Firma » Biznes

Te cechy strony www musisz sprawdzić, zanim zabierzesz się za cięcie layoutu!

Te cechy strony www musisz sprawdzić, zanim zabierzesz się za cięcie layoutu!
Zobacz więcej zdjęć »
Projekt graficzny strony internetowej masz gotowy, więc pozostało ci już tylko cięcie layoutu i kodowanie?

Zanim zakasasz rękawy, upewnij się, że strona, którą planujesz postawić, jest dobrze zaprojektowana. Dowiedz się, co to znaczy!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Strona stworzona z myślą o użytkowniku, czyli jaka?

Użytkownik odwiedzający twoją stronę internetową w ciągu 3 sekund podejmuje decyzję, czy zostać w witrynie czy ją opuścić. Masz więc niewiele czasu, by przekonać go do siebie. Zanim zabierzesz się za cięcie layoutu i kodowanie, upewnij się, że projekt graficzny twojej strony jest intuicyjny, użyteczny, a w efekcie po prostu przyjazny dla użytkownika. Co dokładnie powinno znaleźć się na twojej liście kontrolnej?

Intuicyjność strony www

Użytkownik internetu lubi rozwiązania intuicyjne, a więc takie, których najbardziej się spodziewa. Na przykład oczekuje, że logo marki znajdzie się w lewym górnym rogu strony, a menu czy opcja logowania – w prawym górnym rogu witryny. Kliknięcie na logo marki powinno natomiast przenieść go na stronę główną serwisu, a jeśli użytkownik zechce się z tobą skontaktować, danych teleadresowych zapewne poszuka w stopce strony.

Architektura informacji

To nic innego jak dostarczenie użytkownikowi dokładnie tego, po co do ciebie przyszedł. I to w najszybszy możliwy sposób. Architektura informacji na stronie internetowej wiąże się z jej intuicyjnością, a dobrze zaprojektowana sprawia, że użytkownik nawet nie uświadamia sobie procesu poszukiwania informacji. Dzieje się tak na przykład dzięki trafnie nazwanym elementom menu, odpowiednio zaplanowanej nawigacji strony, ale także poprzez przyjazną dla odwiedzającego strukturę strony, czyli np. uwzględnienie formularzy zapisu na newsletter w sposób, który nie jest nachalny dla użytkownika.

Funkcjonalność i przejrzystość

To przede wszystkim estetyczna szata graficzna, czyli m.in. czytelny font spójny z identyfikacją wizualną marki, stonowana paleta barw, brak elementów rozpraszających (np. migających tekstów czy grafik). Do listy rozwiązań przejrzystych i funkcjonalnych warto także dodać:

  • ograniczoną ilość treści na stronie (kolumny tekstu zniechęcają do czytania, zwłaszcza gdy zapisane są małym, szeryfowym fontem),

  • formularze, które są krótkie i wymagają podania jedynie minimum informacji,

  • użycie kolorów i komunikatów znanych użytkownikom (oznacza to np. zastosowanie zielonego koloru w przypadku wyrażenia zgody czy komunikatu Kup teraz jako CTA mającego zachęcić do zakupu).

Precyzyjne cięcie layoutu i kodowanie

Jeżeli wszystkie elementy powyższej check listy zostały przez ciebie z dumą odfajkowane, możesz przejść do procesu cięcia layoutu i kodowania strony. Zrób to precyzyjnie, w przeciwnym razie zniweczysz cały wysiłek włożony w projektowanie layoutu, a twoja strona internetowa będzie po prostu nieestetyczna. Jeśli nie czujesz się na siłach, cięcie layoutu i kodowanie zleć zawodowemu programiście.

Zobacz także: PSD to HTML  - usługi cięcia layoutu 

 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

https://cut2code.com/
http://cut2code.com/

Komentarze (1)

  • avatar
    ~mateusz 2018-07-12 12:17:14

    Zgadzam się ze wszystkim co tutaj zostało napisane, estetyka w wykonaniu i intuicyjność to coś co sprawia, że odwiedzający chce pozwiedzać naszą stronę www, u nas wersja roboczo zwana testową była rozsyłana do wszystkich znajomych na FB zeby sie upewnic czy to co wypuszczamy do sieci spelnia wiekszosc oczekiwan, bo jak wiadomo wszystkich spelnic sie nie da :) ale zanim zabralismy sie za tworzenie strony to dużo blogów się człowiek oczytał, chociażby Netgraf pisze świetnie o realiach i o własnych realizacjach. Dobrze poczytać mądre teksty.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »