającego na metr kwadratowy, rozmieszczenie, gęstość/sypkość, a także jego formę. Odpowiedni wybór pomoże podjąć firma, która dostarcza tego typu rozwiązania do przedsiębiorstw. Nie warto kupować w ciemno.

Prosty przykład. Dla firmy zajmującej się wytwórstwem kosmetyków, taśmy transportowe do ciężkich tworzyw - np. do materiałów budowlanych, nie będą strzałem w dziesiątkę. Dobra firma zajmująca się sprzedażą tego typu taśm, z pewnością w pierwszej kolejności doradzi taśmy modułowe, takie jak tutaj, szeroko wykorzystywane np. w branży spożywczej. Ciekawostką jest fakt, że tego typu taśmy stosuje się także do budowy schodów ruchomych. Cieszą się one popularnością wśród firm produkcyjnych, ponieważ ich ewentualna naprawa jest prosta i nie stwarza poważnych komplikacji. Uszkodzony moduł wystarczy bowiem zamienić na sprawny. Oznacza to również, że takie taśmy można skracać i wydłużać.

Progi - małe, ale istotne
W każdej firmie wytwarzany produkt przechodzi nie tylko różnego rodzaju etapy, ale i drogę. Artykuły transportowane pod górę wymagają taśm zaopatrzonych w progi blokujące. Taki element nie pozwoli produktom przesuwać się w dół pod wpływem siły grawitacji.

Tutaj również bardzo istotne okazuje się dostosowanie odpowiedniego rozwiązania do potrzeb firmy. Dla przykładu - taśmy ze zbierakami to sposób transportu szeroko stosowany w górnictwie, taśmy z progami poprzecznymi to model wykorzystywany w branży spożywczej.

Nie zapominajmy o temperaturze...
Naturalnie bywają produkty, których produkcja wymaga obróbki w bardzo wysokiej temperaturze. W takim przypadku taśmy transportowe muszą bezwzględnie być modelem przeznaczonym do pracy właśnie w takich warunkach.

Producenci myślą o wszystkim
Temperatura to niejedyny parametr, który biorą pod uwagę producenci przenośników. Bez problemu można zaopatrzyć firmę w taśmy transportujące, którym nie straszny kontakt z olejami i chemikaliami, modele nieprzewodzące prądu lub ognioodporne. Ważną cechą tego rodzaju przenośników jest także współczynnik tarcia - do transportu narażonych na uszkodzenia produktów, warto wybrać taśmy o wysokim współczynniku.


Współczesne taśmy przenośnikowe wytwarza się z wielu rodzajów tworzyw - bawełna i PCV to tylko przykłady. Wiadomo, że każdy materiał posiada inne właściwości - również więc z tego względu przenośniki można precyzyjnie dostosować do rodzaju produkcji firmy. Co więcej, branża taśm transportowych rozwija się dynamicznie - producenci robią wszystko, by ułatwić swoim klientom pracę. Co jakiś czas proponowane są nowe rozwiązania, przyspieszające wytwarzanie różnego rodzaju asortymentu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Milena Bros

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »