Gospodarka » Przemysł

Technologia BIM

BIM (ang. Building Information Modeling) to znaczy Budowanie Informacji o Budynku to nic innego jak cyfryzacja świata Architektury, Budownictwa, Geodezji. Dawno dawno temu...korzystano z desek kreślarskich, następnie era komputerów czyli rysunki 2D, kolejno 3D. Dzisiaj mamy 3D+informacja.

BIM czyli budowlana cyfryzacja usprawnia i przyspiesza Naszą pracę. Modelowanie BIM, Projektowanie BIM, Pomiary BIM, Wykonastwo w BIM to nic innego jak cały proces inwestycyjny, który jest spójny. Co to znaczy? To znaczy, że od samego początku wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego korzystają z jednego projektu w postaci modelu 3D wraz z informacjami. Na podstawie modelu możemy odczytać ilość materiału potrzebnego do wybudowania, obliczyć zapotrzebowanie na energię obiektu, możemy sprawdzić kolizję, etapy budowania. Nagminnie zdarzało się, że rysunki 2D zawierały szereg błędów, brak odpowiednich detali, opisów. Projektując w BIM błędy takie są praktycznie niemożliwe. Kolejną zaletą modelu BIM jest współpraca międzybranżowa, która pozwala na pracę w różnych środowiskach zachowując przy tym jednolitą wymianę danych. Podczas budowy wykonawca również ma dostęp do modelu, dlatego w razie zmian wszyscy uczestnicy procesu posiadają aktualny projekt. Tak więc Technologię BIM dzielimy na wymiary od 3D do 7D. 

Wymiar 3D - modelowanie, projektowanie, skanowanie, wizualizacje, rendering. Dzięki temu mamy spójność dokumentacji unikając przy tym zmian projektowych, kolizji itd.

Wymiar 4D - czas. Na podstawie modelu 3D tworzymy harmonogramy projektowe, prac. Koordynujemy pracą na budowie.

Wymiar 5D - koszt. Na podstawie modelu tworzymy wyceny, dobieramy odpowiednie rozwiązania materiałowe, tworzymy przedmiary.

Wymiar 6D - budownictwo zrównoważone. Wykonujemy analizy energetyczne. 

Wymiar 7D - zarządzanie nieruchomością. Model 3D to projekt powykonawczy, który oprócz informacji o obiekcie zawiera karty katalogowe, gwarancyjne, przeglądy techniczne, tzw. inteligentny obiekt.

Realne korzyści odczujemy podczas eksploatowania obiektem. Na etapie projektowania koszta wzrastają (oprogramowanie, czas) w porównaniu do wcześniejszych technologii natomiast korzyści, które dzięki temu uzyskujemy warte są początkowej inwestycji, która w końcowym rachunku przyniesie Nam oszczędności.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Bimdrone
http://bimdrone.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 7 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »