Dom » Nieruchomość

Tegoroczny apetyt mieszkaniowy

Tegoroczny apetyt mieszkaniowy
Zobacz więcej zdjęć »
Osoby planujące zakup mieszkania liczą głównie na sfinansowanie go przez bank oraz rządowe dopłaty do kredytu. Przeszkodą w drodze do własnego gniazdka będzie dla nich obniżenie limitu cen w programie Rodzina na swoim. Szczególnie jednak kalkulatory bankowe wyrokujące zdolność kredytową.

Prawie wszystkie osoby poszukujące mieszkań zamierzają zaciągnąć pożyczkę hipoteczną (83 proc.). Nie wszyscy potrzebują jednak kredytu na całość wartości nieruchomości.

Dwie na trzy osoby deklaruje, że na sfinansowanie zakupu przeznaczy część własnych środków. Wnioski z opracowania firmy redNet Consulting, która przyjrzała się temu, kto na stołecznym rynku pierwotnym zamierza kupić mieszkanie są jednoznaczne. Mieszkanie planują nabyć te osoby, które chcą się usamodzielnić (35,5 proc.). Wyróżnia się także grupa potencjalnych kupujących, którzy noszą się z zamiarem zmiany mieszkania na większe (22 proc.). Poprawić lokalizację zamieszkania chce 16 proc. badanych. Inwestujący w nieruchomości należą do wyjątków. Tylko niespełna 6 proc. poszukujących mieszkania chce czerpać zyski z wynajmu lub sprzedaży.    

Co piąty klient deweloperów nie ma własnych środków. Liczy wyłącznie na kredyt hipoteczny. Podobna liczba osób zamierza kupić mieszkanie tylko z oszczędności. O ile osoby posiadające własną gotówkę mogą dyktować warunki, to kupujący za pieniądze w całości pożyczone od banku mogą mieć z zakupem większe problemy w tym, niż w ubiegłym roku. Kredyty na 100 proc. wartości nieruchomości oferuje niewiele banków. Poza tym nowe przepisy udzielania pożyczek związane z rekomendacją T, które zaczęły teraz obowiązywać najbardziej ograniczają właśnie dostęp do kredytu tej części klientów, którzy nie mają wkładu własnego.

Kredyty i limity

Kolejną blokadą dla kupujących, którzy wiosną będą chcieli zaciągnąć kredyt z dopłatą będzie obniżenie limitu ceny metra kwadratowego mieszkania, które będzie dostępne w programie RnS. Oczekuje się, że w Warszawie z obecnego poziomu 9 tys./mkw. ma zostać obniżony do 7100 zł/mkw.   

Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development uważa, że zmiana limitu cen nie wpłynie w znacznym stopniu na sprzedaż nowych mieszkań. Dlaczego? Osoby kupujące mieszkania już od dawna wybierają zwykle te najtańsze na rynku. Młodzi ludzie, którzy najczęściej szukają własnego lokum mają ciągle ograniczoną zdolność kredytową i rzadko decydują się na mieszkania w górnej granicy obowiązującego teraz stołecznego limitu.  

Jedno jest pewne, w stolicy nie tak łatwo będzie niebawem znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłaty. Będzie ich można szukać tylko w inwestycjach budowanych w segmencie popularnym. Nie będzie jednak zbyt wiele takich inwestycji, jak powstające w warszawskim Ursusie osiedle Alpha, w którym zarówno przed, jak i po zmianie cen obowiązującego limitu nadal wszystkie mieszkania będą dostępne w programie Rodzina na swoim. Lokali z dopłatą trzeba będzie szukać poza centralnymi dzielnicami stolicy, na obrzeżach miasta. Pomimo poszerzającej się oferty rynkowej, wybór mieszkań w cenie umożliwiającej otrzymanie rządowego dofinansowania, będzie znacznie ograniczony.

o RED Real Estate Development

RED Real Estate Development Sp. z o.o. to międzynarodowa firma prowadząca działalność deweloperską. W Polsce jest obecna od 2006 roku. Tworzy oparte na wizjach i bazujące na badaniach, nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa. Zarządza całościowym procesem inwestycyjnym od momentu pozyskania optymalnej lokalizacji, poprzez realizację inwestycji do jej sprzedaży. Firmą zarządza grupa ludzi, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas realizacji różnorodnych projektów budowlanych w wielu krajach.  Specjalizują się zarówno w projektach komercyjnych na szeroką skalę, budowie hoteli jak i budownictwie mieszkaniowym.    
    
Do najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych przez RED Real Estate Development Sp. z o.o. należy budowa Hotelu W na Times Square w NY i luksusowego Hotelu InterContinental w Porcie Bostońskim oraz przebudowa budynku Giełdy Ubezpieczeniowej w NY i biurowca o powierzchni 140 tys. m2 w centrum Chicago. Udziałowcy firmy przeprowadzają także inwestycje mieszkaniowe, które cechuje wysoka jakość i funkcjonalność. Realizują m. in. największe inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego w Antwerpii i jej rejonie. RED Real Estate Development Sp. z o.o. inspirując się najlepszymi wzorami realizuje światowej klasy kompleksowe projekty inwestycyjne. Celem firmy jest podwyższanie i umacnianie osiągniętej dotychczas pozycji wśród firm deweloperskich na rynku polskim. Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich  i stosuje zasady Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Klient-Developer. Oferuje opiekę i fachowe doradztwo indywidualne na każdym etapie realizacji inwestycji.

Dodatkowe informacje:
PRESTIGE PUBLIC RELATIONS
prestigepr@prestigepr.pl  
tel. 022 620 28 29
www.prestigepr.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RED-Real Estate Development
http://www.red-development.pl/deweloper/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »